Kiedy zmienić opony na zimowe?
Lepiej nie czekaj!

Samochód | 5 minut

Od stycznia do końca kwietnia 2018 roku w Polsce doszło do 8114 wypadków drogowych[1]. Część z nich była spowodowana nieprzystosowaniem pojazdów do warunków na drodze. Zgodnie z dummy prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu powinien być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu jadących nim osób ani innym uczestnikom ruchu. Nieodpowiednie do pory roku ogumienie może być jednym z czynników prowadzących do kolizji i wypadków.

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku posiadania opon zimowych. To oznacza, że ich brak nie może zostać ukarany mandatem. Pamiętaj jednak, że policja może skontrolować wysokość bieżnika. Kiedy ten nie będzie spełniał wymogów, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych oraz stracić dowód rejestracyjny.

Podobnie jest, kiedy pojazd nie został wyposażony w wymagane przez prawo wyposażenie obowiązkowe. Zawsze zatem sprawdź, co powinieneś mieć na wyposażeniu auta. Szczegóły dotyczące wyposażenia są określone dummy ustawą. Kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego, brak „zimówek” może sprawić, że kierowca zostanie automatycznie uznany za winnego. Zatem kiedy zmienić opony na zimowe i jakie wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Jakie opony wybrać? 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Każdy właściciel samochodu powinien dobrać do swojego pojazdu odpowiednie opony zimowe. Sprzyja to poprawie bezpieczeństwa na drodze, a także utrzymaniu pojazdu w dobrej kondycji. Trzeba pamiętać, że zarówno rozmiar kół, jak i rodzaj ogumienia w danym modelu auta mają wpływ na działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Oto lista 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim wybierzesz opony zimowe[2].

  1. W związku ze spadkiem temperatur, zimą letnie opony twardnieją. W konsekwencji ich przyczepność jest mniejsza, a droga hamowania dłuższa. Przykład – auto na oponach zimowych poruszające się z prędkością 100km/h zatrzyma się po około 87 metrach. Z kolei na letnich oponach dopiero po przejechaniu 137 metrów!
  2. Prawo wymaga, aby na jednej osi pojazdu znajdował się ten sam typ opon. Znaczy to, że inne opony mogą się znajdować z przodu, a inne z tyłu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że mieszanie opon to ryzyko - nie wiadomo, jak samochód zachowa się na drodze. Najlepiej zatem wymienić cały komplet.
  3. Kupowanie używanych opon zimowych nie jest najlepszym pomysłem. Trzeba mieć na uwadze, że w każdym pojeździe są one inaczej rozmieszczone i wyważone. To oznacza, że ścierają się w inny sposób. Nie będą więc idealnie dopasowane do Twojego pojazdu.
  4. Opony zimowe od letnich odróżniają szersze rowki. Te odprowadzają spod kół wodę oraz pośniegowe błoto, a także zapobiegają poślizgowi na tafli wody, która tworzy się pod kołami auta przy dużej prędkości.
  5. Na rynku oprócz opon zimowych i letnich dostępne są także opony całoroczne. W teorii łączą w sobie niektóre właściwości obu typów, jednak według fachowców nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa na ośnieżonych drogach. Ich ogólne parametry są słabsze.

Warto mieć na uwadze, że opony zimowe jedynie podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale nie zawsze mogą je zagwarantować. Ostrożna jazda, przezorność i odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi czasem nie wystarczają. Wówczas z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC/AC.

Bez względu na to, jakie opony na zimę wybierzesz, może zdarzyć Ci się kolizja lub wypadek. Wówczas pomocne będzie ubezpieczenie OC/AC, a także dodatkowe ubezpieczenie opon na zimę. Ubezpieczenie opon w ramach Assistance rozszerzonego lub maksymalnego w Allianz to opcja naprawy lub wymiany koła. Jeśli natomiast nie będzie możliwe naprawienie lub wymiana koła na miejscu zdarzenia, ubezpieczenie gwarantuje odholowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.

W Allianz pakiet ubezpieczeń OC/AC zapewnia między innymi: holowanie pojazdu po kolizji, wypadku lub awarii, transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia czy pojazd zastępczy.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Sezonowa wymiana opon na zimowe zbliża się wielkimi krokami. Wulkanizatorzy zalecają wymianę opon, kiedy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Jeśli prognozy pogody sugerują, że nastąpi ochłodzenie, warto wybrać się do zakładu wulkanizacyjnego. Lepiej zmienić opony tydzień wcześniej niż jeździć na letnich, gdy spadną pierwsze śniegi, a asfalt pokryje lód. 

Zmiana opon na zimowe to wyraz troski o bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Czasem nawet niewielki poślizg na jezdni może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a także zniszczeniem części lub całości pojazdu. Ochronę przed skutkami tych zdarzeń zapewni właściwa polisa OC/AC, a także opcje dodatkowe ubezpieczenia samochodu, np. Assistance w wariancie rozszerzonym

W Polsce nie ma powszechnego obowiązku używania opon zimowych. Niemniej jednak ze względu na zmienne warunki atmosferyczne zalecane jest zakładanie "zimówek". Co więcej, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze wielowymiarowo – między innymi sięgając po opony o dobrych parametrach, czy wykupując ubezpieczenie OC/AC. Razem z ubezpieczeniem opon zapewni Ci kompleksową ochronę na drodze.

[1] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/4774,Opony-zimowe-w-Polsce-i-Europie.html

[2] http://www.jedz-bezpiecznie.pl/Porozmawiajmy-o-bezpieczenstwie,Wypadki-drogowe-w-Polsce,Rosnie-liczba-wypadkow-na-polskich-drogach,Kwiecien-2018,02052018.php

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.