Słabe nastroje utrzymują się również na rynkach wschodzących: indeks MSCI Emerging Markets zakończył miesiąc spadkiem o 3,9%.
Wydaje się, że zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie zwiększyło niepewność wśród inwestorów oraz przyśpieszyło ucieczkę kapitału do bardziej bezpiecznych aktywów. Reakcja była również na rynku surowców. Wzrosły ceny ropy naftowej w obawie o rozszerzenie konfliktu na inne kraje. Im wyższe ceny ropy tym dłużej może utrzymywać się wysoka inflacja, czego obawiają się inwestorzy. W drugiej połowie miesiąca nastąpiło jednak uspokojenie na rynku ropy naftowej. Ostatecznie indeks VIX, obrazujący zmienność rynku, znalazł się w październiku na najwyższym poziomie od marca.
Lepsze od oczekiwań były natomiast dane gospodarcze. Amerykański PKB wzrósł o 4,9% (oczekiwano zmiany o 4,3% kw/kw). To wyraźne przyśpieszenie względem drugiego kwartału (2,1% kw/kw). Lepsze od oczekiwań były również dane z europejskiej gospodarki. W Stanach Zjednoczonych uwaga inwestorów skupiona była na wynikach spółek oraz oczekiwaniach na nadchodzące kwartały. Na półmetku sezonu wyników, zaraportowane zyski były generalnie powyżej oczekiwań analityków oraz wykazywały wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Jeżeli tak by się zakończył sezon wyników, to byłby to pierwszy wzrost zysków od trzeciego kwartału 2022 roku.
W październiku spadły ceny akcji zarówno spółek technologicznych, jak i prowadzących działalność w tradycyjnych sektorach gospodarki. Technologiczny NASDAQ Composite zniżkował o 2,8%, natomiast bardziej przemysłowy Dow Jones Industrial Average zakończył miesiąc spadkiem o 1,4%. Równie słabe nastroje panowały na europejskich rynkach, a Stoxx Europe 600 stracił 3,7%. Mimo październikowych spadków, stopa zwrotu z indeksu Stoxx Europe 600, za okres po początku roku do końca października, jest dodatnia; stopy zwrotu z MSCI Emerging Markets i niektórych indeksów giełd krajów rozwijających się są ujemne.