400 tys. za leczenie na wakacjach? Tak, to możliwe!

Podróż | 8 minut
Dla 65-letniego pana Stanisława z Bydgoszczy tygodniowe wakacje w Meksyku zaowocowały nie tylko zdjęciami z rajskimi krajobrazami, lecz także długiem na kilkaset tysięcy złotych, z którym wrócił do kraju. Winowajcą okazało się niewystarczające ubezpieczenie turystyczne, które wykupił przed wyjazdem. Jeśli chcesz spokojnie cieszyć się wczasami za granicą, zobacz, czym się kierować podczas wybierania polisy podróżnej, by nie podzielić losu bydgoszczanina!
Spis treści:
 

Choć wizja tak olbrzymiego rachunku za usługi medyczne wydaje się dość nieprawdopodobna, jest to sytuacja z życia wzięta. Planując wycieczkę do Meksyku za 12 tysięcy złotych, pan Stanisław czuł się wyśmienicie. Nie pomyślał więc o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd. Bo co może się stać w ciągu spokojnego tygodnia spędzonego na piaszczystej plaży lub przy hotelowym basenie? Okazuje się, że całkiem sporo, nawet jeśli spędzasz spokojnie urlop i czujesz, że jesteś zdrów jak ryba.

W ostatnich dniach egzotycznych wakacji mężczyzna nagle poczuł się gorzej. Diagnoza – udar. Dzięki szybkiej reakcji szpitala w Playa del Carmen, Polak natychmiast otrzymał potrzebną pomoc i jego życiu przestało zagrażać niebezpieczeństwo. Po tygodniowym pobycie w szpitalu okazało się jednak, że za udzielone usługi medyczne, hospitalizację i transport powrotny do Polski przyjdzie mu zapłacić prawie 400 tysięcy złotych. A jako że posiadał jedynie podstawowe ubezpieczenie podróżne, ubezpieczyciel pokrył koszty jednodniowego pobytu w meksykańskim szpitalu. Całą resztę tej astronomicznej kwoty pan Stanisław musiał opłacić z własnej kieszeni.

Wydawać by się mogło, że przypadek pana Stanisława to jednostkowa sytuacja, a szansa na to, że przytrafi się Tobie jest bardzo mała. Okazuje się jednak, że tak wysokie kwoty leczenia za granicą są standardem. Na myśl przychodzi także historia innego rodaka, dla którego leczenie sepsy w Kanadzie skończyło się rachunkiem na blisko 500 tysięcy złotych. Oni również liczyli na to, że zagraniczne wakacje przebiegną w miłej atmosferze. Jednak jeśli gra toczy się o dużą stawkę – zdrowie lub życie – warto się odpowiednio zabezpieczyć.

Koniecznie sprawdź, jak działa ubezpieczenie turystyczne – szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Oczywiście sytuacja pana Stanisława wynikła w dużej mierze z tego, że znajdował się tak daleko od domu. Gdyby jego wypadek wydarzył się w Europie, koszty leczenia również byłyby spore, jednak o wiele niższe – chociażby dlatego, że przewiezienie mężczyzny do Polski kosztowałoby znacznie mniej. Dlatego właśnie przy dobieraniu sumy ubezpieczenia Twojego ubezpieczenia turystycznego weź pod uwagę, jak daleko się wybierasz. Oczywiście finalnie na cenę leczenia wpływa także to, na co zachorujemy i jakie leczenie będzie konieczne.

Czy wiesz, że…

Leczenie za granicą może się okazać kosztowne nawet wtedy, gdy znajdujesz się na terenie Europy, a szczególnie w sytuacji, gdy podróżujesz jedynie z kartą EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego cieszy się popularnością wśród polskich turystów, jednak często bywa powodem przykrego zaskoczenia. Co daje karta EKUZ? Dokument zapewnia Ci dostęp do pomocy medycznej na takich samych zasadach jak te, które obowiązują mieszkańców danego kraju. Jeśli jednak system finansowy państwa zakłada, że pacjent sam płaci za usługę, a później ubiega się o częściowy zwrot poniesionych kosztów, Ty również będziesz musiał zapłacić. Przykładów państw z takim systemem nie trzeba szukać daleko – taki system obowiązuje chociażby we Francji, Belgii czy Luksemburgu.

Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia to jednak nie wszystko. Jeśli wyjeżdżasz w góry – np. na narty lub wspinaczkę – powinieneś zadbać, aby Twoje ubezpieczenie pokrywało także koszty ratownictwa górskiego. Musisz być świadomy tego, że akcje ratownicze lub poszukiwawcze przy użyciu śmigłowca nie należą do najtańszych. Jeśli sytuacja zmusi Cię do skorzystania z nich, może Cię to słono kosztować. Szczególnie, gdy wyjechałeś w góry z ubezpieczeniem, które nie pokrywa kosztów ratownictwa.

Z jak wysokim rachunkiem musisz się liczyć? Za ściągnięcie z austriackiego stoku i transport śmigłowcem do szpitala zapłacisz około 10 000 zł. Jeśli taka przygoda przydarzy Ci się w Hiszpanii, będzie to już jednak kosztować ponad 40 000 zł. Warto też wspomnieć o tym, że leczenie urazów doznanych podczas jazdy na nartach sporo kosztuje – i to niezależnie od kraju, do którego się wybrałeś. Dobre ubezpieczenie narciarskie jest zatem podstawą.

