Ostrzeżenie: Używasz przestarzałej przeglądarki, zmień przeglądarkę na bardziej nowoczesną, taką jak Chrome, Firefox lub Microsoft Edge

Naprawa samochodu
z OC sprawcy wypadku

Porada ubezpieczeniowa dla kierowcy  | czas czytania 2 min 
Stało się – doszło do kolizji, w wyniku której Twoje auto jest uszkodzone i wymaga naprawy. Wypadek powstał z winy innego kierującego, więc to on (a właściwie zakład ubezpieczeń, w którym sprawca ma polisę) jest zobowiązany pokryć koszty naprawy Twojego samochodu. Jak to zrobić? Odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń z OC sprawcy, ale szkodę w niektórych przypadkach możesz zgłosić do swojego ubezpieczyciela, np. jeśli posiadasz ubezpieczenie AC.
W przypadku niewielkich szkód niektórzy ubezpieczyciele oferują uproszczoną procedurę likwidacji szkody bez potrzeby oględzin auta przez rzeczoznawcę. Wystarczy wówczas użyć aplikacji mobilnej, dzięki której wykonasz odpowiednią dokumentację fotograficzną i zgłosisz szkodę bezpośrednio z miejsca zdarzenia. Podczas likwidacji szkody musisz podjąć decyzję, czy chcesz otrzymać odszkodowanie w formie gotówkowej, czy też dokonać naprawy bezgotówkowej.
W pierwszym przypadku pieniądze otrzymujesz na swoje konto i sam decydujesz, gdzie naprawisz auto. W drugim – wstawiasz samochód np. do warsztatu, z którym ubezpieczyciel ma podpisana umowę, a koszty naprawy zostaną rozliczone bez Twojego udziału.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu w sposób ogólny charakteru oraz zakresu ww. ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Szczegółowy zakres i warunki ww. ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami (umieszczone w zakładce Dokumenty do zawarcia ubezpieczenia), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składek, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.  oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.