ile się czeka na prawo jazdy

Ile czeka się na prawo jazdy? Sprawdź, po jakim czasie otrzymasz dokument

Samochód
Planujesz zostać kierowcą? Zanim podejdziesz do kursu na prawo jazdy kategorii B, sprawdź, ile czasu musisz poświęcić na poszczególnie etapy. Wyjaśniamy, ile trwa sam kurs, ile czeka się na egzamin teoretyczny i praktyczny, a potem na samo wyrobienie prawa jazdy.
Spis treści:

Kurs na prawo jazdy może być stresującym doświadczeniem. Z jednej strony marzysz już o niezależności i własnym aucie, z drugiej wiesz, że czeka Cię długi proces edukacji, a po nim egzaminy. Z naszymi poradami przygotujesz optymalny harmonogram, dzięki któremu oszczędzisz sobie nerwów.

To, jak długo robi się prawo jazdy, zależy od trybu nauki. Możesz wybrać spośród dwóch wariantów edukacji. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, omówimy każdy z nich. Do wyboru masz:

  • samodzielne przyswojenie teorii, a w szkole jazdy zaliczenie wyłącznie zajęć praktycznych,
  • zaliczenie w szkole jazdy zarówno teorii (e-learning lub w sali wykładowej) jak i zajęć praktycznych.

Część praktyczna w obu przypadkach jest taka sama – 30 pełnych godzin. Teorii w szkole jazdy nauczysz się albo w salce wykładowej, albo podczas e-learningu. Tutaj szkoła może zaproponować różne tryby – standardowy lub przyspieszony. Szczegółowo omówimy je w dalszej części artykułu.

Możesz też samodzielnie przygotować się do egzaminu z teorii. Z pomocą przyjdą aplikacje, książki oraz materiały wideo, których znajdziesz w Internecie naprawdę sporo. Czas, jaki poświęcisz na naukę, zależy tylko od Ciebie.

Kiedy wybierzesz szkołę jazdy, będziesz uczęszczać na szkolenie. Wytyczne dotyczące edukacji przyszłych kierowców zakładają Twój udział w 30 wykładach, z których każdy trwa 45 minut. Jeżeli chcesz startować w intensywnym kursie na prawo jazdy, będziesz uczyć się nawet po sześć godzin lekcyjnych przez 5 dni z rzędu. Jeśli masz w sobie gotowość do pilnej nauki, to opcja dla Ciebie.

W trybie regularnym wykłady nie są aż tak skondensowane. Szkoły jazdy oferują wiele terminów zajęć, z których wybierzesz najbardziej dla siebie dogodne. Zajęcia teoretyczne najczęściej odbywają się popołudniami, zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Od 2015 roku masz sposobność przerabiać samodzielnie lekcje dzięki platformom e-learningowym.

Jak wspomnieliśmy, obligatoryjnie musisz wyjeździć 30 godzin. Jeśli uznasz, że to dla Ciebie za mało, szkoły jazdy oferują możliwość wykupienia dodatkowych jazd.

Podczas nich utrwalisz swoje umiejętności kierowania autem oraz poruszania się w ruchu ulicznym. Nabierzesz więcej pewności za kółkiem i oswoisz się z odpowiedzialnością.

Średnio kurs trwa około trzech miesięcy. Terminy zależą jednak głównie od Ciebie. Martwi Cię to, ile się czeka na prawo jazdy i chcesz przyspieszyć proces? Jeżeli wygospodarujesz sobie odpowiednią przestrzeń, uda Ci się ukończyć kurs w 19, albo i 12 dni – takie oferty szkół jazdy możesz znaleźć w sieci.

Wystarczy, że sprawdzisz, która z nich proponuje najkorzystniejsze dla Ciebie warunki.

Na egzamin teoretyczny zapiszesz się albo w siedzibie WORD-u (wojewódzkiego ośrodku ruchu drogowego), albo przez Internet. Czas ten jest stosunkowo krótki w porównaniu z tym, ile czeka się na egzamin praktyczny w WORD-zie. Zdarza się, że termin egzaminu jest dostępny już w dniu zapisu a częściej po prostu na następny dzień.

To, ile czeka się na egzamin teoretyczny, zależy od wewnętrznych ustaleń ośrodków. W przybliżeniu to około 24-48 godzin. Masz też możliwość wybrania innej, bardziej odległej daty, jeśli taka jest dla Ciebie bardziej dogodna.

