Indeks MSCI World, grupujący akcje spółek notowanych na rynkach rozwiniętych, wzrósł o 7,9%, co było najlepszym miesięcznym wynikiem od listopada 2020 roku. Lepsze nastroje nie udzieliły się inwestorom na rynkach wschodzących – indeks MSCI Emerging Markets zakończył miesiąc spadkiem o 0,7%. Negatywny wpływ na wynik tego indeksu miały m.in. spadki akcji notowanych w Chinach, gdzie jeden z głównych wskaźników rynku – Shanghai Composite – zakończył miesiąc spadkiem o 4,3%.
Sentyment na rynkach poprawił się pomimo bardzo słabych danych makroekonomicznych napływających z gospodarek: PKB w Stanach Zjednoczonych spadł drugi kwartał z rzędu, wskaźniki PMI w Europie znalazły się okolicy granicznego poziomu 50, a wskaźniki ufności konsumenckiej utrzymują się na rekordowo niskich poziomach. Ponadto, kolejne odczyty inflacji wskazują na to, że dynamika wzrostu cen na świecie nie spowalnia: lipcowy odczyt wskaźnika CPI w USA (9,1%) był wyższy niż w poprzednim miesiącu, a zarazem był to odczyt najwyższy od 1981 roku. Inflacja przyspieszyła również w strefie euro – tempo wzrostu cen było najwyższe w historii i wyniosło 8,9%. Wysoka inflacja, pomimo spowalniającej gospodarki, zmusza banki centralne do zacieśniania polityki monetarnej, czego najlepszym przykładem jest Europejski Bank Centralny, który w lipcu podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku. Natomiast Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych po raz drugi z rzędu.
Pomimo restrykcyjnej polityki monetarnej banków centralnych, spadały rentowności długoterminowych obligacji skarbowych na większości rynków, co wspierało notowania akcji. Lipiec był bardzo dobrym miesiącem dla posiadaczy akcji spółek amerykańskich: S&P500 zakończył miesiąc zwyżką o 9,1%, a indeks grupujący mniejsze spółki – Russell 2000 – o 10,4%. Jeszcze lepiej zachowywały się notowania spółek technologicznych, o czym świadczy wzrost indeksu NASDAQ Composite o 12,3%.
Ceny akcji rosły również na parkietach europejskich: indeks Stoxx Europe 600 wzrósł w kwietniu o 7,6%, niemiecki DAX – o 5,5%, a francuski CAC40 – o 8,9%. Podobnie jak Stanach Zjednoczonych, dobrze w Europie zachowywały się spółki technologiczne – indeks TecDax zakończył miesiąc wzrostem o 8,3%, a Stoxx Europe 600 Technology – o 13,2%.
Spółkom wzrostowym sprzyjał spadek rentowności obligacji oraz relatywnie dobre wyniki za drugi kwartał.