Umowa sprzedaży samochodu to dokument o wiążącej mocy prawnej, który umożliwia zbywcy wyrejestrowanie pojazdu, a nabywcy – zarejestrowanie auta na siebie. Jasno określa prawa i obowiązki każdej ze stron (musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach). Kupujący zobowiązuje się do zapłaty określonej kwoty za samochód, a sprzedający poświadcza, że stan techniczny pojazdu pokrywa się informacjami zawartymi w umowie (wszelkie usterki auta powinny być wyszczególnione w dokumencie). Jeśli lista uszkodzonych elementów jest długa, wygodnym rozwiązaniem może być sporządzenie załącznika do umowy sprzedaży samochodu.
Część osób zastanawia się, czy umowa kupna-sprzedaży samochodu musi koniecznie mieć formę pisemną. Co prawda, kodeks cywilny nie reguluje tej kwestii, jednak dla własnej wygody i bezpieczeństwa, warto zawrzeć tego typu transakcję na piśmie (może to być zwykła kartka papieru zapisana odręcznie).
Pamiętajmy, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu, przekazanie pojazdu nabywcy i zapłata to nie wszystko. Zarówno kupujący, jak i sprzedający muszą udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji w celu dopełnienia formalności, tj. zgłosić zbycie/nabycie pojazdu. Nie musimy iść do WK osobiście, bez problemu zrobimy to za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub strony internetowej.
Warto wspomnieć, że zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zbywca ma 30 dni (od dnia zawarcia umowy) na zgłoszenie sprzedaży pojazdu. Natomiast nabywca ma 30 dni na rejestrację auta. Na mocy art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK zbywca ma 14 dni na powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu. Jeśli chodzi o ubezpieczenie komunikacyjne OC - kupujący może kontynuować polisę sprzedającego lub wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC i zawrzeć nową.