Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Niewypłacalność firm z powodu pandemii

Andrzej Liwacz | czas czytania: 1 min 
Eksperci radzą przygotować się na rekordowo wysoki wzrost liczby niewypłacalności, spowodowany kryzysem COVID-19. Euler Hermes szacuje, że globalny wskaźnik niewypłacalności może osiągnąć rekordowy poziom + 35%
Jak podaje w swoim nowym badaniu Euler Hermes dwa na trzy kraje odnotują większy wzrost liczby niewypłacalności w 2020 r. niż w 2021 r. – w szczególności będą to Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Hiszpania i Włochy. Natomiast jeden na trzy odnotuje przyspieszenie w 2021 roku – takiej sytuacji mogą spodziewać się Indie, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Skalę niewypłacalności w mniejszym stopniu zanotują Niemcy.  

 

Wzrost liczby upadłości

Znaczne przyspieszenie upadłości może dotyczyć tych przedsiębiorstw, które już przed kryzysem należały do najbardziej wrażliwych branż, a dziś są tymi, wobec których stosuje się ograniczenia, by powstrzymać rozprzestrzenianie pandemii, tj. transport, motoryzacja, handel detaliczny, hotele i restauracje.

 

Eksperci Euler Hermes prognozują, że duża liczba upadłości zostanie zgłoszone między drugą połową 2020 r., a pierwszą połową 2021 r. W przeciwieństwie do lat 2007-2009, szacuje się, że wszystkie regiony i kraje odnotują dwucyfrowy wzrost liczby niewypłacalności, przy czym największego wzrostu można spodziewać się w Ameryce Północnej (+56% do końca 2021 r.), następnie w Europie Środkowej i Wschodniej (+35% ) i Ameryce Łacińskiej (+33 procent). W Azji Euler Hermes spodziewa się wzrostu o +31 procent do 2021 roku, a w Europie Zachodniej o +32 procent. Jeśli wsparcie rządowe, mające na celu ratowanie płynności finansowej przedsiębiorstw zostaną wycofane zbyt szybko – spodziewany wskaźnik niewypłacalności może być od +5 do +10 punktów procentowych wyższy.

Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń korporacyjnych
Ekspert w dziedzinie underwritingu i sprzedaży ubezpieczeń korporacyjnych z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakładach ubezpieczeń oraz firmach brokerskich. Uzyskał tytuł doktora ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest absolwentem studiów MBA. 
Ubezpieczasz w Allianz swoją firmę. Możesz skoncentrować się na swojej działalności, klientach i celach.
My dołożymy starań, aby pomóc Ci załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami – szybko i wygodnie - przez internet.
Wypełnij i wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.