rodzaje nadwozia - co wybrać

Rodzaje nadwozia samochodu – które będzie najlepsze?

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy
SUV czy crossover? A może sedan lub hatchback? Poszczególne rodzaje nadwozia samochodu znacznie się różnią. Od Twrodzaju nadwozia ojego wyboru zależą komfort prowadzenia, maksymalna liczba pasażerów, wielkość bagażnika i nie tylko. Na jakie nadwozie postawić? Sprawdź wady i zalety poszczególnych rozwiązań. 

Ta część stanowi jedną z kluczowych wyróżnikóww auciesamochodu. Nadwozie to miejsce, w którym znajdują się kierowca, pasażer oraz ładunek. Można je określić jako górną część pojazdu, umieszczoną na podwoziu.

Szkielet nadwozia stanowi jego konstrukcja, do której należą podłoga, słupki, wzmocnienie, belka pod zderzakiem, belki progowe oraz pas podokienny. Składa się również z poszycia, czyli zabudowy wnętrza auta – części przeznaczonej dla pasażerów. Należą do niego także wszystkie elementy widoczne z zewnątrz, takie jak drzwi, pokrywy bagażnika i silnika, które odpowiadają za estetykę pojazdu. Wybór nadwozia wpływa nie tylko na cenę auta, ale również na składkę za ubezpieczenie samochodu. Średnio OC dla małego auta miejskiego kosztuje mniej niż dla SUV-a. 

Przez lata preferencje pod tym względem się zmieniły. Analitycy IBRM Samar sprawdzili, jaki rodzaj nadwozia Polacy wybierali najczęściej w latach 2000-2020. Jak zmieniło się zainteresowanie poszczególnymi autami?

  1. SUV-y odnotowały największy wzrost – o 40,2% – i w 2020 roku były liderem pod względem popularności.
  2. Hatchback zajmuje drugą pozycję, ale ten typ nadwozia w analizowanym okresie odnotował spadek o 27,3%. Tymczasem u szczytu popularności miał blisko 60% udziału.
  3. Kombi osiągnęło zajęło 3. miejsce z wynikiem 14,8% i wzrostem o 2,7% w stosunku do 2000 roku.
  4. Sedan uzyskał czwartą pozycję z rezultatem 8,8% i spadkiem o 6,8% w analizowanym okresie[1].

Czym się charakteryzują nadwozie kombi, SUV, sedan i pozostałe? Jakie mająKażde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalet.y? Pamiętaj, że nNie ma typu nadwozia idealnego dla każdego kierowcy. Najpierw określ więc Jeśli się zastanawiasz, na co zwrócić uwagę, kupując samochód, przede wszystkim określ swoje oczekiwania. Ile osób ma korzystać z auta? Jak duży musisz mieć bagażnik? Ustal, które parametry mają dla Ciebie kluczowe znaczenie. A potem dobierz typ nadwozia, który najpełniej będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

[1] https://www.samar.pl/__/3/3.a/110901/3.sc/11/Najch%C4%99tniej-kupowane-rodzaje-nadwozi-w-Polsce--2020-vs-2000-.html?locale=pl_PL

Przez lata ten typ cieszył się największym zainteresowaniem. Co to znaczy hatchback? Do cech charakterystycznych takiego nadwozia należy pionowo poprowadzona tylna klapa. Te auta są kompaktowe, ale i przestronne. Niewielkie rozmiary powodują, że znakomicie sprawdzają się w mieście – łatwiej możesz znaleźć miejsce parkingowe. Nadal zapewniają przestronną kabinę pasażerską, ale już niewielki bagażnik. Możesz go powiększyć, jeśli złożysz oparcia kanapy.

Do najpopularniejszych aut z takim nadwoziem należą: Opel Astra, Nissan Leaf, Mazda 3, Volkswagen Golf oraz Ford Focus. 

Na szczycie popularności według IBRM Samar znajdują się SUV-y. Prezentują się efektownie, mają podwyższone nadwozie i są zbudowane z dwóch brył. Co to znaczy SUV? To skrótowiec od Sport Utility Vehicle, który opisuje pojazd łączący cechy auta terenowego i osobowego.

Mają duże wymiary i są masywne. Wygodnie się do nich wsiada, sprawdzają się do w jazdy weździe po mieście, w na dłuższyche trasachy oraz po drogachi gruntowyche. Takie auta są wyposażone w duże koła. Różnicę w tym przypadku robi wysoka pozycja za kierownicą, która zapewnia dobrą widoczność. Świetnie radzą sobie w trudnych warunkach drogowych i są zazwyczaj kompleksowo wyposażone.