Co innego, gdy zamierzasz jednego dnia zaliczyć teorię i praktykę. Wtedy będziesz potrzebować więcej cierpliwości – oczekiwanie na termin może potrwać nawet kilka tygodni.

W tym przypadku terminy są znacznie dłuższe. Kolejki przyszłych młodych kierowców nie maleją, choć - według statystyk - zmniejsza się liczba wydawanych dokumentów. Wynika to również z faktu, że część z kursantów musi powtarzać egzamin, bo nie powiodło im się w pierwszym czy drugim terminie. Na początku 2022 roku w niektórych miastach wojewódzkich na termin egzaminu praktycznego trzeba było czekać nawet około miesiąca.

Najłatwiej zdać część praktyczną w WORD-ach poza miastami wojewódzkimi. Jelenia Góra (53%), Ostrołęka (51,9%) i Kalisz (49,6%) to miejscowości z najwyższym procentem zdawalności. Najgorzej w zestawieniu z 2019 r. wypada zdecydowanie Łódź (jedynie 24,9% zdawalności).

Kolejki tworzą też starsi stażem kierowcy, którzy utracili uprawnienia. Dowiedz się, kiedy można stracić prawo jazdy.

Do egzaminu praktycznego możesz przystąpić jedynie w przypadku, gdy pomyślnie zaliczysz teorię. Konkretne terminy są zależne od WORD-u, więc czas oczekiwania różni się w zależności od miasta – to zwykle kilka dni albo tygodni. W niektórych okresach liczba osób, które oczekują na egzamin, znacznie rośnie. To wakacje albo ferie zimowe. Nawet wtedy jednak nie będziesz czekać na egzamin praktyczny w WORD-zie dłużej niż 30 dni.

To, ile czeka się na prawo jazdy po zdaniu egzaminu, zależy od tego, jak szybko udasz się do WORDU, by dopełnić formalności.

Kiedy zdasz egzamin na prawo jazdy, udaj się do wydziału komunikacji, gdzie wcześniej nadano Ci numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). WORD wysłał tam już informację o pomyślnym wyniku Twojego egzaminu. Teraz pozostaje Ci jeszcze zapłacić 100,50 zł. Możesz to zrobić albo w kasie urzędu, albo przelewem na wskazane konto bankowe.

Na wydanie prawa jazdy poczekasz maksymalnie:

  • 9 dni roboczych od wpłaty,
  • miesiąc, jeśli zaistnieją komplikacje (np. w międzyczasie otrzymasz zakaz kierowania autem),
  • 2 miesiące, ale tylko w wyjątkowych przypadkach, o ile wymagane będą dalsze wyjaśnienia.

Wszystkie informacje o tym, na jakim etapie są procedury i kiedy konkretnie możesz odebrać dokument prawa jazdy, podejrzysz na bieżąco w serwisie info-car.pl.

Podsumowując – ile łącznie czeka się na prawo jazdy od rozpoczęcia kursu? Może to być już od około miesiąca (przy najszybszej wersji kursu i jeśli masz szczęście z terminem w WORDzie i szybkim wydaniu samego dokumentu). Jednak zazwyczaj proces trwa dłużej – 4-5 miesięcy – oczywiście zakładając, że zdasz oba egzaminy za pierwszym razem.
W drogę! Ale nie od razu. Najpierw upewnij się, że posiadasz aktualne, korzystne ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu, którym zamierzasz kierować.

Źródła:

https://motoklub.pl/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy

http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Prawa+jazdy+wydane+w+2017+r/ed69d511-f777-4e54-95a0-6e5f9fa3984b?version=1.0 z

http://www.cepik.gov.pl/documents/76251/76577/Prawa+jazdy+wydane+w+roku+2022+I-X+%28pdf%29/d2f967e8-66f1-4d4f-940a-65f5f409b953

https://motofakty.pl/prawo-jazdy-2022-ile-trzeba-czekac-na-egzamin/ar/c4-16117415

https://motofakty.pl/egzamin-na-prawo-jazdy-w-ktorym-miescie-najlatwiej-zdac-egzamin-na-prawo-jazdy/ar/c4-16281601 

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.