Ile kosztuje samochód? Roczne koszty i eksploatacja.

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy  | czas czytania 2 min 
Według danych Eurostatu za 2021 rok na 1000 mieszkańców Polski przypadało 687 samochodów, co daje pierwszą pozycję w Unii Europejskiej. Sytuacja wygląda jednak gorzej, jeśli weźmiemy pod uwagę średni wiek pojazdów, którymi jeżdżą Polacy. Ich stan ma istotny wpływ na roczne koszty utrzymania samochodu. Z jakim wydatkiem musisz się liczyć po zakupie auta? Ile będzie Cię kosztować eksploatacja pojazdu?

Jak podaje Instytut Samar, w 2022 roku sprzedano w Polsce aż 417 tys. nowych pojazdów, a średnia cena auta wynosiła blisko 155 tys. zł. To oznacza wzrost o ponad 50% w ciągu 4 lat. Statystyczny Polak na zakup takiego nowego samochodu musi przeznaczyć 31-32 średnich wynagrodzeń netto. 

W Polsce zdecydowanie dominują jednak pojazdy używane. Jak podaje Instytut Samar, łączny import w 2022 roku wyniósł 772 348 aut. Na polskie drogi trafiają coraz starsze samochody. Średni wiek importowanego auta to 13-14 lat. 

Ile kosztuje samochód używany? To zależy od wielu czynników: wieku, marki, stanu pojazdu, jego historii, przebiegu. Serwis AAA Auto wyliczył, że mediana ceny oczekiwanej za samochody używane w Polsce w sierpniu 2023 roku wyniosła 32,9 tys. zł. Jednak na rynku możesz znaleźć zarówno pojazdy, które kosztują kilkaset złotych, jak i takie za setki tysięcy. Zakup auta to dopiero początek wydatków. Potem zaczynają się koszty eksploatacji samochodu. Ile wynoszą?
W naszej analizie nie weźmiemy pod uwagę kosztów napraw, gdyż te mogą być inne w przypadku każdego auta. Oto koszty, z których większość musi ponieść każdy kierowca. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie samochodu
  • Komunikacyjne ubezpieczenie OC  – obowiązkowa polisa to koszt, który musisz ponieść, jeśli masz auto. Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), taka ochrona kosztuje przeciętnie 500-600 zł rocznie. Jednak cena zależy od wielu czynników. Przy kalkulacji składki bierzemy pod uwagę m.in. przebieg ubezpieczenia, Twój wiek, jak długo masz prawo jazdy czy też parametry pojazdu. Co się dzieje w sytuacji, kiedy nie kupisz OC? Grożą Ci kary, które nakłada UFG. Opłata za brak ubezpieczenia może zostać nałożona nawet za jeden dzień przerwy w ochronie.
  • Badanie techniczne – kosztuje 162 zł w przypadku samochodu z instalacją LPG i 99 zł dla pozostałych aut (1 zł wynosi opłata ewidencyjna). Jeśli masz nowe auto, badanie techniczne musisz zrobić przed upływem 3 lat od momentu zakupu, a kolejne po 2 latach. Dalej badanie techniczne obowiązuje Cię już co rok. Przeglądu samochodów zabytkowych przeprowadza się raz – przed rejestracją. W przypadku pozostałych pojazdów trzeba to robić corocznie. Kara za jazdę bez ważnego badania technicznego wynosi od 1500 zł do 5000 zł. Dodatkowo dojdzie wtedy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
  • Paliwo – ten koszt zależy od intensywności eksploatacji pojazdu, modelu auta, miejsca jego użytkowania. Serwis wyslijbusem.pl przeprowadził badanie dotyczące wydatków, które ponoszą z tego tytułu Polacy. Okazuje się, że w przypadku ponad 54% ankietowanych koszty tankowania wynoszą poniżej 500 zł miesięcznie. Więcej niż 16% użytkowników samochodów płaci miesięcznie za paliwo ponad 1000 zł. Te koszty są do indywidualnego oszacowania. Trzeba wziąć pod uwagę, jak długie trasy będziesz pokonywać miesięcznie, ile pali auto, i wtedy orientacyjnie wyliczysz, ile będziesz wydawać.
  • Wymiana opon – najpierw należy zakupić dwa zestawy opon, czyli letnie i zimowe. Wprawdzie w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany ogumienia, ale statystyki jasno pokazują, że Polacy to robią. Z badania przeprowadzonego we wrześniu 2021 roku przez SW Research na zlecenie Oponeo wynika, że 83,5% właścicieli aut korzysta zimą z opon sezonowych. Koszt dwóch zestawów zależy od wielu czynników, jednak przeciętnie zapłacisz za jeden od 1200 do 3500 złotych. W przypadku znanych marek te koszty mogą być zdecydowanie wyższe. Natomiast na wymianę ogumienia wydasz przeciętnie od 100 do 300 zł. Jeśli nie masz gdzie przechowywać nieużywanych właśnie opon, za ich składowanie zapłacisz ok. 200 zł za sezon.
  • Serwis klimatyzacji – klimatyzacja od bardzo dawna należy do standardowych elementów wyposażenia samochodu. Każdego roku zrób przegląd, aby uzupełnić czynnik i przeprowadzić odgrzybianie ozonem. Koszt zależy od miasta i warsztatu, a przeciętnie wyniesie od 100 do 300 zł.
  • Wymiana oleju i filtra – zazwyczaj producenci zalecają ją co 10-15 tysięcy kilometrów. Koszt oleju, wymiany filtra i samej usługi wynosi około 200-300 zł. Częstość takiej wymiany powinna zależeć od tego, ile pokonujesz kilometrów rocznie.
  • Mycie samochodu – nie musi się to wiązać z dużym wydatkiem, szczególnie jeśli zdecydujesz się na myjnię samoobsługową. Wtedy możesz doprowadzić swoje auto do czystości nawet za 10 zł. Kilka razy więcej zapłacisz na myjni, gdzie wszystko zostanie wykonane za Ciebie – ok. 50 zł. Jeśli z takiej usługi skorzystasz 2 razy w miesiącu, będzie Cię to kosztować rocznie od 240 zł do nawet około 1200 zł.

