Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Ubezpieczenie OC a pojemność silnika

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy  | czas czytania 2 min 

Wielkość ma znaczenie. Pojemność silnika ubezpieczanego auta jest jednym z elementów, który wpływa na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Dlaczego? Pojemność silnika oznacza zwykle (choć nie zawsze) większą moc, a co za tym idzie - szybsze auto i wyższe ryzyko wypadku. Statystyki potwierdzają tę zasadę, więc pojemność silnika jest brana pod uwagę przy obliczaniu składki OC. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik decydujący.

Większy wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma wiek i doświadczenie kierującego, a przede wszystkim - bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC w poprzednich latach. W sytuacji, gdy kierowca może liczyć na wysokie zniżki za bezpieczną jazdę, różnica w cenie ubezpieczenia samochodu z mocnym silnikiem będzie mniejsza (aniżeli w sytuacji, w której kierowca nie posiadałby wysokich zniżek za bezpieczną jazdę).
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.