Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC?

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy  | czas czytania 2 min 
Planujesz kupić samochód i chcesz sprawdzić historię jego ubezpieczenia? A może zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i potrzebujesz upewnić się, że sprawca posiada ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych? Sprawdź to sam - przez Internet.
Czy można sprawdzić, jak wyglądała historia ubezpieczenia pojazdu?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wszystkie informacje na temat wykupionych ubezpieczeń komunikacyjnych trafiają do bazy danych Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która zawiera dane o polisach komunikacyjnych OC. Znając numer rejestracyjny lub numer VIN dowolnego pojazdu, można sprawdzić czy określony pojazd ma w dacie zdarzenia ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. W odpowiedzi na zapytanie do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego otrzymamy informacje o numerze polisy OC, marce pojazdu oraz nazwie i danych adresowych firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę.
Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC samochodu?
Baza danych, w której można sprawdzić czy dany dzień pojazd posiada ważna polisę OC  jest dostępna bezpłatnie poprzez stronę internetową www.ufg.pl albo przez aplikację mobilną, wydaną przez UFG. Dzięki temu ważność polisy można sprawdzić bezpośrednio na miejscu zdarzenia lub podczas oględzin używanego samochodu, który chcemy kupić. Uwaga, może się jednak zdarzyć, że informacja o braku pokrycia ubezpieczeniowego wskazanego pojazdu nie będzie spowodowana rzeczywistym brakiem ochrony ubezpieczeniowej, lecz opóźnieniem w przesłaniu informacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przez firmę ubezpieczeniową. Na przesłanie informacji ubezpieczyciele mają 14 dni od daty sprzedaży polisy. 
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.