Akcyza na samochody
Akcyza, a inaczej podatek akcyzowy, jest nakładana na wybrane przedmioty handlu. Akcyza pojawia się przy papierosach, alkoholu czy paliwie, ale również przy samochodach osobowych.[1]
Jakie auta podlegają temu podatkowi? Akcyza obejmuje:
- import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce;
- pierwszą sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2).[2]
Na zapłatę podatku akcyzowego masz dokładnie 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy. Podatek ten należy przelać na konto urzędu skarbowego, ale wcześniej trzeba jeszcze złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S, która obowiązuje od października 2017 roku. Wszystkich formalności można również dokonać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Na złożenie deklaracji masz 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli najczęściej – od dnia, w którym auto wjechało do Polski.[3]
Musisz dostarczyć następujące dokumenty:
- wypełnioną deklarację AKC-U/S,
- dowód zapłaty za wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
- wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy,
- umowę kupna-sprzedaży auta,
- dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu,
- przetłumaczone dokumenty,
- zaświadczenie o badaniu technicznym,
- potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony.[4]
Na tej podstawie uzyskasz zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy. Żeby je otrzymać, musisz najpierw uiścić opłatę skarbową za jego wydanie.
Ile wynosi podatek akcyzowy od samochodu osobowego?
To, jak wysoki podatek akcyzowy zapłacisz, jest uzależnione od wartości samochodu oraz pojemności jego silnika. I tak w przypadku:
- samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6 proc. podstawy opodatkowania;
- w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych – 3,1 proc. podstawy opodatkowania.[5]
Konkretny przykład:
- podatek akcyzowy w przypadku samochodu o pojemności silnika 2100 cm3, którego wartość wynosi 20 tysięcy złotych, to 18,6% z 20 tysięcy, czyli 3360 zł.
- samochód o tej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności 1800 cm³, będzie wiązać się z podatkiem akcyzowym 3,1% z 20 tysięcy, czyli 620 zł.
Różnica w zależności od pojemności silnika jest znacząca, zatem wybierając samochód, warto również brać pod uwagę to, jak wysoki podatek akcyzowy będziesz musiał zapłacić od jego wartości. Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest niezbędne w celu rejestracji samochodu. To jeden z dokumentów, jakie musisz zabrać ze sobą, idąc do wydziału komunikacji w celu rejestracji pojazdu.
Podatek akcyzowy – pamiętaj o nim
Kupujesz lub sprzedajesz samochód - sprawdź nasze porady
Ubezpieczenia komunikacyjne w Allianz
Nasze ubezpieczenia Twojego samochodu
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.