mandat za nieodśnieżony samochód

Mandat za nieodśnieżony samochód i odśnieżanie z włączonym silnikiem – ile wynosi?

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy
Auto stało na zewnątrz, gdy padał śnieg albo podczas dużych mrozów? Przed wyjazdem w trasę musisz odśnieżyć pojazd i usunąć lód z szyb. Jaki grozi mandat za zaśnieżony samochód? I czy możesz włączyć silnik na czas, kiedy auto stoi na parkingu i usuwasz z niego śnieg?

Nie ruszaj w trasę, dopóki nie odśnieżysz pojazdu. Śnieg, który zalega na aucie, stwarza zagrożenie na drodze. Możesz nawet doprowadzić do wypadku, kiedy spadający z auta śnieg utrudni widoczność innym kierowcom. Poza tym grozi Ci kara za nieodśnieżony samochód.

Według aktualnego taryfikatora mandat wynosi do 3000 zł, a do tego możesz otrzymać 12 punktów karnych. Jeśli auto ma nieodśnieżone światła i inne elementy sygnalizacyjne, grozi Ci kara w wysokości 300 zł i 8 punktów karnych. W przypadku gdy problem dotyczy również tablic rejestracyjnych, zapłacisz mandat do 500 zł[1].

Jazda nieodśnieżonym autem to nie jedyna podstawa do tego, by zapłacić mandat. Funkcjonariusz policji może go nałożyć za zamarznięte szyby w samochodzie, które utrudniają wyraźne widzenie.

Zimą wielu kierowców włącza silnik pojazdu na parkingu i wtedy odśnieża samochód, dzięki czemu przebiega to szybciej. Czy można tak robić? Okazuje się, że mimo skuteczności tego sposobu, przepisy zabraniają tego ze względu na emisję spalin.

Jeśli pozostawisz włączone auto na parkingu i z niego wyjdziesz, grozi Ci kara. Ile może kosztować Cię odśnieżanie z włączonym silnikiem? Mandat za włączony silnik na postoju, gdy w tym czasie odśnieżasz samochód, wynosi do 300 zł.

Jeśli oddalisz się od uruchomionego pojazdu, grozi Ci do 50 zł mandatu. Jeśli pozostawisz pojazd włączony na terenie zabudowanym, będzie to kosztować do 100 zł. Nie warto się narażać na mandat za włączony silnik. Lepiej wyjść z domu odpowiednio wcześniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na odśnieżenie auta. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz. Nie chodzi wyłącznie o mandat za nieodśnieżony samochód czy za uruchomiony silnik na parkingu. Stan pojazdu – jeśli w pośpiechu niedokładnie go odśnieżysz i nie do końca oskrobiesz z lodu – może przyczynić się do wypadku lub kolizji. 

Zimą szczególnie łatwo o uszkodzenia, zwłaszcza szyb. Nie bagatelizuj żadnej – nawet najdrobniejszej – usterki. Jeśli do odprysku w szybie trafi woda i zamarznie, ubytek zacznie się powiększać. W konsekwencji może to spowodować pogorszenie pola widzenia. Poza tym, gdy tzw. pajączek się powiększy, może dojść do pęknięcia szyby w czasie jazdy. Dlatego sprawdź przed zimą stan szyby i napraw wszelkie usterki. Ich usunięcie kosztuje o ok. 75% mniej niż wymiana całego elementu[1].

Uwaga: nie polewaj zmrożonej szyby gorącą wodą, aby szybciej ruszyć w drogę. To może powiększyć jej uszkodzenie. Jeżeli chcesz użyć wody do rozmrożenia, posól ją i upewnij się, że jej temperatura wynosi najwyżej kilkanaście stopni Celsjusza. Tyle wystarczy, gdy zastosujesz sól.

Przy okazji – gdy kupujesz ubezpieczenie – weź pod uwagę ryzyko szkody szybowej i wybierz zakres ochrony, który obejmuje również to ryzyko. Dzięki temu, gdy dojdzie do stłuczenia szyby lub jakiegoś drobniejszego uszkodzenia, nie trzeba przeprowadzać napraw z własnych środków. Kup ubezpieczenie szyb, a jeśli dojdzie do usterki, pokryjemy koszt naprawy lub wymiany. Taką ochronę zapewniamy w Allianz w ramach ubezpieczenia Mój Samochód w pakietach Ekstra i Max.

Zgodnie z art. 66. 1. Kodeksu drogowego pojazd musi być w takim stanie, aby nie zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu[1]. Jak przygotować auto na zimę? Do kluczowych kroków należy wymiana ogumienia. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Oponeo, robi to ponad 85% respondentów[2], choć przepisy w Polsce nie nakładają takiego obowiązku. Kiedy zmienić opony na zimowe? W momencie gdy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie czekaj – lepiej zrób to, zanim zaskoczą Cię duże opady śniegu i wysoki mróz.

Źródło:
[1] https://prawo.gazetaprawna.pl/prawo-jazdy/artykuly/8658027,odsniezanie-samochodu-brak-odsniezania-kary-mandat-zima.html

[2] https://www.nordglass.pl/pl/samochodowe,c7/naprawa-szyby,a15.html

[3] https://jarocin.policja.gov.pl/wl6/ruch-drogowy/porady/213362,500-zl-mandatu-i-punkty-karne-za-lod-na-dachu-auta.html

[4] https://www.oponeo.pl/artykul/wymiana-opon-przy-7-stopniach-prawda-czy-mit

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.