Do popularnych SUV-ów należą VW Tiguan, Toyota RAV4, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Volvo XC60.

A co to znaczyjaki to samochód typu crossover? Często nazywa się je go mniejszym bratem SUV-a. Ten rodzaj nadwozia nie cieszy się jeszcze tak dużym zainteresowaniem, ale na drogach widać coraz więcej takich pojazdów. Przypominają auta miejskie, ale wyglądają nowocześniej i zapewniają wewnątrz dużo przestrzeni. Przeważnie są to pojazdy o podwyższonych zdolnościach terenowych w stosunku do pojazdów miejskich i są od nich droższe.

Do samochodów z typem nadwozia hatchback zalicza się takie modele jak Nissan Qashqai, Volkswagen T-Roc, Ford Ecosport, Jeep Renegade, Audi Q3 i Mercedes-Benz GLA.

Kiedyś były bardzo popularne –, obecnie mniej. Jednak, ale w dalszym ciągu dla wielu kombi są najlepszym rozwiązaniem. Do największych zalet takich aut zalicza się przede wszystkim dużą przestrzeń ładunkową. Możesz ją powiększyć, jeśli złożysz oparcie tylnej kanapy. Takie auta idealnie sprawdzą się w przypadku kilkuosobowych rodzin czy na dalekie, długie wycieczki. Zmieścisz mnóstwo rzeczy i kilku pasażerów. Długi dach pozwala zamontować bagażnik.

Jednak często takie auta ocenia się jako mało atrakcyjne wizualnie. Jeśli na co dzień jeździsz po mieście, pamiętaj, że przez długość pojazdu możesz mieć problem z parkowaniem. 

Zależy Ci na przestronnym wnętrzu i wygodzie? Sprawdź zatem, co to znaczy samochód typu VAN. Pojazdy z takim nadwoziem są przeznaczone dla dużych rodzin. Auto może pomieścić 7 osób lub więcej, a także zwykle zapewnia duży bagażnik. Przeważnie każdy pasażer ma dyspozycji osobny nawiew, oświetlenie, często również uchwyty na napoje. Vany należą do aut jedno lub dwubryłowych. Mają duże wymiary, są wysokie, możesz je wykorzystać jako samochód dostawczy.

Do popularnych vanów należą Fiat Ducato i Ford Transit. Możesz również postawić na ich mniejszą wersję np.– minivana, ale wielu producentów z nich rezygnuje z nich. Popularnością cieszy się też , np. Ford C-Max. 

Takie auta mają sportowy charakter, niskie zawieszenie i zazwyczaj niewielkie tylne siedzenia lub kanapę. Przeważnie są dwudrzwiowe, dynamiczne i dosyć małe. Nie będziesz mieć problemów z parkowaniem w mieście. Prezentują się efektownie i nowocześnie. Typ nadwozia coupe sprawdzi się w przypadku singla lub, pary, ale już nie do końca dla większej rodziny.

Do popularnych tego typu aut zaliczają się Audi TT i Mercedes CLS. 

Zależy Ci na wygodzie i luksusie? Takie skojarzenia często budzi typ nadwozia sedan. Często takie auta nazywane są limuzynami. Nadwozie wygląda efektownie, jest trzybryłowe. Przedsiębiorstwa często wybierają takie pojazdy jako auta firmowe. Ich zaletami są: duży bagażnik, dobra izolacja kabiny pasażerskiej i dostępność mocnych wersji z mocnym silnikowychiem. Część takich aut uniemożliwia złożenie tylnej kanapy, co może być dla Ciebie wadą.

Do sedanów należą takie modele jak Kia Optima, Mazda 3 i Volkswagen Passat.

Czego możesz się spodziewać po nadwoziu liftback? Jest ono połączeniem sedana i kombi. Takie auta są eleganckie, mają obszerną klapę i dużą przestrzeń bagażową. Ten typ nadwozia spełni oczekiwania różnych odbiorców – zarówno, jeśli potrzebujesz auta do jazdy po mieście, jak i na dłuższe wycieczki z rodziną.

Do przykładowych modeli należą: Nissan Primera, Opel Vectra, Skoda Superb II. 

Taką informację ukrywa zawiera m.in. numer VIN. Co to jest numer VIN samochodu i jak go sprawdzić? Znajdziesz go na tablicy znamionowej. Zawiera dane, które identyfikują dane auto, w tym właśnie rodzaj nadwozia. W internecie znajdziesz narzędzia, w których wystarczy podać numer VIN, by za darmo sprawdzić informacje o pojeździe.
Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.