Zniesienie wiz do USA - co musisz wiedzieć przed wizytą w Stanach Zjednoczonych

Podróż | 4 minuty
W listopadzie 2019 roku Polaków zaskoczyła wiadomość: brak wiz do USA w końcu staje się faktem! Po latach oczekiwań zostaliśmy włączeni do amerykańskiego programu bezwizowego. Oznacza to, że wyjazdy do Stanów Zjednoczonych będą teraz o wiele dostępniejsze. Do USA bez wizy pojedziemy na 90 dni w celach turystycznych bądź biznesowych. Jednak czy zrobimy to bez żadnych innych formalności? Odpowiadamy na najważniejsze pytania o wyjazdy do Stanów po zniesieniu obowiązku wizowego!
Spis treści:
 

Rozmowy w sprawie przyłączenia Polski do programu bezwizowego (tzw. roadmap) z Departamentem Stanu USA prowadziliśmy od 2005 roku. Oprócz nas zabiegały o to także rządy 10 innych państw. Obecnie do programu należy 38 krajów, a wśród nich znajdują się np. nasi sąsiedzi – Słowacja, Niemcy, Czechy i Litwa, poza tym Australia, Brunei, Chile, Korea Południowa, Singapur, Tajwan czy Wielka Brytania.

Po co w ogóle istnieją wizy i dlaczego od obywateli pewnych krajów się ich wymaga, a od innych nie? Wszystko zależy od indywidualnych umów między konkretnymi państwami lub organizacjami. Najczęściej ruch bezwizowy obowiązuje pomiędzy krajami w pewien sposób ze sobą powiązanymi, np. politycznie lub gospodarczo. Zwykle umowy w tej sprawie działają w obie strony, ale bywają przypadki, w których jeden z krajów zezwala na wjazd na swój teren bez wizy, podczas gdy drugi wiz wciąż wymaga. Taka sytuacja do niedawna miała miejsce właśnie w przypadku Stanów Zjednoczonych i Polski.  

Zniesienie wiz ma przede wszystkim symboliczny wymiar – przedstawia Polskę jako kraj elitarny, jeden z niewielu, których obywatele mogą jeździć do USA bez przeszkód.

Decyzja USA do informacji publicznej w Polsce została podana 6 listopada 2019. Polskę włączono do programu bezwizowego 11 listopada, ale formalnie bez wizy amerykańskiej Polacy mogli przyjechać do Stanów najwcześniej 14 listopada 2019.
USA bez wizy brzmi kusząco, jednak musisz wiedzieć, że wyjazd do tego kraju nie jest aż tak prosty, jak np. do krajów UE. Na pewno będziesz potrzebować ważnego paszportu oraz biletu powrotnego (albo biletu na dalszą podróż, w którym będzie wskazana data wyjazdu z USA). Do tego konieczna jest autoryzacja w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA). Co to jest ESTA?

ESTA to elektroniczne zezwolenie na wjazd do USA. Wniosek o wydanie tego pozwolenia składa się przed wyjazdem, nie krócej niż na 72 godziny przed wylotem, bo tyle średnio trwa jego rozpatrzenie. Dla bezpieczeństwa lepiej jest to zrobić przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Aby wypełnić wniosek, będziesz potrzebować paszportu i karty kredytowej. Wniosek znajdziesz na stronie Visa Waiver Program (wniosek ESTA wypełnia się po polsku). ESTA dla Polaków ma taki sam charakter, jak i dla innych narodowości – można z niego korzystać wielokrotnie i jest ważny przez dwa lata albo do końca ważności paszportu.

ESTA do USA kosztuje niewiele – tylko 14 dolarów (wiza natomiast kosztowałaby 160 dolarów). Warto wiedzieć, że konieczność wystąpienia o to zezwolenie nie jest jedynie formalnością – wniosek jest faktycznie rozpatrywany i może być odrzucony. Z decyzją odmowną mogą spotkać się osoby o kryminalnej przeszłości albo te, które miały już jakieś problemy dotyczące migracji (np. próbowały nielegalnie przekraczać granice). Zezwolenie ESTA dla Polaków jest równoznaczne z możliwością przekroczenia granicy amerykańskiej, jednak miej na uwadze, że na granicy działa służba ochrony celnej i granicznej, która może Cię zawrócić, jeśli nabierze podejrzeń co do rzeczywistego powodu Twojego przyjazdu. Najczęściej celnicy zatrzymują podróżnych, którzy ich zdaniem nie przyjechali dla celów turystycznych, ale do nielegalnej pracy. Jak uniknąć takiego nieporozumienia? Najlepiej jest zabrać ze sobą dokumenty, które potwierdzą faktyczny cel Twojej podróży, np. potwierdzenie opłacenia wynajmu samochodu oraz ubezpieczenie turystyczne.

Formalnościami związanymi z wyjazdem do USA warto zająć się ze sporym wyprzedzeniem. Jako że paszport do USA jest niezbędny, sprawdź jego ważność. Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem do USA? Dla większości podróżnych jest to przynajmniej 6 miesięcy. Pamiętaj, że od złożenia wniosku o nowy paszport do wydania dokumentu mija mniej więcej miesiąc.

Skoro wizy nie są już przeszkodą do wyjazdu, to podróżującym pozostaje tylko jeden problem – jak znaleźć pieniądze na wyjazd? Podpowiadamy, jakie wydatki czekają Cię w czasie podróży. Najwięcej środków pochłoną bilety lotnicze, to koszt ok. 2800 zł za osobę (do Chicago). Noclegi w hotelach o średnim, turystycznym standardzie to ok. 100 dolarów za dobę. Jedzenie kosztuje ok. 15-30 dolarów dziennie (wszystko zależy od tego, co i gdzie będziesz jadł). Do tego doliczyć trzeba jeszcze wynajem auta i paliwo (ok. 40 dolarów za dobę i 9 dolarów za paliwo na 100 km jazdy). Pozostałe koszty zależą od tego, co konkretnie będziesz chciał zwiedzić w Stanach.

Choć na podróż do Stanów trzeba zaplanować całkiem spory budżet, to warto uwzględnić w nim jeszcze jeden koszt – ubezpieczenia turystycznego do USA. Nie należy z niego rezygnować, bo koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie. Zwróć uwagę, by suma ubezpieczenia w przypadku pokrycia kosztów leczenia i transportu medycznego (w tym transportu do Polski) była wysoka.

Nie da się ukryć, że marzenie o zwiedzeniu Stanów Zjednoczonych jesienią 2019 roku stało się o wiele prostsze do zrealizowania. Dzięki zniesieniu obowiązku wizowego Polacy mają dziś o wiele mniej formalności do załatwienia, a także nieco mniej kosztów do poniesienia (zezwolenie ESTA jest dużo tańsze niż wiza). Jako że ruch bezwizowy nigdy nie obowiązuje na stałe i niezmiennie (władze USA mogłyby zmienić swoją decyzję), warto z niego korzystać już teraz.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.