Pierwszy samochód elektryczny – jak go wybrać?

Samochód | 5 minut
Auta elektryczne są przyszłością motoryzacji i coraz więcej Polaków przesiada się na takie pojazdy. Jak wynika z Licznika Elektromobilności, który uruchomiły PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) w Polsce mamy już ponad 54 tys. takich samochodów (dane z sierpnia 2022). Jeśli bierzesz pod uwagę zakup tego typu pojazdu, to sprawdź, jakie kwestie należy brać pod uwagę przy zakupie. Jak wybrać pierwszy samochód elektryczny?
Za wyborem auta elektrycznego przemawia wiele czynników. Dbałość o środowisko, ekonomiczność, możliwość jazdy pasem przeznaczonym dla autobusów, coraz większy zasięg – to tylko wybrane korzyści, które mogą przekonać do jego nabycia. Co jeszcze ma znaczenie? Często to samo, co przy wyborze auta spalinowego. 

Każdy samochód elektryczny ma określony zasięg, tzn. średnią liczbę kilometrów, które może pokonać bez konieczności ładowania baterii. Jest ona podawana przez producentów i ustalona przy jeździe w określonych warunkach. Stowarzyszenie NAF i magazyn MOTOR sprawdzili, jaki jest realny zasięg tych aut w przypadku jazdy w niskiej temperaturze i po górzystym terenie. Wyniki testowanych aut okazały się być następujące:

  • Tesla Model 3 LR Dual motor – 521 km zasięgu przy 614 km deklarowanych przez producenta.
  • Mercedes-Benz EQS 580 4matic – 513 km zasięgu przy 645 km deklarowanych przez producenta.
  • BMW iX xDrive50 – 503 km zasięgu przy 591 km deklarowanych przez producenta.

Przedstawione wyżej modele mają, przynajmniej na ten moment, jedne z największych zasięgów elektrycznych. Pamiętaj jednak, że im większy zasięg, tym droższe auto.

Jeśli wybierzesz auto nowe, to otrzymujesz pojazd na gwarancji, z minimalnym przebiegiem, nieeksploatowany, którego stan będzie prawdopodobnie idealny. W przypadku gdy decydujesz się na zakup używanego auta, należy sprawdzić więcej kwestii. Znaczenie ma nie tylko zasięg – przede wszystkim specjalista powinien zweryfikować stan baterii. Miej na uwadze, że wymiana baterii w samochodzie elektrycznym to wydatek nawet przeszło 100 tys. zł. 

Wprawdzie nie jest to bezpośrednio związane z autem, ale musisz ocenić, jakie masz aktualnie możliwości pod tym względem. Według Licznika Elektromobilności i danych z sierpnia 2022 roku w Polsce mamy 2427 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania możesz z nich skorzystać? A może planujesz zainwestować w ładowarkę naścienną?

Inną opcją jest ładowanie za pomocą tradycyjnego gniazdka, ale w tym przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość. W godzinę dostarczysz w ten sposób ok. 2–2,3 kW, zatem potrwa, zanim bateria będzie w pełni naładowana. Natomiast w przypadku stacji szybkiego ładowania po około 30 minutach akumulator o pojemności 50 kWh będzie w pełni naładowany. 

Pozostałe kwestie to głównie takie, które mają znaczenie przy zakupie wszystkich pojazdów. Potrzebne Ci małe auto miejskie, SUV, a może inny typ samochodu? Ma to być auto ze skrzynią manualną czy automatyczną? Na jakim wyposażeniu dodatkowym Ci zależy? Co chcesz mieć w zestawie? 
Pojazdy elektryczne są testowane przez organizacje, stowarzyszenia i nie tylko. Sprawdzane jest, jak auto radzi sobie w przypadku różnych zdarzeń na drodze, a w tym, gdy dojdzie do wypadku. Weryfikowany jest zasięg – jak wygląda faktyczny w stosunku do deklaracji producenta. Możesz się również dowiedzieć, jak w czasie zmienia się wydajność baterii. To bardzo istotne czynniki, które warto sprawdzić, jeśli bierzesz pod uwagę różne modele aut.
Pierwszy samochód elektryczny - jak go wybrać. Poradnik Allianz

W przypadku pierwszego, jak i każdego kolejnego auta, znaczenie mają Twoje oczekiwania, liczebność rodziny, zasięg samochodu, ale również możliwości finansowe. Nie podejmuj decyzji pochopnie – daj sobie czas na znalezienie idealnego pojazdu.

Udało Ci się taki nabyć? Pamiętaj o OC, które podlega pod Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Możesz również zawrzeć inne ubezpieczenia dla swojego auta elektrycznego

Źródła:

https://pspa.com.pl/2022/informacja/moj-elektryk-dynamizuje-rozwoj-polskiego-rynku-samochodow-z-napedem-elektrycznym/

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.