Mandadt za używanie telefonu podczas jazdy

Mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy – ile wynosi i kiedy można go otrzymać?

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy
Kierowca w trakcie prowadzenia auta powinien się skupić wyłącznie na tej czynności. Próba sięgnięcia po smartfon, odebrania telefonu czy sprawdzenia wiadomości może skończyć się tragicznie. Poza tym korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi też mandat. Ile wynosi i kiedy możesz go otrzymać?

Badania pokazują, że w czasie prowadzenia pojazdu kierowcy często zajmują się innymi czynnościami. Nawet 11% kierowców korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Używanie smartfona podczas jazdy czterokrotnie podnosi prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu, które może prowadzić do uszkodzenia mienia lub poważnych obrażeń. Osoby, które w trakcie jazdy często korzystają z telefonów komórkowych, są dwukrotnie bardziej narażone na udział w wypadku niż te, które robią to od czasu do czasu. Badanie w USA pokazało, że korzystanie z telefonów komórkowych powoduje w tym kraju około 2600 zgonów i 330 000 poważnych obrażeń rocznie.[1]

Z szacunków Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) wynika, że w Polsce co 4. wypadek może wynikać z używania telefonu komórkowego w czasie jazdy. Zerkanie na telefon negatywnie wpływa na pole widzenia, odciąga uwagę i utrudnia dostrzeżenie przeszkód. Dlatego jest znacznie lepiej, jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego.

Z drugiej strony, wszystkie czynności, które odciągają uwagę od tego, co dzieje się na drodze, zwiększają ryzyko wypadku. Chodzi m.in. o spożywanie posiłków, słuchanie głośnej muzyki i rozmowy z pasażerami. Jednak według ITS obsługa smartfona zwiększa ryzyko wypadku nawet dziesięciokrotnie.[2]

Co za to grozi? Za używanie telefonu w niedozwolony sposób podczas jazdy grozi mandat w wysokości 500 zł i 12 punktów karnych. Jeśli masz już choć jeden punkt karny na koncie, wystarczy, że dwa razy policja przyłapie Cię na odbieraniu telefonu w trakcie jazdy w sposób niezgodny z przepisami i stracisz prawo jazdy. Maksymalnie można mieć 24 punkty  karne, a jeśli posiadasz prawo jazdy krócej niż rok - limit wynosi 20 punktów. Dlatego warto znać przepisy drogowe i punkty karne w 2023 roku nie muszą być wtedy dla ciebie problemem.

Nie dostaniesz mandatu za rozmowę przez telefon, jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego lub innego urządzenia, dzięki któremu nie musisz trzymać telefonu w ręku. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie warto używać telefonu nawet zgodnie z przepisami. Najlepiej koncentrować się na tym, co się dzieje wokół pojazdu, a nie na rozmowie . 

W Polsce działa ponad 500 fotoradarów[3]. To urządzenia, które kontrolują prędkość jazdy i robią zdjęcia, dokumentując przekroczenie prędkości. Czy można więc otrzymać mandat z fotoradaru za rozmowę, gdy prowadzisz auto? Czy te urządzenia wykrywają to, gdy masz w ręku telefon? Tak. Na początku 2023 roku zakończyły się testy fotoradarów, które rejestrują, czy kierowca korzysta z telefonu w czasie jazdy. W Europie takie urządzenia pojawiły się już kilka lat temu. Pierwsi kierowcy dostali już w Polsce mandat za użytkowanie nieprawidłowo telefonu w czasie jazdy[4].
Od 17 czerwca 2022 roku towarzystwa mają dostęp do danych o mandatach oraz punktach karnych nałożonych na danego kierowcę. Jeśli masz ich wiele, możesz zapłacić więcej za ubezpieczenie samochodu OC. 

Źródło:

[1]https://road-safety.transport.ec.europa.eu/system/files/2021-07/ersosynthesis2018-cellphone-summary.pdf

[2]https://moto.rp.pl/jak-jezdzic/art36286371-co-czwarty-wypadek-spowodowany-uzywaniem-telefonu-komorkowego

[3]https://mazowiecka.policja.gov.pl/wos/aktualnosci/76547,Nie-wszyscy-zdaja-sobie-sprawe-ze-rozmowa-podczas-jazdy-przez-telefon-moze-byc-b.html

[4]https://pisz.policja.gov.pl/o16/aktualnosci/97377,Korzystanie-z-telefonu-podczas-jazdy-samochodem-jest-niebezpieczne-i-kosztowne.html

[5]https://forsal.pl/transport/drogi/artykuly/9261838,fotoradary-odcinkowe-pomiary-predkosci-kamery-na-swiatlach-gdzi.html#google_vignette

[6]https://motofakty.pl/nowe-fotoradary-nic-nie-umknie-ich-uwadze-kierowcy-juz-protestuja/ar/c4-17368995

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.