Jesteś poszkodowanym w kolizji drogowej? Zacznijmy może od tego, kiedy mamy do czynienia z kolizją. Pojęcie to jest potoczne, nie występuje w przepisach, ale jest powszechnie używane przez ubezpieczycieli czy funkcjonariuszy policji. Natomiast dotyczy ono zdarzeń, do których doszło w ruchu lądowym, czego wynikiem są straty materialne lub obrażenia ciała, których efektem jest naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające mniej niż 7 dni. Nie da się jednak precyzyjnie określić, o czym mowa w przypadku wspomnianych obrażeń ciała, gdyż ich kwalifikacji może dokonać wyłącznie lekarz – nie chodzi tutaj o czas spędzony w szpitalu.[2]
Wiesz już, kiedy masz do czynienia ze szkodą. Co zrobić, jeśli do niej doszło? O ile to faktycznie kolizja, to nie musisz wzywać policji. Porozmawiaj ze sprawcą zdarzenia. Jeśli przyzna, że to on jest winowajcą, to musi spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Przygotowaliśmy druk, w którym wskazaliśmy informacje, jakie powinny się w takim oświadczeniu znaleźć.
Pamiętaj, że to sprawca musi wypełnić i podpisać dokument – nie może wyglądać to tak, że druk wypełnisz ty, a sprawca jedynie go podpisze. W takiej sytuacji mógłby się wyrzec tego, że oświadczenie jest jego autorstwa. Pamiętaj, aby druk takiego oświadczenia wozić w aucie, np. w schowku. Przyda się, jeśli dojdzie do kolizji. To rozwiązanie jest szczególnie dobre, jeśli gdzieś się spieszysz. W sytuacji, gdy sprawa wymaga wezwania policji, wszystko trwać będzie zdecydowanie dłużej.
Jeśli samochód nie wymaga holowania, nikt nie jest ranny, to podróż można kontynuować.[3]