Pierwsza fala epidemii, a wraz z nią zamrażanie gospodarek, spowodowały silniejszy niż oczekiwano spadek rentowności większości europejskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku. Szczególnie mocno ucierpiały francuskie i hiszpańskie firmy – i to wszystko pomimo hojnego, rządowego wsparcia. Skumulowane marże zysku spadły o -7 pp we Francji, -5,2 pp w Hiszpanii, czy -1,3 pp w Holandii.
Wraz z ponownym zamrożeniem gospodarek, w Strefie Euro, spodziewane są średnie operacyjne straty na poziomie od 15 do 20 proc. w porównaniu z czasami sprzed kryzysu. Brak przedłużającego się wsparcia lub niechęć do zaciągania większego zadłużenia mogą doprowadzić do redukcji buforów gotówkowych, narażając około 24 proc. przedsiębiorstw strefy euro (czyli ponad 4,1 mln) na ryzyko kryzysu przepływów pieniężnych w 2021 roku.
Szacuje się, że spadek przychodów, ponoszone koszty operacyjne, czy opóźnione ożywienie gospodarcze będą miały bezprecedensowy wpływ na cash-flow. Obecny wzrost nadwyżki gotówki, wywołany pożyczkami gwarantowanymi przez państwa, nie wystarczy by pokryć do połowy 2021 roku spłaty pożyczek lub uiścić opóźnione spłaty podatkowe.