Najistotniejsze zniżki OC można otrzymać za bezszkodową jazdę. Każdy kierowca na bieżąco tworzy swoją historię ubezpieczeniową i tym samym pracuje właśnie na określone rabaty. Informacje o przebiegu ubezpieczenia OC są gromadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek raportować do tej instytucji na temat wszystkich umów ubezpieczenia OC oraz szkód likwidowanych z tych umów. Stamtąd też ubezpieczyciele czerpią potem informacje na temat historii ubezpieczeniowej konkretnej osoby, co jest podstawą udzielenia zniżki OC. To oznacza, że zniżki są przypisane właśnie do człowieka, a nie do pojazdu. Dzięki temu nawet zmiana samochodu czy ubezpieczyciela nie sprawi, że je utracisz.
Drugą prawidłowością jest to, że im dłuższy staż za kierownicą, tym większe rabaty możesz uzyskać. Przy założeniu, że jeździsz bezszkodowo, faktycznie tak będzie, ponieważ za każdy kolejny rok będą dochodzić nowe zniżki OC. Co jednak istotne, ubezpieczyciele przyznają je na podstawie różnych zasad. Obecnie nie ma już praktyki, że za każdy rok bezszkodowej jazdy, ubezpieczyciele dają większą zniżkę. Tzw. zniżki B/M czyli bonus malus są dziś raczej zabiegiem marketingowym. Z przeglądu rynku, który prowadzimy w Allianz wynika, że niektóre towarzystwa komunikują, że udzielają zniżek progresywnie, czyli zaczynają np. od 10 proc. lub 5 proc. zniżki, a w kolejnych latach obiecują zwiększenie rabatu. Generalnie jednak obserwuje się na rynku ubezpieczeniowym, że zniżki OC za rok bezszkodowej jazdy są stosowane w zależności od strategii marketingowej danego towarzystwa. Można uzyskać 5-20 proc. zniżki, a można też otrzymać 60-70 proc. zniżki.
Należy jednak pamiętać, że nawet największa zniżka u danego ubezpieczyciela nie musi sprawić, że będzie to najtańsze ubezpieczenie, jakie możesz dostać. Inny ubezpieczyciel może zaproponować nam ubezpieczenie OC z niższą składką, nawet jeśli akurat zniżki, których udzieli nam ten ubezpieczyciel, to zaledwie np. 55 proc. Całkowita cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników - w tym także specyficznych cech pojazdu, sposobu jego użytkowania, miejsca, w którym jest parkowany nocą, informacji o kierowcy, w tym np. o jego stanie cywilnym itp. Koniec końców należy więc patrzeć na finalną cenę, a nie tylko na wyliczone zniżki OC. Niewątpliwie potrafią one znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia. Dlatego warto potraktować to jako dodatkową motywację do tego, by zadbać o bezszkodową jazdę.