Zielone tablice rejestracyjne mogą być używane tylko w przypadku aut w pełni elektrycznych – ładowanych z gniazdka lub posiadających ogniwa wodorowe. Wyróżnikiem tych tablic jest zielone tło i czarne litery oraz cyfry. Dodatkowo auta elektryczne mają czerwoną obwódkę znaku legalizacyjnego, a wodorowe – żółtą. Nie licząc koloru tła i obwódki, zielone tablice rejestracyjne nie odbiegają od tych klasycznych – województwo i powiat są oznaczone w ten sam sposób.
Dotychczas samochody (które teraz posiadają zielone tablice rejestracyjne) były oznaczane specjalnymi naklejkami, które umieszczało się na przedniej szybie. Elektryczne auta oznaczano naklejką z literami EE, a wodorowe – z literą H. Od 1 stycznia 2020 roku naklejki zastąpiono specjalnymi, zielonymi tablicami rejestracyjnymi. To znacznie ułatwia rozpoznawanie samochodów elektrycznych i wodorowych przez służby drogowe oraz innych kierowców.
Zielone tablice rejestracyjne wprowadzono zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa określa m.in., że pojazd elektryczny i napędzany wodorem powinny posiadać tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Zgodnie z tym auta hybrydowe typu plug-in, mimo częściowo elektrycznego napędu, nie mogą otrzymać zielonych tablic rejestracyjnych. Aby móc jeździć z taką zieloną tablicą, trzeba byłoby wykonać konwersję samochodu hybrydowego na elektryczny, a następnie je przerejestrować.