Co powinieneś mieć na wyposażeniu auta

Samochód | 5 minut

Brak należytego wyposażenia w samochodzie grozi nie tylko mandatem, ale także przykrymi konsekwencjami w razie wypadku drogowego. Sprawdź, co koniecznie powinno znaleźć się na wyposażeniu Twojego auta. 

Odpowiednie wyposażenie pojazdu decyduje nie tylko o komforcie jazdy, ale również o bezpieczeństwie podczas podróży. Warto więc zatroszczyć się o należyty ekwipunek jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu na terenie Unii Europejskiej nie są jednolite. Każde z państw członkowskich posiada odrębną listę akcesoriów, które kierowca zobowiązany jest posiadać w trakcie podróży w swoim samochodzie. W Polsce kwestię wyposażenia auta reguluje przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku.

Spis treści:

Obowiązkowo gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka

Pierwszym obowiązkowym elementem, który należy mieć na wyposażeniu samochodu jest gaśnica. Musi ona mieć ważną homologację, przynajmniej 1 kg środka gaśniczego oraz aktualne badanie techniczne. Takie badanie trzeba odnawiać każdego roku, bez względu na zapisy umieszczone przez producenta. Na gaśnicy nie warto oszczędzać, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa – może uratować życie Tobie, Twoim bliskim, a także przypadkowym osobom lub zwierzętom będącym w potrzebie. Właśnie dlatego trzymaj ją w miejscu łatwo dostępnym tak, by bez problemu można było z niej skorzystać, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Kolejny element obowiązkowego wyposażenia samochodu to trójkąt ostrzegawczy z homologacją, która ma na celu zapewnienie mu odpowiedniej wielkości i powierzchni odblaskowej. Pamiętaj, że należy się nie tylko w niego zaopatrzyć, ale również poznać przepisy regulujące sposób jego używania. W terenie niezabudowanym trójkąt należy umieścić w odległości od 30 do 50 metrów od samochodu. Natomiast na autostradzie lub na drodze ekspresowej – w odległości minimum 100 metrów od samochodu. Z kolei w terenie zabudowanym (głównie w mieście) trójkąt możemy postawić na dachu pojazdu – tak, aby pozostawał zauważalny przy dużym natężeniu ruchu.

Trzeci obowiązkowy element wyposażenia samochodu wynika nie ze wspomnianego wcześniej Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, ale z przepisów o ruchu pieszych. Jest to kamizelka lub inny element odblaskowy. Dlaczego powinniśmy mieć coś takiego na wyposażeniu auta? Otóż poza terenem zabudowanym, pieszy po zmroku może poruszać się na drodze wyłącznie z elementem odblaskowym. Zatem, jeżeli dojdzie do wypadku albo awarii pojazdu, to po zmroku kierowcy i pasażerom nie wolno opuścić pojazdu bez elementów odblaskowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ za poruszanie się po jezdni bez takich elementów grozi Ci mandat w wysokości nawet 500 zł.

Apteczka nie jest obowiązkowa

Wiele osób w swoich samochodach przewozi również takie przedmioty jak apteczka, koło zapasowe, lewarek bądź linka holownicza. Choć nie są one obowiązkowe, a za ich brak nie grozi Ci żadna kara, to mogą okazać się one wyjątkowo przydatne w razie nieprzewidzianych okoliczności. Apteczka jest niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy, linka holownicza pozwoli Ci odholować pojazd do najbliższego zjazdu, czy do warsztatu samochodowego, a lewarek i koło zapasowe będą zbawienne, gdy złapiesz przysłowiową „gumę”. Koszt takiego wyposażenia dodatkowego będzie niewielki, a może się ono okazać bardzo przydatne w sytuacji kryzysowej na drodze.

Jakie wyposażenie samochodu potrzebne jest za granicą?

Pamiętaj, że jeśli podróżujesz do innych krajów, to zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, sporządzoną 8 listopada 1968 roku w Wiedniu, która ujednolica zasady ruchu drogowego w krajach będących jej sygnatariuszami, istnieje zasada, że wyposażenie samochodu powinno być zgodne z zasadami obowiązującymi w kraju rejestracji pojazdu. Zatem, jeżeli mamy ubezpieczenie, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowe kamizelki, to nie grozi nam żaden mandat, również za granicą.

Wyposażenie auta znacząco wpływa na bezpieczeństwo Twoje, Twoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Tych kilka wspomnianych elementów nie tylko uchroni Cię od mandatu, ale może również uratować komuś życie. W Allianz staramy się, abyś zawsze czuł się bezpiecznie, dlatego przypominamy o niezbędnym wyposażeniu pojazdu, ale również zachęcamy do dummy zakupu polisy ubezpieczeniowej, która da Ci komfort podczas podróży. Decydując się na rozszerzenie podstawowej polisy ubezpieczeniowej OC o AC i o oferowane przez nas produkty dodatkowe, będziesz mógł skupić się w pełni na celu swojej podróży.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.