Tańsze OC - dlaczego nie jest dobrym wyborem?

Samochód | 5 minut

dummy Ubezpieczenie OC, w odróżnieniu od ubezpieczenia AC, jest obowiązkowe. Zmuszeni do jego zakupu, szukamy zazwyczaj najtańszej opcji. Ale czy najtańsze OC jest najlepszym wyborem? Czy nie lepiej wybrać po prostu najlepsze dostępne OC? Bo przecież o jego wartości nie decyduje jedynie cena.

Spis treści:

Tanie ubezpieczenie OC – czy warto?

O tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, informuje dummy Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego tak wiele osób poszukuje taniego ubezpieczenia OC. Tym bardziej, że kary za brak OC są spore – nawet 4500 zł dla właściciela samochodu osobowego (przeczytaj nasz tekst „ Kary za brak OC w 2022r

Ale czy tanie OC jest najlepszym OC? Wiele osób uważa, że tak, skoro OC z założenia chroni nie tyle nas i nasz samochód, ile drugiego kierowcę, któremu wyrządzamy szkodę (kierowcę i jego samochód). Dlaczego mielibyśmy nie wybrać taniego OC z najmniejszym możliwym pakietem usług? Przede wszystkim dlatego, że to, jaki dobierzemy sobie pakiet ochrony będzie miało także wpływ na komfort naszej jazdy i podróżowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Tanie OC, czyli samo OC bez pakietu AC i przemyślanego pakietu Assistance, nie zapewni nam bowiem wszystkich dodatkowych możliwości, które posiadać będzie zestaw rozszerzony.

Dlaczego najtańsze ubezpieczenie OC to zły wybór?

Co daje nam wybór pełnego pakietu?

  • Sprawdzony ubezpieczyciel. Niska cena ma zachęcać kierowców do zawierania umów. Ale warto także sprawdzić, co o danym ubezpieczycielu mówią lub piszą kierowcy – czy są zadowoleni z obsługi wypłaty, jak szybko dostają odszkodowanie, czy łatwo zgłosić szkodę. To właśnie w trudnych momentach sprawdza się firma, gdy klientowi trzeba szybko pomóc rozwiązać jego problem. 
  • Możliwość zawarcia OC online. Zakup OC online to wygodna alternatywa dla spotkania z agentem albo w biurze ubezpieczyciela. Zakup ubezpieczenia OC online możliwy jest z każdego miejsca, w którym dysponujemy dostępem do internetu. 
  • Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Bezpośrednią Likwidację Szkód ubezpieczyciele zaczęli wdrażać od 2015 – w tym Allianz. Na czym polega ten system? Wcześniej, jeśli ktoś uszkodził nasze auto, szkodę zgłaszaliśmy do ubezpieczyciela drugiego kierowcy, a nie własnego. Dzisiaj zamiast z ubezpieczycielem sprawcy, poszkodowany kontaktuje się z własnym, co znacznie usprawnia i przyspiesza całą procedurę.
  • Połączenie ubezpieczenia OC z AC. Połączenie OC z AC to niezwykle korzystna opcja, bo poszerza zakres posiadanej przez nas ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki pakietowi zyskujemy ubezpieczenie w przypadku kradzieży pojazdu czy korzystne formy naprawy auta w razie wypadku czy kolizji. Samo OC tego nie zapewnia.

Najtańsze OC i AC? A może najlepiej dobrane? Oto co między innymi możesz mieć w Allianz, jeśli połączysz OC z AC np. w pakiecie MAX i z maksymalnym assistance:

  • odszkodowanie w razie wypadku,
  • odszkodowanie w razie kradzieży,
  • nielimitowane holowanie po wypadku lub awarii w całej Polsce,
  • holowanie do 750 km za granicą,
  • samochód zastępczy po wypadku, kradzieży lub awarii do 14 dni,
  • odszkodowanie za części zamienne w pełnej ich wartości (bez amortyzacji),
  • transport ubezpieczonych osób z miejsca wypadku do 50 km,
  • ochrona szyb, dzięki której zachowasz zniżki na AC w Allianz, jeśli uszkodzisz jedynie szybę,
  • ubezpieczenie NNW,
  • pomoc prawnika do 15 000 zł,
  • dodatkowa ochrona opon – wymiana na miejscu lub pomoc w odholowaniu do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z zakresu ubezpieczeń samochodów – warto przeczytać poradnik ubezpieczenia samochodu krok po kroku albo jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy, a także dowiedzieć się, dlaczego razem z OC warto wykupić AC.

Ubezpieczenie OC – dlaczego najtańsza opcja nie zawsze się opłaca?

Czy tanie ubezpieczenie OC posiadacza samochodu może być korzystne? Cenowo jak najbardziej. Ale najtańsze OC nie zawsze będzie najlepsze dla poczucia komfortu podróżowania. Bowiem dodatkowe usługi i świadczenia, które ubezpieczyciel ma dla nas w ramach pakietu rozszerzonego, w tym przypadku nas ominą, a odszkodowanie otrzyma jedynie osoba trzecia, której wyrządziliśmy szkodę. A co z naszym pojazdem? I podróżującymi z nami osobami bliskimi? Warto zadbać o usługi dodatkowe i nie kierować się jedynie stawką OC.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.