Po zakupie samochodu przychodzi czas na jego ubezpieczenie. Towarzystwa zazwyczaj oferują swoim klientom dummy ubezpieczenie samochodu w pakiecie OC i AC (autocasco). Ale czy autocasco jest obowiązkowe - tak, jak obowiązkowe jest dummy ubezpieczenie OC?

Spis treści:

Autocasco – dlaczego jest tak ważne?

Autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym. Rzeczywiście, posiadanie OC wymagane jest od każdego właściciela samochodu, ale ubezpieczenie AC jest opcjonalne. Czy oznacza to, że nie jest istotne? Najważniejsze, to uświadomić sobie, w jakich sytuacjach, w których nie zadziała OC, ochroni nas autocasco. Ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych – jeśli masz OC, nie będziesz musiał pokrywać kosztów szkód, które spowodowałeś jadąc samochodem. Natomiast ubezpieczenie AC chroni Twoje auto i gwarantuje odszkodowanie w sytuacjach, gdy dojdzie do:

  • uszkodzenia Twojego samochodu (m.in. jeśli spowodujesz kolizję z innym pojazdem, osobą, przeszkodą, przedmiotem albo zwierzęciem; w wyniku wandalizmu oraz w wyniku zalania, huraganu, pożaru, gradu, trzęsienia ziemi bądź lawiny);
  • kradzieży Twojego auta lub jego elementów;
  • zniszczenia prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego;
  • utraty kluczyków lub sterowników do pojazdu.

Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Może zagrożenia, przed którymi chroni ubezpieczenie AC występują tak rzadko, że nie warto się nimi przejmować? Wystarczy zerknąć na statystyki, aby się przekonać, że autocasco to rozsądny wybór. W 2017 roku na polskich drogach doszło do 32 760 wypadków[1].We wszystkich tych, w których nie udało się ustalić sprawcy, do wypłacenia odszkodowania konieczne było ubezpieczenie samochodowe AC. Co z kradzieżami? W 2017 roku W Polsce skradziono 9 823 samochodów[2]. Natomiast wykrywalność wyniosła zaledwie 21,9%[3]. A to oznacza, że prawie 80% sprawców kradzieży pojazdów nie ujęto! A przecież ustalenie, kto auto ukradł, nie równa się jeszcze odnalezieniu samochodu.

Wszystkim szukającym informacji na temat ubezpieczenia samochodu polecamy inne nasze teksty, z których dowiedzieć można się między innymi jak sprzedać auto oraz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.

A o tym, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jakie kary grożą za jego brak, przeczytać można w naszym materiale „ Kara za brak OC”.

Odszkodowanie z autocasco – na co można liczyć?

Odszkodowanie z autocasco, oprócz tego, że jest uzależnione oczywiście od stopnia uszkodzenia auta, zależy także od wartości pojazdu. U nas przy zakupie ubezpieczenia AC nie musisz się martwić o to, jaka jest teraz wartość Twojego samochodu. W Allianz masz możliwość ubezpieczenia pojazdu ze stałą sumą ubezpieczenia, co polega na utrzymaniu wartości rynkowej pojazdu z dnia zawarcia umowy. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, możesz także liczyć na szybką pomoc na drodze, auto zastępcze i sprawną wypłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pierwszym, co przychodzi do głowy, jest oczywiście cena. Jednakże kierunek „im niższa cena AC, tym lepiej” nie zawsze działa. Przede wszystkim dlatego, że cena AC zależy od wielu czynników. To zarówno kwestia samego pojazdu (marka i model, rocznik), jak i właściciela i innych użytkowników samochodu (staż bezwypadkowej jazdy). Ważny jest też zakres ubezpieczenia. Przede wszystkim pamiętajmy, że ubezpieczenie AC chroni nasze auto i odszkodowanie jest wypłacane nam. Im szerszy zakres, tym na większa liczbę świadczeń będziemy mogli liczyć.

Przy wyborze AC niezwykle ważne są opcje dodatkowe ubezpieczenia samochodu.

  • wyższy wariant Assistance – w każdym pakiecie ubezpieczenia możesz liczyć na podstawowy Assistance w cenie OC, natomiast wariant maksymalny możesz dokupić w każdej chwili do każdego pakietu ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – to gwarancja odszkodowania, jeśli w wyniku ruchu pojazdu doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
  • Ubezpieczenie Szyb – chroni przednią, tylną i boczne szyby auta przed uszkodzeniami z zewnątrz.
  • Ubezpieczenie Ochrony Prawnej – ta opcja zapewnia pokrycie kosztów procesowych, m.in. jeśli pojazd brał udział w wypadku lub kiedy w stosunku do ubezpieczonego kierowcy toczy się postępowanie karne.

Co jeszcze brać pod uwagę wybierając ubezpieczenie samochodu? Wszystkim, którym zależy na czasie i cenią swój komfort, polecamy ubezpieczenie AC online – cenę polisy łatwo poznasz w zaledwie 60 sekund.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.