Indeks MSCI World, przedstawiający zmiany cen akcji na rynkach rozwiniętych, stracił 2,5%. Gorsze nastroje panowały na rynkach rozwijających się, zwłaszcza w Chinach, a indeks MSCI Emerging Markets, przedstawiający zmiany cen akcji w tych krajach, spadł o 6,5%.
Jedną z głównych przyczyn spadków na rynkach w lutym była zmiana oczekiwań ścieżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wyższa od oczekiwań inflacja bazowa w USA oraz wstępna inflacja za luty z krajów europejskich, przy nadal dobrych danych z rynku pracy sprawiła, że inwestorzy zaczęli oczekiwać więcej podwyżek stop procentowych niż jeszcze miesiąc temu. Wyższe stopy mają negatywny wpływ na rynek akcji. Po pierwsze hamują gospodarkę, wpływając na wyniki generowane przez spółki. Po drugie dywidendy, które będą wypłacone akcjonariuszom, są warte mniej, gdy stopy procentowe są wyższe. Ponadto wpływają na atrakcyjność innych instrumentów - np. lokaty bankowe – stają się bardziej atrakcyjne.
Nastroju nie poprawił również sezon wynikowy w USA. Dotychczas opublikowane wyniki wskazują, że po raz pierwszy od wybuchu pandemii nastąpił spadek zysku w stosunku do poprzedniego roku. Wyniki były co prawda lekko powyżej oczekiwań, jednak ich przebicie było poniżej średniej historycznej. Pozytywnie zaskoczyły natomiast spółki europejskie podczas trwającego sezony wyników. Opublikowane zyski były nie tylko lepsze od oczekiwań analityków, ale rosły również nominalnie w stosunku do poprzedniego roku. Wydaje się, że główną przyczyną była niższa presja kosztowa od oczekiwań analityków, gdyż przychody były zgodne z oczekiwaniami. Pozytywnie zaskoczyły spółki detaliczne, przemysłowe oraz banki.
Lepsze od oczekiwań wyniki spółek europejskich sprawiły, że region ten wyróżniał się na tle rynków rozwiniętych. Indeks Stoxx Europe 600 kontynuował wzrost, zyskując w lutym 1,7%. W Europie pozytywnie wyróżniał się rynek hiszpański oraz włoski, gdzie większy udział sektora finansowego w indeksach sprzyjał osiągnięciu wyższych stop zwrotu. Nieco gorsze nastroje panowały w Stanach Zjednoczonych, a indeks S&P 500 zakończył miesiąc spadkiem o 2,6%. Warto zwrócić uwagę na zachowanie technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który w lutym spadł, jednak mniej niż bardziej przemysłowy Dow Jones Industrial Average pomimo wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Gorsze nastroje panowały w krajach rozwijających się, którym zaszkodziło umocnienie dolara oraz ochłodzenie stosunków na linii USA – Chiny. Negatywnie wyróżniał się rynek chiński, a indeks MSCI China zakończył miesiąc spadkiem o ponad 10%.