Przy wypłacie odszkodowania z AC ustalamy zakres i rozmiar szkody w pojeździe przede wszystkim na podstawie oględzin lub otrzymanych dokumentów. Możemy także brać pod uwagę informacje dotyczące stanu technicznego pojazdu, w tym jego walorów użytkowych i zużycia eksploatacyjnego.
Wysokość odszkodowania zależeć będzie od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, częściową czy utratą pojazdu. W OWU możesz spotkać takie opisy rodzajów szkód:
- Szkoda całkowita jest wtedy, gdy pojazd uległ zniszczeniu tak, że nie nadaje się do naprawy albo gdy koszty naprawy przekraczają 70% jego wartości na dzień szkody.
- Szkoda częściowa to uszkodzenie pojazdu w stopniu umożliwiającym jego naprawę. Nie może przekroczyć 70% wartości rynkowej pojazdu na dzień zdarzenia.
- Utrata pojazdu w przypadku kradzieży.
Jak wygląda likwidacja szkody w przypadku szkody częściowej? Decyzja, w jaki sposób chcesz ją likwidować, należy do Ciebie. Jeśli naprawę przeprowadzi współpracujący z nami warsztat, to zajmiemy się sprawą, a Ty otrzymasz do wglądu fakturę za naprawę. Jeśli będzie to inny warsztat, to wypłacimy odszkodowanie na podstawie przekazanych przez Ciebie faktur. Możliwe jest także rozliczenie kosztorysowe, czyli wycena rozmiaru szkody i przekazanie Ci oszacowanej wartości przelewem na wskazane konto.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględniamy też wskazaną w umowie ubezpieczenia kwotę udziału własnego w szkodzie. O tę sumę będzie pomniejszone odszkodowanie. Liczy się także to, czy we wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia uwzględniono naprawę pojazdu oryginalnymi częściami zamiennymi.