Odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy przysługuje Ci wtedy, gdy w wyniku zdarzenia, w którym uczestniczy inny pojazd mechaniczny (pojazd sprawcy), poniesiesz szkodę o charakterze majątkowym lub osobowym. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC. Tu ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej odszkodowania nie uzyskasz, jeżeli:
- wartość szkód jest mniejsza niż wartość franszyzy integralnej (wyjaśniamy to pojęcia niżej),
- uszkodzenia powstały umyślnie z Twojej winy lub w wyniku działania osób, z którymi mieszkasz,
- do szkody doszło podczas korzystania z pojazdu po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających i miało to wpływ na powstanie szkody,
- szkody są wynikiem przestępstwa popełnionego przez posiadacza pojazdu lub wynikają z użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Franszyza integralna to kwota, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. Jeśli jako posiadacz samochodu wykupisz ubezpieczenie z franszyzą integralną, to zapłacisz niższą składkę. Jednocześnie ubezpieczyciel będzie odpowiadał tylko za te szkody, których wartość przekroczy wysokość tej franszyzy (czyli np. 300 zł). Jeśli koszt naprawy nie będzie wyższy od kwoty franszyzy integralnej, to będziesz go musiał pokryć samodzielnie.
Informacje o tym, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo zastosować wyłączenie odpowiedzialności, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.