Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Firmy potrzebują wsparcia, żeby utrzymać cash-flow

Andrzej Liwacz  | czas czytania: 1 min 
Co czwarte europejskie przedsiębiorstwo będzie potrzebowało większego wsparcia systemowego w 2021 roku, żeby móc zapobiec kryzysowi przepływów pieniężnych – wynika z informacji Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).

Pierwsza fala epidemii, a wraz z nią zamrażanie gospodarek, spowodowały silniejszy niż oczekiwano spadek rentowności większości europejskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku. Szczególnie mocno ucierpiały francuskie i hiszpańskie firmy – i to wszystko pomimo hojnego, rządowego wsparcia.  Skumulowane marże zysku spadły o -7 pp we Francji, -5,2 pp w Hiszpanii, czy  -1,3 pp w Holandii.

Wraz z ponownym zamrożeniem gospodarek, w Strefie Euro, spodziewane są średnie operacyjne straty na poziomie od 15 do 20 proc. w porównaniu z czasami sprzed kryzysu. Brak przedłużającego się wsparcia lub niechęć do zaciągania większego zadłużenia mogą doprowadzić do redukcji buforów gotówkowych, narażając około 24 proc. przedsiębiorstw strefy euro (czyli ponad 4,1 mln) na ryzyko kryzysu przepływów pieniężnych w 2021 roku.

Szacuje się, że spadek przychodów, ponoszone koszty operacyjne, czy opóźnione ożywienie gospodarcze będą miały bezprecedensowy wpływ na cash-flow. Obecny wzrost nadwyżki gotówki, wywołany pożyczkami gwarantowanymi przez państwa, nie wystarczy by pokryć do połowy 2021 roku spłaty pożyczek lub uiścić opóźnione spłaty podatkowe. 

Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń korporacyjnych
Ekspert w dziedzinie underwritingu i sprzedaży ubezpieczeń korporacyjnych z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakładach ubezpieczeń oraz firmach brokerskich. Uzyskał tytuł doktora ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest absolwentem studiów MBA. 
Ubezpieczasz w Allianz swoją firmę. Możesz skoncentrować się na swojej działalności, klientach i celach.
My dołożymy starań, aby pomóc Ci załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami – szybko i wygodnie - przez internet.
Wypełnij i wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.