Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Pojazdy elektryczne: ryzyko i implikacje ubezpieczeniowe

Andrzej Liwacz | czas czytania: 2 min 
Na całym świecie oczekuje się, że popyt na samochody elektryczne gwałtownie przyspieszy wskutek działań na rzecz ochrony klimatu. Szacuje się, że w 2030 r. na drogach będzie jeździć ponad 100 milionów takich pojazdów, w porównaniu z około 7 milionami obecnie. Przyszłość transportu jest wyraźnie elektryczna, ale przejście z paliw kopalnych nie będzie łatwe i doprowadzi do zasadniczej zmiany ryzyka zarówno dla producentów samochodów, dostawców, jak i ubezpieczycieli.
Chociaż ubezpieczenia komunikacyjne pojazdów elektrycznych są dobrze ugruntowane, pojawiają się nowe ryzyka i wyzwania z punktu widzenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za produkt. Trzeba je rozwiązać, aby utorować drogę e-mobilności na naszych drogach.

Zakłócenia w branży

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w ciągu ostatnich 10 lat liczba samochodów elektrycznych gwałtownie wzrosła – w 2018 roku ich liczba wynosiła ok. 5 milionów. Rok 2020 miał być przełomowym rokiem dla sprzedaży pojazdów elektrycznych – w samej Europie (drugi co do wielkości rynek samochodów elektrycznych) przewidywało się sprzedaż na poziomie milion aut. Epidemia COVID-19 pokrzyżowała plany branży, skutkując zakłóceniami w łańcuchu dostaw, co przełożyło się na dealerów i nabywców.

Zobacz: Global EV Outlook 2019

Potrzeba dużo prądu  

Skutki epidemii to nie jedyne przeszkody. Rozwój elektromobilności czeka wyboista droga ze znaczącymi przeszkodami. Jedną z nich jest znaczny wzrost zapotrzebowania na energię. Prognozuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną do obsługi pojazdów elektrycznych wyniesie prawie 640 terawatogodzin (TWh) w 2030 r., co stanowi ponad dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z poziomami z 2018 r. I jest równoważne łącznemu zużyciu energii elektrycznej we Francji i Hiszpanii w 2016 r.

Samochody elektryczne będą również wymagać ogromnych zmian w infrastrukturze energetycznej, aby zapewnić punkty ładowania wysokiego napięcia w domach i miejscach publicznych. Producenci będą musieli zrównoważyć rosnący popyt i politykę rządu z ich zdolnością do zwiększania produkcji i tworzenia zrównoważonych łańcuchów dostaw na przyszłość. Przed nami także wyzwania środowiskowe, od recyklingu baterii po odpowiedzialne pozyskiwanie surowców.

Czekają nas ciekawe, elektryczne czasy, a wraz z nimi nowy krajobraz ryzyk.

Więcej informacji o rynku samochodów elektrycznych znajdą Państwo w przygotowanym przez AGCS raporcie: Zobacz raport

Doradca Zarządu ds. ubezpieczeń korporacyjnych
Ekspert w dziedzinie underwritingu i sprzedaży ubezpieczeń korporacyjnych z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakładach ubezpieczeń oraz firmach brokerskich. Uzyskał tytuł doktora ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest absolwentem studiów MBA. 
Ubezpieczasz w Allianz swoją firmę. Możesz skoncentrować się na swojej działalności, klientach i celach.
My dołożymy starań, aby pomóc Ci załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami – szybko i wygodnie - przez internet.
Wypełnij i wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.