Informacje o subfunduszu
Polityka inwestycyjna:
Allianz SFIO Stabilnego Dochodu
Allianz SFIO Stabilnego Dochodu przeznaczony jest dla osób, akceptujących niski poziom ryzyka, przyjmujących jedynie możliwość niewielkich strat i oczekujących stabilnego wzrostu wartości swojej inwestycji, przy zapewnieniu dużej płynności środków.
Allianz SFIO Stabilnego Dochodu
Poziom ryzyka jest wskazany wg wskaźnika SRI opublikowanego w dokumencie zawierającym kluczowe informacje (KID).
Wskaźnik SRI (ang. Summary Risk Indicator) prezentowany jest na skali od 1 do 7. Wskaźnik ryzyka może w przyszłości ulegać zmianom, a najniższa kategoria ryzyka – 1 nie oznacza, że inwestycja jest pozbawiona ryzyka.
100 zł - kolejne
Korzyści i ryzyka związane z inwestowaniem
Korzyści
Ryzyka
Jak inwestować w fundusze TFI Allianz?
Częste pytania o fundusze inwestycyjne otwarte
- Fundusz parasolowy to rodzaj funduszu inwestycyjnego złożonego z subfunduszy, realizujących różne strategie inwestycyjne i o różnym profilu inwestycyjnym. Dzięki formie funduszu parasolowego można dowolnie przenosić środki z jednego subfunduszu do drugiego, bez płacenia za każdym razem podatku od zysków kapitałowych. Nie oznacza to jednak, że podatek po prostu przepada i ewentualne zyski w pełnej kwocie trafiają do kieszeni inwestora. Płatność podatku zostaje odroczona do momentu całkowitego wycofania kapitału z danego funduszu parasolowego. Przy naliczaniu podatku wszystkie zyski i straty poniesione na poszczególnych subfunduszach są kompensowane. Dzięki temu mechanizmowi, jeśli np. stracimy w jednym subfunduszu a w drugim zarobimy, zapłacimy podatek tylko od różnicy zysku i straty. Daje to możliwość elastycznego zarządzania swoimi pieniędzmi, w zależności od aktualnej sytuacji na rynku.
- 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy zmieniające sposób opodatkowania dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe, w tym fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI Allianz Polska SA („Fundusze Inwestycyjne”).
Zmiana polega na tym, że wypłaty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, będą wypłacane Uczestnikom w kwocie brutto, tj. bez potrącenia podatku kapitałowego w wysokości 19%.
- Fundusze Inwestycyjne zaprzestaną odprowadzania podatku z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa przez Uczestnika do urzędu skarbowego, a obowiązek ten będzie spoczywać na Uczestniku. Zmiana nie dotyczy produktów emerytalnych – IKE, IKZE, PPE oraz PPK, w których Fundusze Inwestycyjne nadal będą zobowiązane do potrącania zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych.
- Zatem od 1 stycznia 2024 roku dane dotyczące przychodów i kosztów podatkowych (oraz wynikających z różnicy pomiędzy nimi dochodów lub strat) uzyskiwanych przez Uczestników zostaną przedstawione w informacji PIT-8C, którą Fundusze Inwestycyjne przekażą urzędowi skarbowemu oraz Klientowi do końca lutego 2025 roku.
- Następnie Klienci będą mieli obowiązek samodzielnie rozliczyć podatek od dochodów z inwestycji w fundusze inwestycyjne w swoim zeznaniu rocznym, na formularzu PIT-38. Dochód lub stratę osiągnięte w roku 2024, Klienci rozliczą w zeznaniu rocznym składanym do dnia 30 kwietnia 2025 roku.
- Jeżeli w danym roku kalendarzowym Klient odkupi jednostki uczestnictwa więcej niż jednego funduszu inwestycyjnego (więcej niż z jednego parasola funduszy) zarządzanego przez TFI Allianz Polska SA otrzyma odrębny PIT-8C od każdego z tych funduszy inwestycyjnych.
- Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że fundusze inwestycyjne nie dają gwarancji osiągnięcia zysków. W ofercie Allianz znajdziesz fundusze, które różnią się między sobą skalą ryzyka, a także możliwymi zyskami. Aktualny poziom SRI sprawdzisz w KID-ach i kartach subfunduszy.
Potrzebujesz pomocy?
Dokumenty do pobrania
Klauzula prawna TFI Allianz Polska S.A.
Materiał ma charakter informacyjny oraz reklamowy. Nie należy go traktować jako oferty Funduszu lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 ze zm.), a także nie jest formą świadczenia pomocy prawnej, ani nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska S.A. nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego Allianz Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Stabilnego Dochodu („Fundusz”). Uczestnicy Funduszu muszą się liczyć z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków. Przedstawiane informacje finansowe są historycznym wynikiem inwestycyjnym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji w jednostki uczestnictwa Funduszu uzależniona jest od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez Fundusz oraz od wysokości opłaty manipulacyjnej i podatku od dochodów kapitałowych. Opłaty za zarządzanie oraz inne koszty obciążające fundusze są wliczone w cenę jednostki uczestnictwa funduszy i pomniejszają zysk z inwestycji.
Szczegółowe informacje dotyczące Funduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty i inne koszty obciążające Fundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji, znajdują się w prospekcie informacyjnym, Kluczowych Informacjach dla Inwestorów lub Informacji dla Klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, dostępnych na stronie internetowej www.allianz.pl, w siedzibie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska S.A. oraz u dystrybutorów.