Rudawy Janowickie – niewielkie pasmo z ciekawymi atrakcjami. Przewodnik turystyczny

Podróż | 3 minuty
Rudawy Janowickie nie są tak tłumnie odwiedzane przez turystów jak Karkonosze czy Góry Stołowe, ale to nie znaczy, że nie są warte zobaczenia. Rudawy Janowickie przyciągają ciekawymi zabytkami i piękną przyrodą, którą można podziwiać ze szlaków górskich. Jakie są główne atrakcje Rudaw Janowickich i jak spędzać czas w tym regionie?
Spis treści:
 

Rudawy Janowickie to pasmo górskie leżące we wschodniej części Sudetów. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik, wznoszący się na wysokość 945 m n.p.m. Znaczna część Rudaw Janowickich wchodzi w skład Rudawskiego Parku Krajobrazowego, na którego terenie wyznaczono ponad 150 kilometrów szlaków turystycznych. Rudawski Park Krajobrazowy powstał w celu ochrony naturalnych górskich i rzecznych geokompleksów przyrodniczych, a jego krajobraz tworzą liczne formy skalne i obszary łąkowe o wybitnych walorach botanicznych.

To jednak niejedyne zalety, jakie mają Rudawy Janowickie – dojazd jest kolejną z nich. Ze względu na dogodne usytuowanie – z Wrocławia można tu dotrzeć w około dwie godziny – w Rudawy Janowickie możemy się wybrać zarówno w ramach jednodniowego wypadu, jak i dłuższego urlopu. Bez względu na to, na który wariant się zdecydujemy, dobrym punktem początkowym wycieczki mogą być takie miejscowości jak Czarnów, Karpniki, Kowary czy Janowice Wielkie. Pogoda, jak to w górach, bywa kapryśna, dlatego przed wyruszeniem na szlak pamiętajmy, by być przygotowanym na każde warunki.

Jedną z największych atrakcji Rudaw Janowickich są bez wątpienia Kolorowe Jeziorka. Rudawy Janowickie słyną z tego miejsca, które jest prawdziwym ewenementem nie tylko w regionie. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to w rzeczywistości pozostałości po dawnych niemieckich kopalniach. Opuszczone przed laty wyrobiska zostały zalane przez wodę, która pod wpływem występujących w podłożu związków chemicznych przybiera wyjątkowe barwy. Na turystów czekają tu jeziorka purpurowe, największe, a przy tym często uznawane za najciekawsze, a ponadto błękitne, żółte oraz zielone. W pobliżu przebiega ścieżka dydaktyczna, będąca częścią szlaku przez Wielką Kopę.

Jakie inne atrakcje oferują Rudawy Janowickie? Szczyty leżące w obrębie tego pasma być może nie są wysokie, ale z pewnością zachwycą każdego amatora górskich wędrówek. Najwyższym z nich jest wspomniany już Skalnik, który wznosi się 945 m n.p.m. i zalicza się do Korony Gór Polskich. Do najpopularniejszych szczytów w Rudawach Janowickich należą też Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) oraz Sokolik Duży (642 m n.p.m.). Mówiąc o Rudawach Janowickich, nie można także nie wspomnieć o wspaniałych formacjach skalnych, które docenią nie tylko amatorzy wspinaczki. Do najciekawszych zaliczają się: Husyckie Skały, Starościńskie Skały, Skalny Most, Skała Piec, Fajka i Rylec oraz Konie Apokalipsy.

Co ponadto mogą zaproponować nam Rudawy Janowickie? Atrakcje tego regionu to nie tylko piękna przyroda, ale również niepowtarzalny klimat. Chcąc go poczuć, warto odwiedzić przede wszystkim Schronisko Szwajcarka – znajdujący się u podnóża Krzyżnej Góry zabytkowy obiekt, przy którym krzyżuje się pięć szlaków. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które poszukują optymalnej bazy wypadowej pod organizację wędrówek na okoliczne szczyty.

W Rudawach Janowickich nie brakuje też cennych zabytków historycznych, w pełni zasługujących na miano architektonicznych perełek. Wśród nich wymienić należy:

  • barokowy pałac w Łomnicy wzniesiony w XVII wieku,
  • pałac Wojanów powstały w XVII wieku,
  • zamek w Karpnikach o historii sięgającej XIV wieku,
  • neorenesansowy pałac Bobrów z XV wieku, pierwotnie zbudowany jako zamek,
  • park i dwór w Bukowcu z wieżą widokową i ścieżkami spacerowymi.

Przełęcz Rędzińska w Rudawach Janowickich to miejsce, które muszą odwiedzić amatorzy sportowych wrażeń oraz spragnieni wyzwań i zastrzyku adrenaliny. Znajduje się ona na wysokości 727 m n.p.m. i jest położona między głównym grzbietem Rudaw Janowickich a grzbietem Wielkiej Kopy. Z Przełęczą Rędzińską można zmierzyć się nie tylko pieszo, ale i na dwóch kółkach, ale jest to wyzwanie rowerowe nie dla każdego.

Choć wszelki wysiłek wynagradzają przepiękne widoki, na kolarzy czekają tu także trudne podjazdy, wymagające niemałych umiejętności. Planując tego typu aktywności podczas pobytu w Rudawach Janowickich, odpowiednio wcześniej zatroszczmy się o własne bezpieczeństwo. W ramach przygotowań zadbajmy o dobre ubezpieczenie podróżne rozszerzone o sporty ekstremalne, do których zalicza się między innymi kolarstwo górskie.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.