Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Od czego zależy wysokość OC?

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy  | czas czytania 1 min 
Największy wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych ma wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy oraz jego historia ubezpieczeniowa. Im starszy kierowca z większym doświadczeniem i dłuższą historią bezszkodowej jazdy, tym składka zwykle będzie niższa.
Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania oraz sytuacja rodzinna kierowcy (stan cywilny i liczba dzieci), świadczące o niższym bądź wyższym ryzyku drogowym. Wysokość OC zależy także od ubezpieczanego pojazdu. Pojemność silnika, wiek i przebieg auta, a także sposób użytkowania samochodu – to wszystko ma znaczenie.
Dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na wysokość OC jest forma płatności. Opłacenie polisy na cały rok z góry zwykle będzie dla kierowcy finansowo korzystniejsze niż płatność w ratach.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.