Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Potrzeba specjalistycznych ubezpieczeń w odpowiedzi na wyzwania społeczne

Autor: Andrzej Liwacz  | czas czytania: 2 min 
 • Wiele branż, jak np. handel detaliczny, narażonych jest na niepokoje społeczne, które mogą spowodować straty. Konieczna jest ciągła kontrola nad planowaniem działalności biznesowej oraz takie ubezpieczenie, które pozwoli ją chronić i minimalizować negatywne skutki ryzyka.  
 • Demonstracje przeciwko lockdownom w Niemczech, protesty „Black Lives Matter” w USA lub podpalenia wież telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii, czyli uszkodzenia, zakłócenia i straty spowodowane zamieszkami, protestami, wandalizmem lub innymi formami niepokojów społecznych to dziś obecnie główne zagrożenie społeczno-polityczne dla firm – podaje Global Risk Dialogue firmy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).
 •  
 • To incydenty związane z niepokojami społecznymi, które powodują szkody fizyczne, zakłócenia działalności lub utratę przychodów, stają się coraz większym ryzykiem dla firm – podaje Barometr Ryzyka Allianz 2021. Ten trend potwierdzają wyniki badań Verisk Maplecroft, firmy badawczej, która specjalizuje się w globalnej analizie ryzyka. Szacuje ona, że do końca 2022 r. w 75 krajach nasilą się protesty, a ponad 30 z nich wybuchnie w Europie i obu Amerykach.
 •  
 • Sytuacja polityczna spowodowała poważne roszczenia ubezpieczeniowe w 2020 r. Podczas gdy protesty po śmierci George'a Floyda z rąk policji w Minneapolis, do której doszło wiosną ub.r., w 140 amerykańskich miastach, były w większości pokojowe, to podpalenia, wandalizm i grabieże według Axios (portal informacyjny) będą kosztować branżę ubezpieczeniową co najmniej od 1 do 2 miliardów dolarów odszkodowań.
 •  
 • Firmy nie muszą się stać bezpośrednimi ofiarami niepokojów społecznych, aby ponieść straty finansowe. Przychody mogą ucierpieć, jeśli okolica wokół nich zostanie zamknięta lub przez dłuższy czas nie będą mogli obsługiwać klientów, zatrudniać sprzedawców czy przyjmować dostawców. Dla przykładu: podczas demonstracji „żółtych kamizelek” sklepy wzdłuż Pól Elizejskich w Paryżu zostały splądrowane i poważnie uszkodzone, co odstraszyło klientów. Francuska federacja handlu detalicznego podsumowała, że ​​sprzedawcy detaliczni w całym kraju stracili 1,1 miliarda dolarów przychodów.
 • Kolejnym zapalnikiem jest pandemia COVID-19, która negatywnie wpłynęła na stabilność polityczną, zwiększając polaryzację i powodując ostre spory związane z równością, pogorszeniem warunków pracy i praw obywatelskich. Widać to szczególnie w USA, w których zabezpieczenia socjalne nie są tak dostępne, jak np. w Europie. Niektórzy Amerykanie nie mają pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i zabezpieczenia finansowego w oszczędnościach, a przez to są bardziej skłonni do demonstracji i zachowań na granicy prawa.
 • Warto, żeby firmy dokonały przeglądu swoich planów ciągłości działania. Zwykle koncentrują się wyłącznie na katastrofach, które mogą je spotkać w kraju, w którym prowadzą działalność. A ryzyka są dziś globalne. To mogą być incydenty polityczne, czy ataki cybernetyczne.

  Kolejnym punktem jest sprawdzenie i aktualizacja posiadanych polis ubezpieczeniowych. Polisy majątkowe mogą, w niektórych przypadkach, obejmować roszczenia z tytułu sytuacji społeczno-politycznej, ale ubezpieczyciele oferują również specjalistyczną ochronę w celu złagodzenia skutków strajków, czy zamieszek.Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń korporacyjnych
Ekspert w dziedzinie underwritingu i sprzedaży ubezpieczeń korporacyjnych z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakładach ubezpieczeń oraz firmach brokerskich. Uzyskał tytuł doktora ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest absolwentem studiów MBA. 
Ubezpieczasz w Allianz swoją firmę. Możesz skoncentrować się na swojej działalności, klientach i celach.
My dołożymy starań, aby pomóc Ci załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami – szybko i wygodnie - przez internet.
Wypełnij i wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.