Nie zapominaj, że wykupienie polisy podróżnej to nie wszystko. Musisz jeszcze upewnić się, że zakres ubezpieczenia na pewno obejmuje wszystko, co planujesz robić w czasie wyjazdu. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zamierzasz spędzić urlop aktywnie, na przykład uprawiać sport. Okazuje się, że standardowe ubezpieczenie turystyczne może nie wystarczyć w takiej sytuacji. Jeśli doznasz urazu, będziesz musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. Wykupienie jednej z opcji dodatkowych ubezpieczenia turystycznego skutecznie Cię przed tym ochroni.

Uprawianie sportu nie jest jedyną sytuacją, w której przyda Ci się dodatkowe rozszerzenie do ubezpieczenia podróżnego. Wykupienie takiej opcji może się też okazać konieczne w sytuacji, gdy cierpisz na przewlekłe choroby, których objawy mogą się nagle zaostrzyć w czasie wyjazdu – zupełnie niezależnie od Ciebie czy panujących na miejscu warunków. Jeśli jednak przed wyjazdem poinformujesz ubezpieczyciela o stanie swojego zdrowia i dokupisz dodatkowy pakiet, możesz czuć się w pełni bezpiecznie.

Więcej informacji na temat ograniczeń i rozszerzeń istotnych przy zakupie polisy podróżnej znajdziesz w naszym artykule: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Uwaga!

Co się stanie, jeśli choroba przewlekła zostanie wykryta dopiero na miejscu i wcześniej o niej nie wiedziałeś? Spokojnie, polisa zapewni Ci pełne pokrycie kosztów leczenia. OWU wyklucza jedynie te schorzenia, których byłeś świadomy wcześniej i z premedytacją nie poinformowałeś o nich ubezpieczyciela.

Przyglądając się powyższym ograniczeniom dotyczącym ubezpieczeń podróżnych, z pewnością zastanawiasz się, co brać pod uwagę przy wyborze polisy, aby okazała się naprawdę skuteczna. Prezentujemy 3 elementy, które powinny się w niej obowiązkowo znaleźć. Poznaj przepis na pełne bezpieczeństwo w czasie zagranicznego wyjazdu!

  1. ubezpieczenie KL – czyli pokrycie kosztów leczenia, jeśli nagle zachorujesz lub doznasz nieszczęśliwego wypadku,
  2. ubezpieczenie OC – pokryje roszczenia innych osób, którym niechcący wyrządzisz krzywdę swoim działaniem,
  3. ubezpieczenie NNW – zapewni Ci wypłatę w razie tzw. trwałego uszczerbku na zdrowiu, czyli jeśli wskutek wypadku np. załamiesz nogę.
    Dla pełnego bezpieczeństwa możesz też zdecydować się na takie dodatki do polisy turystycznej, jak:
  • koszty ratownictwa,
  • uprawianie sportów,
  • choroby przewlekłe,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy dla Ciebie tutaj: Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Z pewnością słyszałeś o przypadkach, w których pomimo wykupienia ubezpieczenia wczasowicze i tak nie otrzymali pomocy ze strony ubezpieczyciela.  Pewnie właśnie to zniechęca Cię do zakupu polisy. Pamiętaj jednak, że sytuacje te nie wydarzyły się bez przyczyny, lecz są skutkiem nieprzestrzegania zasad określonych w OWU ubezpieczenia turystycznego. Jeśli jednak będziesz je respektować, nie musisz martwić się, że zostaniesz z niczym.

Zgodnie z wynikami badań Rzecznika Finansowego, ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, gdy:

  • w czasie wypadku ubezpieczony był pod wpływem alkoholu lub w sytuacji, gdy nie był uprawniony do wykonywania danej czynności (np. jechał samochodem bez prawa jazdy),
  • ubezpieczyciel nie został poinformowany o zdarzeniu w określonym przez umowę terminie,
  • klient nie zachował dowodów na poniesione koszty (np. rachunków od lekarza lub za kupione leki),
  • zdarzenie było wynikiem nieprzemyślanego, nierozważnego działania (np. klient zostawił swój bagaż zupełnie bez opieki i doszło do kradzieży),
  • ubezpieczenie nie zostało odpowiednio rozszerzone (np. na wypadek uprawiania sportu, leczenia chorób przewlekłych czy przedwczesnego porodu),
  • życie ubezpieczonego nie było zagrożone i z leczeniem mógł poczekać aż wróci do kraju.

Pamiętaj, aby od razu powiadomić o zaistniałej sytuacji ubezpieczyciela – z pewnością otrzymasz potrzebną pomoc i odszkodowanie.

Dobre ubezpieczenie na wyjazd wcale nie musi dużo kosztować – zapłacisz za nie kilkadziesiąt złotych. Biorąc pod uwagę to, ile może Cię kosztować jego brak, lepiej dmuchać na zimne. Sprawdź, ile będzie kosztować polisa turystyczna w Twoim przypadku i nie pozwól, by cokolwiek zepsuło Twoje wymarzone wakacje!

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.