Wydaje się, że głównymi przyczynami spadków cen akcji były: perspektywa recesji, podnoszenie stóp procentowych i kryzys energetyczny w Europie. Wszystkie te czynniki wpływały już na rynki we wcześniejszych miesiącach, lecz w sierpniu stały się jeszcze bardziej widoczne.
Perspektywa recesji stała się coraz bardziej realna dla inwestorów na rynkach akcji. Pogorszenie danych gospodarczych można było zaobserwować w wielu krajach; w Polsce poinformowano o spadku PKB. Inwestorzy na rynku akcji patrzą jednak na dane o PKB z dość dużym dystansem: po pierwsze, te dane dotyczą przeszłości, a po drugie, gorsza kondycja gospodarki nie zawsze oznacza spadek zysków giełdowych spółek.
Podnoszenie stóp procentowych ma natomiast jednoznacznie negatywny wpływ na ceny akcji: dywidendy, które będą wypłacone akcjonariuszom, są warte mniej, gdy stopy procentowe są wyższe. Wyższe stopy procentowe oznaczają, że instrumenty inne niż akcje – np. lokaty bankowe – stają się bardziej atrakcyjne.
Negatywnie na ceny akcji w Europie mógł wpływać też kryzys energetyczny. Cena jednej megawatogodziny energii elektrycznej w Niemczech, w kontraktach z dostawą za rok, wzrosła z 362 euro na koniec lipca do 575 euro na koniec sierpnia. Na początku roku wynosiła 200 euro, a na początku 2021 roku – 47,80 euro. Wysokie ceny energii elektrycznej są związane z brakiem gazu ziemnego. Brak jest przejściowy, lecz zanim Europa nie zdobędzie alternatyw, dla części przedsiębiorstw zabraknie prądu lub gazu. Część firm przemysłowych będzie musiała ograniczyć produkcję, a inne zapłacą wysokie rachunki.
Wydaje się jednak, że brak energii w Europie nie był w sierpniu jeszcze najważniejszym zmartwieniem inwestorów – akcje w Europie nie spadły szczególnie silniej niż w Stanach Zjednoczonych: europejski Stoxx Europe 600 stracił 5,29%, gdy amerykański S&P 500 zakończył miesiąc niżej o 4,24%. Zniżki cen akcji spółek technologicznych wskazują, że inwestorzy obawiali się raczej wyższych stóp procentowych: amerykański NASDAQ Composite spadł o 4,64%, a niemiecki TecDAX – o 6,45%.