Jakie kroki podjąć, aby dołączyć do grona zadowolonych zbywców pojazdów? Co możesz zrobić, by podpisać umowę sprzedaży samochodu na korzystnych warunkach i otrzymać za auto satysfakcjonującą Cię kwotę?
Staranne wyczyszczenie auta
Kluczowe jest to, w jaki sposób przygotujesz samochód. Warto dokładnie posprzątać i umyć pojazd, aby wyglądał atrakcyjnie i schludnie. Ma to znaczenie szczególnie w chwili, gdy potencjalny nabywca przyjedzie, by osobiście obejrzeć auto. Oczywiście, jeśli nie masz czasu na wykonanie tych czynności, możesz zlecić to profesjonalistom - warto zainwestować w kompleksową usługę mycia samochodu z praniem tapicerki.
Dobre zdjęcia i konkretne ogłoszenie
Musisz też zrobić samochodowi korzystne zdjęcia - zadbać o odpowiednią ostrość i kadr, które jednocześnie nie będą przekłamywać faktycznego stanu wizualnego (nie retuszuj zdjęć, staraj się oddać naturalny wygląd pojazdu). Kolejny krok to dobrze napisane ogłoszenie - musi być czytelne i powinno zawierać najważniejsze informacje dotyczące auta, np. okres posiadania, historię serwisową, stan techniczny, datę ostatniego przeglądu. Warto wspomnieć o tym, co zostało w samochodzie wymienione (np. nowe opony, wycieraczki), aby potencjalny kupujący spostrzegł, że jesteś właścicielem, który naprawdę dba o swój pojazd. Pamiętaj, że w ogłoszeniu powinny znaleźć się też wzmianki o wszystkich ewentualnych usterkach i niedoskonałościach auta - w ten sposób wzbudzisz zaufanie i oszczędzisz swój czas (oraz czas drugiej strony). Warto opublikować ogłoszenie o sprzedaży samochodu zarówno na darmowych, jak i płatnych portalach motoryzacyjnych. Zwiększysz w ten sposób szansę na szybsze znalezienie nabywcy i finalizację transakcji.
Realna wycena pojazdu i odpowiedni moment na sprzedaż auta
Następna kwestia to ustalenie ceny, za jaką chcesz sprzedać samochód. Aby rzetelnie oszacować wartość pojazdu, warto skorzystać z serwisów internetowych poświęconych wycenie aut. Możesz też posiłkować się szacunkiem sporządzonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe na potrzeby ostatnio zawartej umowy AC. Inna opcja to poproszenie o pomoc rzeczoznawcę, który dokładnie sprawdzi stan pojazdu. Pobiera za taką usługę około 250-500 złotych. Jako że w przypadku większości transakcji sprzedaży samochodu dochodzi do negocjacji, można nieco zawyżyć cenę wywoławczą, aby ostatecznie każda ze stron była zadowolona.
Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest też termin, w jakim chcesz dokonać sprzedaży samochodu - warto mieć świadomość, że zimą i w okresie wakacyjnym zainteresowanie ofertą może być znacznie mniejsze.