Szczepienia na COVID-19
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Każdy z nas może i powinien podejmować działania, które przyczynią się do ograniczenia ryzyka zachorowania na chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa. Nie musisz wychodzić z domu, aby załatwić sprawy związane z ubezpieczeniem Allianz
Przez internet i telefon możesz:
Narodowy Program Szczepień
Temat dobrowolnych szczepień na COVID-19 jest dla nas istotny, ponieważ interesuje nas wszystko, co wiąże się z Twoim bezpieczeństwem. Nie mamy jednak możliwości pośredniczenia w zapisach czy realizacji tych szczepień. W Narodowym Programie Szczepień mogą brać udział wyłącznie placówki medyczne. Jeśli – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia – będzie można organizować mobilne punkty szczepień dla konkretnych grup zawodowych, wystąpimy z taką inicjatywą, by móc pośredniczyć w organizacji szczepień dla naszych ubezpieczonych.
Na razie zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak się zaszczepić.
Dowiedz się więcej o programie szczepień
Szczepienia na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach
Aby zapisać się na szczepienie musisz mieć e-skierowanie. E-skierowanie to dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani.
E-skierowanie ważne jest 90 dni.
Na szczepienie można zapisać się poprzez:
- specjalną całodobową i bezpłatną infolinię NFZ – 989.
Możesz zapisać siebie a także członków swojej rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Podczas rozmowy z konsultantem ustalisz dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie musisz podawać numeru telefonu, ale jeśli go podasz - otrzymasz na niego SMS, potwierdzający umówienie szczepienia.
- e-Rejestracje dostępną na portalu pacjent.gov.pl
Za pośrednictwem e-rejestracji można zarejestrować się za pomocą Profilu Zaufanego (pełna rejestracja) jak i bez Profilu Zaufanego (szybka ścieżka).
PEŁNA REJESTRACJA POPRZEZ PROFIL ZAUFANY
Po zalogowaniu się do Profilu Zaufanego, system zaproponuje Ci 5 dostępnych terminów w punktach szczepień znajdujących się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Masz możliwość wybrania interesującego Cię terminu i lokalizacji punktu szczepień. Jeśli żadna z propozycji nie będzie Ci odpowiadała lub chcesz zaszczepić się w innym punkcie, możesz skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, w której określisz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację szczepienia.
Po zarejestrowaniu, otrzymasz SMS z potwierdzeniem, a dzień przed szczepieniem – przypomnienie.
SZYBKA REJESTRACJA BEZ PROFILU ZAUFANEGO
Wejdź na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth następnie wybierz opcje szybkiej rejestracji. Wpisz wymagane dane tj. swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu. Po chwili na podany numer telefonu otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w okienko, które pojawiło się po kliknięciu przycisku zarejestruj się. Następnie ustalisz szczegóły szczepienia, po którym otrzymasz SMS z potwierdzeniem terminu i lokalizacją punktu szczepień. Pamiętaj jednak, że przy szybkiej rejestracji, nie można anulować ani zmienić terminu i lokalizacji szczepienia.
- kontakt z dowolnie wybranym punktem szczepień
Jeśli chcesz zaszczepić się w wybranym przez siebie punkcie szczepień, wystarczy że się z nim skontaktujesz i ustalisz termin. Aktualną listę punktów szczepień oraz dane teleadresowe znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
- wysłanie SMS
Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Po wysłaniu SMS na wskazany numer połączysz się z systemem, który poprosi Cię o podanie nr PESEL oraz kodu pocztowego Twojego miejsca zamieszkania. System automatycznie zaproponuje Ci najbliższy dostępny termin szczepienia w okolicy Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli zaproponowany termin nie będzie Ci odpowiadał, możesz wybrać inną datę. Po zarejestrowaniu się otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia się na szczepienie, a na dzień przed szczepieniem otrzymasz SMS z przypomnieniem.
Szczepionkę możesz przyjąć w:
- populacyjnych i powszechnych punktach szczepień. Ich listę i lokalizacje znajdziesz na stronie gov.pl/szczepimysie.
- punktach drive-thru
- zakładach pracy, które zgłosiły się do programu szczepień
- wybranych aptekach,
- szkołach.
- Osoby z chorobami albo w trakcie diagnostyki i leczenia proszone są o przygotowanie dokumentacji medycznej (jeśli szczepienie odbywa się w innej placówce niż ma miejsce leczenie pacjenta).
- Osoby przyjmujące stałe leki proszone są o przygotowanie listy leków.
- Osoby z problemami ze wzrokiem powinny zaopatrzyć się w okulary (konieczność wypełnienia kwestionariusza przed szczepieniem).
Obecnie, w Polsce, szczepienia odbywają się preparatami firm:
- Pfizer / BioNTech
- Moderna
- Johnson&Johnson
- Astra Zeneca
Liczba dawek jest uzależniona od wybranego preparatu.
Przy szczepieniu
- preparatem firmy Pfizer & BionTech – 2 dawki
- preparatem firmy Moderna – 2 dawki
- preparatem firmy Janssen / grupa Johnson & Johnson – 1 dawka
- preparatem firmy Astra Zeneca – 2 dawki.
Obecnie szczepienia odbywają się w następujących odstępach:
- preparat firmy Pfizer & BioNTech – po 21 dniach, nie później jednak niż po 42 dniach od pierwszej dawki
- preparat firmy Moderna – po 28 dniach, nie później jednak niż po 42 dniach od pierwszej dawki
- preparat firmy Astra Zeneca – po 35 dniach, nie później jednak niż po 84 dniach od pierwszej dawki
Dodatkową dawkę szczepionki mogą przyjąć osoby:
- otrzymujące aktywne leczenie przeciwnowotworowe,
- po przeszczepach narządów, przyjmujące leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne,
- po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat,
- z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności,
- z zakażeniem wirusem HIV,
- leczone aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną,
- dializowane przewlekle z powodu niewydolności nerek.