Kredyt na remont lub wykończenie mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Dom i mieszkanie | 3 minuty
Koszty usług remontowych i materiałów rosną, a tym samym zwiększają się wydatki osób, które chciałyby zmienić aranżację swojego mieszkania. Jeśli posiadane oszczędności nie wystarczają Ci na realizację planów, to możesz skorzystać ze środków banku. Czy jednak te instytucje mogą przyznać kredyt na wykończenie mieszkania? O czym powinieneś pamiętać, jeśli w ten sposób chcesz uzyskać środki na remont?
Spis treści:
 

Z badania przeprowadzonego przez Bricoman Polska i GfK wynika, że w 2020 roku wartość rynku materiałów remontowo-budowlanych wynosiła 84 mld zł, natomiast w roku 2021 przekroczyła 100 mld zł. Mieszkaniec miasta przeciętnie na remont przeznacza ponad 10 tys. zł, a przeprowadzamy go nie częściej niż raz na 3 lata. 47 proc. respondentów wykonuje remont z pomocą ekipy fachowców, natomiast ok. 20 proc. w pełni samodzielnie. Oczywiście wariant, w którym za całą realizację odpowiadają eksperci, wiąże się z większym wydatkiem.

Według analizy portalu wielkiebudowanie.pl tylko w ostatnim kwartale ceny usług budowlanych wzrosły o ponad 5 proc. Jeśli nie masz wystarczających środków na przeprowadzenie niezbędnych prac, to weź pod uwagę kredyt na remont mieszkania. Nie jesteś ograniczony wyłącznie do jednego produktu – w zależności od potrzebnej kwoty i ewentualnego możliwego zabezpieczenia możesz zdecydować się na różne oferty.

Jeśli masz już mieszkanie i chcesz w nim coś zmienić, to dobrym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy na remont, o ile nie planujesz bardzo dużych wydatków. Zaletą tego produktu bankowego są mniejsze wymagania w stosunku do kredytu hipotecznego, ale jednocześnie jest on zdecydowanie droższy i umożliwia uzyskanie mniejszej kwoty. Najczęściej maksymalna wysokość kredytu gotówkowego wynosi około 150 tys. zł. Plusem takiego rozwiązania jest to, że banku nie interesuje, na co przeznaczysz środki. Nie jest to kredyt celowy – instytucja oczekuje tylko, że będziesz spłacał zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Natomiast to, na co wykorzystasz pieniądze, to już Twoja decyzja.

Kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna są produktami, które wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Różnica między nimi polega natomiast na tym, że pierwszy z tych produktów możesz przeznaczyć wyłącznie na określony cel. Natomiast środki z pożyczki na remont w formie pożyczki hipotecznej mogą być wydane dowolnie. Kolejna kwestia – w ramach kredytu możesz liczyć na większą kwotę – nawet do 80 proc. wartości zabezpieczenia, natomiast w przypadku pożyczek jest to około 60 proc.

Jeżeli chcesz uzyskać kredyt na remont z zabezpieczeniem hipotecznym, musisz przygotować kosztorys inwestycji, czyli plan wydatków związanych z pracami, które zamierzasz przeprowadzić. Im bardziej będzie on szczegółowy, tym większe masz szanse na uzyskanie finansowania. Bank może oczekiwać, że kosztorys będzie podpisany przez osobę, która ma uprawnienia budowlane oraz kontrolować realizację prac i stan nieruchomości na poszczególnych etapach remontu.

W przypadku chęci wykończenia mieszkania możliwością są podobne. Optymalnym wyborem może być kredyt hipoteczny, gdyż umożliwi Ci on pozyskanie dużej kwoty, wystarczającej na pokrycie wszystkich kosztów, a ponadto będzie on tańszy od kredytu gotówkowego. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz przygotować plan prac, który zostanie zweryfikowany przez bank. Masz także obowiązek przedstawić harmonogram działań – kolejne etapy realizacji muszą odbywać się w założonych terminach i być udokumentowane.

Jeśli nie chcesz przechodzić przez te formalności, to możesz postawić na pożyczkę hipoteczną. To produkt tańszy od kredytu gotówkowego, dzięki któremu otrzymasz zobowiązanie o dowolnym przeznaczeniu. Zatem możesz wziąć pożyczkę na remont mieszkania lub jego wykończenie, a część środków wykorzystać na realizację innych celów.

W przypadku gdy nie masz zabezpieczenia hipotecznego dla kredytu lub pożyczki, możesz wybrać kredyt gotówkowy. Bank przeanalizuje Twoją zdolność i przyzna Ci środki, biorąc pod uwagę Twoje dochody, wydatki i inne kwestie. Ten produkt jest droższy od zobowiązań zabezpieczonych hipotecznie, ale tańszy od środków uzyskanych z rynku pozabankowego. Natomiast finansowanie remontu lub wykończenia domu pożyczkami chwilówkami jest ryzykowne i kosztowne, dlatego lepiej tego unikaj.

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, to bez względu na to, czy jest ona gotowa do zamieszkania, czy wymaga kompleksowego remontu, ubezpiecz ją. Sprawdź naszą ofertę: https://www.allianz.pl/dla-ciebie/dom-i-mieszkanie. Online możesz wyliczyć składkę i łatwo wybrać jeden z 3 pakietów ochrony.

Źródło:

https://www.rp.pl/biznes/art19133521-szal-na-remonty-choc-ceny-materialow-drozeja

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.