Już w pierwszych latach studiów prawniczych, młodzi adepci prawa uczą się tego, że przewidywalność systemu podatkowego jest określana jako kluczowy i elementarny czynnik dojrzałości całego systemu fiskalnego i gwarancji dla prowadzących biznes.
Polski system podatkowy został oceniony na 2,2 pkt w pięciostopniowej skali, w badaniu przeprowadzonym wśród 284 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych, którzy wzięli udział w IX Kongresie Podatków i Rachunkowości KPMG.
Utrzymująca się na wysokim poziomie nieprzewidywalność zmian w zakresie prawa podatkowego, niespójność orzecznicza, wzrost liczby postępowań karnoskarbowych, liczba skazanych, czy wzrost średniej wartości sporu podatkowego (ponad 4,2 mln zł w 2019 roku) przekładają się między innymi na:
- wzrost niepewności po stronie przedsiębiorców,
- konieczność świadomego poszukiwania form wsparcia i zabezpieczenia się na ten stan rzeczy.
Formuły ubezpieczeniowej pomocy dla przedsiębiorców w zakresie rozwiązań fiskalnych funkcjonują na polskim rynku od kilkunastu lat, a pionierem takiego wsparcia jest TUiR Allianz Polska S.A., organicznie rozwijając pakiet prawno-podatkowy i cyklicznie wzbogacając go o nowe rozwiązania.
Przez wiele lat rozwój ubezpieczeń prawnopodatkowych był uzależniony od specjalistycznej wiedzy w zrozumieniu istoty produktu, jego celu, sposobu dotarcia z nim do klienta i przekonania go o zasadności posiadania takich ubezpieczeń.
Z powyższym powiązany był cykliczny proces szkoleniowy dla pośredników w zakresie zarówno produktowym, jak i motywacyjno-sprzedażowym.
W początkowym etapie rozwoju ubezpieczeń podatkowych najprawdopodobniej takie podejście było w dużej mierze konieczne. Teraz, w czasach dynamicznie zmieniających się wymogów stawianych przez współczesny biznes (szybko, sprawnie, intuicyjnie), elementem kluczowym wydaje się być DOPASOWANIE produktu do faktycznych potrzeb klienta, realność ochrony, jej zasadność kosztowa i PROSTOTA rozwiązania.