Jeśli planujesz zakup auta, pamiętaj, że zapłata za pojazd to początek wydatków. Przy nowym samochodzie zazwyczaj nie ma wielu napraw. Jeśli pojawi się problem, to producent go wyeliminuje w ramach gwarancji.

Aby wyliczyć roczny koszt utrzymania samochodu, weź pod uwagę stałe wydatki na ubezpieczenia, badanie techniczne, wymianę oleju i filtrów, serwis klimatyzacji, wymianę opon, a także planowany przebieg. To w dużej mierze od liczby pokonywanych kilometrów zależą wydatki na auto. Tańsze jest auto na gaz, drożej wychodzi tankowanie aut na benzynę i ropę.

Jeśli chcesz wyliczyć orientacyjne wydatki, sprawdź kalkulator rocznego kosztu samochodu, który znajdziesz pod adresem – omnicalculator.com/everyday-life/roczny-koszt-samochodu. Wystarczy, że podasz informacje na temat pojazdu i jego użytkowania. Formularz wypełniliśmy następująco:

Przesuń, by zobaczyć więcej

Nowy czy używany? używany  
Cena zakupu 98 000 zł  
Wiek w momencie zakupu  3 lata  
Przebieg przed kupnem 35 000 km  
Twój przebieg roczny 12 000 km / rok  
Rodzaj silnika diesel  
Pojemność silnika 1,5-1,9 l  
Składka na ubezpieczenie  500 zł/rok  
Źródło: https://www.omnicalculator.com/everyday-life/roczny-koszt-samochodu

Przesuń, by zobaczyć więcej

Czy dojeżdżasz autem do pracy? tak  
Odległość od pracy 8 km   
Wyjazdy weekendowe    
   Czy wyjeżdżasz autem na weekendy? tak  
   Ile razy w roku? 10   
   Odległość w jedną stronę  50  
Wyjazdy wakacyjne    
   Czy jeździsz autem na wakacje? nie  
Źródło: https://www.omnicalculator.com/everyday-life/roczny-koszt-samochodu

Przesuń, by zobaczyć więcej

Koszt utrzymania samochodu 11 615 zł/rok  
Dojazd do pracy 1 613 zł/rok  
Wyjazdy weekendowe 441 zł/rok  
Wyjazdy wakacyjne  0 zł/rok  
Całkowity koszt 13 669 zł/rok  
Źródło: https://www.omnicalculator.com/everyday-life/roczny-koszt-samochodu
Podane wydatki dotyczą prawie wszystkich właścicieli samochodów. Do tych kosztów należy doliczyć niezbędne naprawy, zakup dodatkowego wyposażenia czy dobrowolne ubezpieczenia, takie jak  autocasco assistance czy  NNW. Poza tym wiele zależy od tego, jak intensywnie eksploatujesz samochód.

Źródła: 

https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/DDN-20230530-1

https://www.samar.pl/__/3/3.a/116425/3.sc/11/Wst%C4%99pne-podsumowanie-rynku-w-2022-roku.html?locale=pl_PL

https://www.samar.pl/__/3/3.a/116481/3.sc/11/Import-w-grudniu-2022-roku---import-spada--wiek-%C5%9Brubuje-rekord--nowy-lider.html?locale=pl_PL

https://www.bankier.pl/moto/ceny-uzywanych-aut-na-szczytach-a-import-puka-o-dno-14049/

https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=12708357556681279&infid=372&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=19bx2jwuvj_4

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8685933,przeglad-samochodu-niewazny-konsekwencje-jazda-bez-przegladu.html

https://moto.rp.pl/za-ile-jezdzic/art37570831-ponad-54-proc-polakow-tankuje-za-kwote-ponizej-500-zl-miesiecznie

https://www.oponeo.pl/artykul/wymiana-opon-przy-7-stopniach-prawda-czy-mit

https://nakole.pl/przechowalnia-kol-i-opon/

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.