Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Samochód | 5 minut

Każdy rodzic pragnie, aby podróż dziecka w samochodzie odbywała się w warunkach jak najbardziej bezpiecznych. To właśnie dlatego w trosce o życie i zdrowie Twojego malucha godzinami poszukujesz właściwego fotelika samochodowego, który spełni jak najwyższe standardy jakości. Ale czy to wystarczy?

Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś dobrym i doświadczonym kierowcą, to nie masz wpływu na to, jak postąpią inni użytkownicy dróg. Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, również z udziałem dzieci. Dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa powinno być absolutnym priorytetem dla każdego rodzica. Dobór odpowiedniego fotelika to temat numer jeden, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, o które koniecznie trzeba się zatroszczyć, aby zagwarantować bezpieczną podróż swoim pociechom.

Spis treści:

Dobrze dobrany fotelik to absolutna konieczność

Polskie przepisy, dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie, zostały znowelizowane w 2017 roku tak, aby dostosować je do wymogów Unii Europejskiej. W wyniku nowelizacji, została zniesiona granica wiekowa przewożenia dzieci w foteliku. Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą być przewożone z tyłu samochodu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika. Z kolei z przodu fotelik jest wymagany do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu. Dodatkowo, dzieci posiadające zaświadczenia lekarskie o  występowaniu przeciwwskazań do jazdy w foteliku, mogą podróżować bez niego.

Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną do kodeksu ruchu drogowego jest nałożenie na rodzica lub opiekuna dziecka obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała i wymiarów pociechy przewożonej w samochodzie. Poprawnie dobrany fotelik musi zostać również poprawnie zainstalowany. Tylko instalacja fotela zgodnie z zaleceniami producenta, zapewni dziecku komfortową i bezpieczną jazdę. Instalując fotelik pamiętaj, że jest on przystosowany do dzieci ubranych w lekkie lub niezbyt obszerne ubranka. Puchowa kurtka w czasie wypadku ulega kompresji, a to może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. 

Niedostosowanie się do którejkolwiek z regulacji dotyczącej fotelików samochodowych dla dzieci może niepotrzebnie narażać Twoją pociechę na niebezpieczeństwo, a także skutkować karą grzywny. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za „przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci" grozi grzywna w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Taki sam mandat możesz otrzymać, jeśli przewozisz dziecko w foteliku ochronnym, ale maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy, a dodatkowo – na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Ulokowanie dziecka z tyłu zapewni najwyższe bezpieczeństwo

Pomimo, że prawo zezwala na przewożenie dziecka w foteliku w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, to powinnieneś wiedzieć, że Twoja pociecha będzie najbezpieczniejsza w tylnej części samochodu. Najbardziej bezpieczny jest środkowy fotel tylnego rzędu. Siedząc w tym miejscu, dziecko będzie najmniej narażone na obrażenia w przypadku uderzeń bocznych. Najlepiej jeśli siedzisko środkowe jest tak samo wyprofilowane, jak boczne. 

Środkowego miejsca nie możemy jednak wybrać, gdy nie jest ono wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. W takim wypadku, fotelik do przewozu dzieci należy ulokować na fotelu za przednim pasażerem. Pozwoli to Tobie i jadącemu z Tobą dziecku na nawiązanie kontaktu wzrokowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Prawa strona pojazdu jest też zazwyczaj bardziej bezpieczna podczas wyjmowanie malucha z samochodu, np. podczas awaryjnego postoju przy krawędzi drogi.

Warto zwolnić

Kluczowy  wpływ na bezpieczeństwo pasażerów ma prędkość, z jaką poruszasz się po drodze. Oczywiście nie polecamy zbyt wolnej jazdy, bo ona może być równie niebezpieczna, jak jazda zbyt szybka, ale nie spiesz się niepotrzebnie. Nawet, jeżeli w poszczególnych częściach miasta dozwolona jest większa prędkość, warto jechać z prędkością 50 - 60 km/h. Podróż zajmie Ci kilka minut więcej, ale będziesz bardziej bezpieczny. Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnego hamowania liczy się każdy metr. O tym, gdzie się zatrzymasz decyduje prędkość, siła hamowania, przyczepność i czas reakcji. Poruszając się samochodem osobowym z prędkością 100 km/h, kiedy zaczniesz hamować awaryjnie na suchej i przyczepnej nawierzchni, potrzebujesz średnio 35 metrów aby się zatrzymać. Do tego dochodzą jeszcze cenne sekundy, poświęcone na czas reakcji. Przeciętnie samochód zaczyna awaryjnie hamować po około 1,3 sekundy. Droga potrzebna do zatrzymania samochodu rośnie z kwadratem prędkości, a to oznacza, że między drogą hamowania od 50 i od 100 km/h różnica w odległości potrzebnej na całkowite zatrzymanie jest nie dwukrotna, a już czterokrotna. Na wiele czynników podczas jazdy nie masz wpływu. Możesz jednak dołożyć wszelkich starań, by Twoja jazda była bardziej bezpieczna poprzez takie czynniki jak: prowadzenie pojazdu będąc wypoczętym, ograniczanie prędkości i przestrzeganie wszelkich przepisów ruchu drogowego.

