Zakup samochodu – na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Samochód | 4 minuty

Zakup samochodu, zwłaszcza używanego, to dość złożone zadanie. Wiąże się bowiem z koniecznością dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, a także dopełnieniem kilku formalności, w tym zadbaniem o ubezpieczenie OC. Dlatego objaśniamy, krok po kroku, jak przygotować się do zakupu auta i jakich obowiązków należy dopełnić już po sfinalizowaniu transakcji.

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Kupno samochodu używanego wiąże się z pewnym ryzykiem. Sprzedający może chcieć ukryć przed nami pewne wady pojazdu. Na szczęście, mimo że dochodzenie swoich racji może być po prostu czasochłonne, chroni nas prawo. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu oraz o co pytać przy zakupie auta, aby bezpiecznie kupić również pojazd używany.

Przede wszystkim, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić stanu technicznego pojazdu, udajmy się do sprzedającego z osobą, która będzie naszym ekspertem. Możemy także na miejscu poprosić o wspólną podróż do stacji diagnostycznej – na nasz koszt. Naszą czujność powinno wzbudzić umawianie spotkania po zmroku, kiedy to nie jesteśmy w stanie zauważyć wielu rzeczy. Możemy także poprosić o jazdę próbną. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie auta?

  • Lakier i nadwozie – sprawdźmy obecność odprysków czy szpachli. Pamiętajmy, że idealny lakier w przypadku starszego auta jest bardziej podejrzany niż drobne usterki.
  • Stan foteli, kierownicy, okładziny pedałów i gałki zmiany biegów – auto z większym przebiegiem musi mieć widoczne ślady użytkowania tych elementów.
  • Stan elementów pod maską i podwozia – tutaj przyda się pomoc specjalisty. Jeśli auto jest używane, naszą czujność powinien wzbudzić dokładnie wyczyszczony silnik.
  • Przebieg – mimo tego, że „przekręcanie” licznika jest już w Polsce surowo karane, nadal dochodzi do takich praktyk. Na szczęście stan licznika możemy sprawdzić na rządowej stronie 
    historiapojazdu.gov.pl
    , na której od 2014 roku prezentowane są dane, które trafiają do CEPiK (czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) ze stacji diagnostycznych. W bazie danych znajdują się także samochody z zagranicy.
  • Korozja – szukajmy rdzy zarówno na nadwoziu, jak i podwoziu.
  • Bezwypadkowość – to najłatwiej będzie sprawdzić po stanie lakieru. Możemy także poszukać informacji o danym samochodzie w internecie, gdzie funkcjonują fora z użytkownikami tropiącymi takie ogłoszenia.

Formalności po zakupie lub sprzedaży samochodu

Kupiłem samochód, co dalej? Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakich formalności po zakupie auta musi dopełnić. Dlatego prześledźmy, co po zakupie auta powinien zrobić właściciel oraz jakie są dalsze obowiązki sprzedającego samochód.

Kupno samochodu – formalności:

  • Podstawę stanowi oczywiście umowa kupna/sprzedaży. Zobacz przykładowy wzór umowy kupna/sprzedaży.
    Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno używanego samochodu z komisu albo od pośrednika, sprawdźmy, kto jest wpisany w miejscu sprzedającego – jeśli nie będzie to polski pośrednik, ale zagraniczny właściciel, odzyskanie pieniędzy po, na przykład, wykryciu ukrytej wady, będzie niezwykle trudne. Pamiętajmy także, że wszelkie zapisy, które mają uniemożliwić dochodzenie swoich roszczeń z powodu wad ukrytych, są bezprawne. Już sama obecność takiego zapisu w umowie powinna zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę – być może sprzedający próbuje coś ukryć.
  • Inne dokumenty, które powinniśmy otrzymać, to – jeśli auto jest sprowadzone z zagranicy – takie, które zaświadczają o legalnym sprowadzeniu auta do Polski, ale także wszelkie zagraniczne dokumenty dot. przeglądów czy faktur za dotychczasowe naprawy.
  • Od dnia zakupu samochodu mamy 2 tygodnie na uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Po zakupie auta mamy 30 dni na jego rejestrację w urzędzie miasta bądź starostwie powiatowym. Odpowiedni druk otrzymamy na miejscu. Pamiętajmy, że rejestracja związana jest z opłatami za:
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • opłatę ewidencyjną,
  • czasowe pozwolenie,
  • kartę pojazdu,
  • naklejkę kontrolną i legalizacyjną.

Co natomiast należy zabrać ze sobą? Dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, obecne tablice rejestracyjne, a także dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym.

  • W dniu rejestracji musimy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to oczywiście pojazdu rejestrowanego po raz pierwszy.
  • Jeśli kupujemy pojazd używany, wówczas jako nabywca auta wchodzimy w prawa umowy OC, czyli przejmujemy umowę OC razem z autem. Musimy jedynie pamiętać, że taka umowa się nie odnowi automatycznie. Jako nabywca auta możemy zdecydować, czy chcemy z tej polisy korzystać czy nie. Możemy ją albo przepisać na siebie po prostu zmieniając dane posiadacza pojazdu, albo rozwiązać i zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC od początku.
  • Możemy od razu zdecydować się na łączone ubezpieczenie OC/AC samochodu. Polisę możemy zakupić online. Na naszym blogu pisaliśmy już o karach za brak ubezpieczenia OC.

Sprzedaż samochodu – formalności:

  • Sprzedający pojazd w ciągu 30 dni musi powiadomić o tym fakcie wydział komunikacji urzędu, w którym dokonano kiedyś jego rejestracji.
  • Na powiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela ma natomiast 14 dni od dnia sprzedaży.

Podatek od zakupu samochodu

Jak wspomnieliśmy, od dnia kupna samochodu, mamy 14 dni na opłacenie podatku od zakupu samochodu. Podatek za samochód uiszczamy w naszych urzędzie skarbowym, gdzie powinniśmy wypełnić druk PCC-3. Ile wynosi podatek od samochodu? Jego wysokość to 2 procent wartości pojazdu. Do urzędu skarbowego weźmy ze sobą dokumenty auta, w tym umowę sprzedaży.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.