Szczepienia na COVID-19

Sprawdź, jak się zaszczepić i gdzie znaleźć więcej informacji o Narodowym Programie Szczepień.
Ubezpieczenia bez wychodzenia z domu   

Każdy z nas może i powinien podejmować działania, które przyczynią się do ograniczenia ryzyka zachorowania na chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa. Nie musisz wychodzić z domu, aby załatwić sprawy związane z ubezpieczeniem Allianz

Przez internet i telefon możesz:

Temat dobrowolnych szczepień na COVID-19 jest dla nas istotny, ponieważ interesuje nas wszystko, co wiąże się z Twoim bezpieczeństwem. Nie mamy jednak możliwości pośredniczenia w zapisach czy realizacji tych szczepień. W Narodowym Programie Szczepień mogą brać udział wyłącznie placówki medyczne. Jeśli – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia – będzie można organizować mobilne punkty szczepień dla konkretnych grup zawodowych, wystąpimy z taką inicjatywą, by móc pośredniczyć w organizacji szczepień dla naszych ubezpieczonych.

Na razie zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak się zaszczepić. 

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 dotyczy osób, które zgłoszą chęć zaszczepienia się na stronie gov.pl/szczepimysie.

 • W pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby w wieku 60 lat i powyżej 60. roku życia. Szczepienie tych grup odbywa się w etapie 0 i 1.
 • W drugim etapie będą mogły zaszczepić się osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
 • W trzecim etapie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

1. Zgłoś chęć zaszczepienia na stronie gov.pl/szczepimysie. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu). Na adres mailowy, który podasz w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie. WAŻNE: Zgłoszenie online, że chcesz się zaszczepić, nie jest równoznaczne z zapisaniem się na szczepienie. Możesz się zapisać dopiero w momencie, gdy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i otrzymasz e-skierowanie.

2. Gdy przyjdzie moment szczepienia Twojej grupy, dostaniesz SMS lub wiadomość mailową z informacją o tym, że wystawiono dla Ciebie e-skierowanie i możesz zarejestrować się na szczepienie w konkretnym terminie. E-skierowanie jest ważne 60 dni od dnia wystawienia (w transzach zgodnych z kolejnością szczepień). Osobom, które nie posiadają numeru PESEL oraz tym, które nie będą mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania, e-skierowanie wystawi lekarz.

3. Zapisz się na szczepienie. Możesz to zrobić:

 • przez specjalną Infolinię NFZ: 989,
 • elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
 • w placówce lub punkcie, które realizują tego typu szczepienia. 
  Listę placówek znajdziesz tutaj: gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Po zarezerwowaniu wizyty  otrzymasz SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Od razu otrzymasz również termin drugiej wizyty. Przed drugą dawką szczepionki też otrzymasz SMS.

4. Zgłoś się do wybranego punktu szczepień w terminie podanym w SMS-ie i przyjmij pierwszą dawkę szczepionki – po szczepieniu zostań w placówce przez 30 minut (na obserwacji).

5. Po upływie 21 dni od pierwszego szczepienia, przyjmij drugą dawkę szczepionki. Szczepienie powinno się odbyć w tej samej placówce co pierwsze.

6. Odbierz zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19 – informacja o zrealizowanym szczepieniu pojawi się też w Indywidualnym Koncie Pacjenta.

Na szczepienia można się zapisać:

 • przez specjalną Infolinię NFZ: 989,
 • elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
 • w placówce lub punkcie, które realizują tego typu szczepienia.

Aktualna lista placówek, które wykonują szczepienia znajduje się na stronie gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Pamiętaj, żeby najpierw zgłosić chęć zaszczepienia się na stronie  gov.pl/szczepimysie.

Szczepienia są realizowane:

 • stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Lista wszystkich punktów jest publikowana stronie gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

W danej placówce mogą zaszczepić się wszyscy, którzy wybiorą ją jako punkt szczepień. Nie ma znaczenia, czy posiadasz abonament medyczny w danej sieci placówek. Szczepienia są bezpłatne. Jedynym warunkiem jest zapisanie się na szczepienie w danej placówce.

 

Jeśli zgłosisz chęć zaszczepienia na stronie gov.pl/szczepimysie, dostaniesz SMS z potwierdzeniem szczepienia, gdy przyjdzie moment szczepienia danej grupy. O początku zapisów do Twojego etapu szczepień dowiesz się też z mediów.
Szczepienie jest dobrowolne. Chęć zaszczepienia się trzeba zgłosić na stronie gov.pl/szczepimysie.
Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach, które realizują szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień. Listę punktów znajdziesz tutaj: gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
Informacja o przebytym szczepieniu będzie odnotowana na Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz też zaświadczenie o szczepieniu. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
Wiele spraw możesz załatwić online w dogodnym dla Ciebie czasie. Wyślij formularz. Powiadomimy Cię o załatwionej sprawie.