Kupując ubezpieczenie motoryzacyjne nie ograniczaj się do OC 

Ubezpieczając pojazd warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. W sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku drogowego, czy to z Twojej winy, czy w wyniku poślizgu albo zderzenia z dzikim zwierzęciem, otrzymasz świadczenie za poniesione szkody. Dzięki AC, zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na Twoje dziecko. 

Podróżując samochodem dummy ubezpieczenie OC i AC może nie wystarczyć. Przeglądając naszą stronę, sprawdź również ofertę produktów dodatkowych. Znajdziesz tam wiele udogodnień, które bezpośrednio lub pośrednio poprawią komfort podróży oraz bezpieczeństwo Twojego dziecka. W Allianz, przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę, w której z pewnością znajdziesz interesujące opcje, dopasowane do Twoich potrzeb.

Jednym z elementów jest pakiet Assistance, dzięki któremu zapewnisz sobie pomoc w razie uszkodzenia lub awarii pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego. Otrzymasz szybką pomoc w razie wypadku lub kradzieży auta, co jest niezwykle ważne szczególnie wtedy, gdy podróżują z Tobą dzieci. Assistance jest pakietem usług takich jak np. holowanie pojazdu, dowóz benzyny, transport sanitarny w razie wypadku. Otrzymasz także możliwość uzyskiwania informacji o warsztatach naprawczych, medyczną pomoc informacyjną, czy pojazd zastępczy, kiedy Twoje auto będzie w naprawie po kolizji.

Pomyśl także o wykupieniu ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) w wariancie rozszerzonym, które obejmuje ochroną wszystkich pasażerów. W Allianz oferujemy ubezpieczenie, które zagwarantuje Wam wsparcie finansowe zawsze, gdy tylko zajdzie taka konieczność. W razie poważnych problemów ze zdrowiem, będących skutkami wypadku, otrzymasz dodatkowe pieniądze na leczenie czy rehabilitację zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy. Możesz liczyć także na nasze wsparcie, gdy któreś z Was trafi do szpitala – wtedy wypłacimy Wam dodatkowe środki, np. na dalsze leczenie albo na lekarstwa. Dzięki nam będziecie mogli skupić się na powrocie do zdrowia, a nie na poszukiwaniu środków na  opłacenie kosztownej opieki medycznej czy specjalistycznej rehabilitacji. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej to kolejna z naszych usług dodatkowych. W Allianz zapewnimy Ci pomoc i zwrot kosztów prawnika, gdy będziesz dochodzić swoich roszczeń w razie kolizji ze zwierzęciem, osobą nieubezpieczoną po wjechaniu w dziurę na jedni lub po dokonaniu w sposób niewłaściwy naprawy pojazdu, a także gdy np. Twój pojazd zostanie uszkodzony w myjni. Koszty postępowania administracyjnego lub sądowego oraz adwokata lub radcy prawnego pokryjemy także w przypadku gdy jest prowadzone przeciwko Tobie postępowanie dot. wykroczenia drogowego np. za przekroczenie prędkości lub niewłaściwe parkowanie

W Allianz możesz także ubezpieczyć szyby. Są one wyjątkowo kruchym elementem pojazdu, a zatem nie jest trudnym by uległy uszkodzeniu. Ta umowa dodatkowa zapewnia pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany lub naprawy szyb: przedniej, tylnej i bocznych. W ramach pomocy zaproponujemy Ci warsztat w Twojej okolicy, by dokonać naprawy lub wymiany w jak najdogodniejszym dla Ciebie terminie. Nie musisz się także martwić o utratę zniżek z autocasco – jeśli w wyniku jakiegoś zdarzenia w Twoim samochodzie ucierpiały wyłącznie szyby, to twoje konto bezszkodowej jazdy pozostanie nienaruszone.

Pamiętaj, że troska o bezpieczeństwo Twojego dziecka zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem podróży samochodem. Fotelik jest niezwykle ważny, jednak to nie wszystko. Zabezpiecz Twojemu dziecku spokojną przyszłość w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Nie ograniczaj Twojego ubezpieczenia do podstawowego OC, ale dokup AC i inne produkty dodatkowe.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.