Zdecydowałeś się na podjęcie tego kroku? Na taki sam decyduje się każdego roku w Polsce mnóstwo osób prowadzących auta. Jak wynika z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ze względu na złomowanie z ewidencji wykreślono ponad 485 tys. samochodów, przy czym zdecydowanie najwięcej opli, a dokładnie modelu Astra.
Po skorzystaniu z usług stacji demontażu powinieneś otrzymać dokumenty, których będziesz potrzebować do wyrejestrowania auta, a także do poinformowania o złomowaniu samochodu zakładu ubezpieczeń. Powinieneś dostać zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, a ewentualnie – karty pojazdu, o ile ją wydano.
Ile masz czasu na wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu? Zrób to w terminie 30 dni. Pamiętaj, że obecnie obowiązują kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie – wynosi ona od 200 do 1000 zł, a jej wysokość zależy od tego, czy przydarzyło Ci się to po raz pierwszy i jak bardzo się spóźniłeś – lepiej do tego nie dopuszczaj.
Czy jest możliwe złomowanie auta bez OC? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale to nie jest dobry wybór. Miej na uwadze, że jako posiadacz pojazdu masz obowiązek zachowania ciągłości polisy OC. Jeśli przy wyrejestrowaniu auta okaże się, że nie masz ubezpieczenia samochodu, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie karę. W przypadku auta osobowego i przerwy w OC powyżej 14 dni opłata wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku.
Czy można zezłomować auto bez przerejestrowania, a dokładnie bez wyrejestrowania samochodu? Teoretycznie tak, ale wtedy narażasz się na karę nałożoną za przekroczenie terminu na dopełnienie tego obowiązku, a także nie masz podstaw do wypowiedzenia umowy OC.