Narty na Słowacji – przegląd najpiękniejszych kurortów

Podróż | 7 minut

Malownicza sceneria, nowoczesna infrastruktura i rozbudowane trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności – to tylko niektóre z argumentów przemawiających za wyborem stoków narciarskich na Słowacji. Nic dziwnego, że zlokalizowane na terenie tego kraju pasma, takie jak choćby Tatry Wysokie, Tatry Niskie czy Mała Fatra przyciągają coraz więcej Polaków. 

Gdzie zatem warto wybrać się na narty na Słowacji? Przedstawiamy listę najpiękniejszych kurortów, które zapewniają doskonałe warunki do jazdy przy relatywnie niskich cenach.

Spis treści:
 

Z tego względu, że stoki narciarskie na Słowacji usytuowane są na różnych pasmach górskich, na aktywny wypad do naszych południowych sąsiadów mogą zdecydować się zarówno rodziny z dziećmi, jak i zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa. Poza rozbudowanymi trasami i doskonałymi warunkami śnieżnymi przyjezdni mogą liczyć również na rozmaite atrakcje w przerwie od szusowania. A zatem: gdzie warto udać się na narty na Słowację

  • Jasna – w Tatrach Niskich, na południe od Liptowskiego Mikulasza usytuowany jest największy, a zarazem jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich na Słowacji. Kurort ten odwiedzany jest chętnie zarówno przez rodziny z dziećmi (około 10 km tras niebieskich), jak i doświadczonych narciarzy (szeroki wybór tras czerwonych i czarnych). Miejsce to znane jest również z popularnego szczytu Chopok, gdzie na narty wybierają się często Polacy. Jasna słynie również z ekskluzywnych hoteli, restauracji z regionalną kuchnią czy licznych atrakcji m.in. Tatralandii – największego aquaparku w Europie Środkowej.
  • Szczyrbskie Jezioro – najwyżej położony kurort w Tatrach Wysokich, który zachwyca wyjątkową górską scenerią. Pomimo południowej ekspozycji stoków na Słowacji, miłośnicy szusowania mogą liczyć tutaj na znakomite warunki do jazdy. Kurort ten cieszy się największą popularnością w okresie zimowym, a na narciarzy czeka około 9 km naśnieżanych tras, 8 wyciągów, a w wolnych chwilach liczne atrakcje m.in. lodowisko i snowpark.
  • SKI PARK Kubínska Hoľa – ze względu na swoje wyjątkowe usytuowanie w okolicy gór Orawskiej Magury kurort ten słynie z jednych z najbardziej atrakcyjnych stoków na Słowacji. Zwolennicy białego szaleństwa mogą skorzystać z 14 km tras o różnym stopniu trudności, wyciągów i nowoczesnego centrum narciarskiego.
  • Tatrzańska Łomnica – to jedna z najpiękniejszych górskich miejscowości, leżąca u podnóża Tatr Wysokich, która każdego roku przyciąga tłumy turystów. Wybierając właśnie te stoki narciarskie na Słowacji, można liczyć na 13 nartostrad o różnym poziomie trudności z niezwykłymi widokami. Co więcej, sezon w Tatrzańskiej Łomnicy trwa wyjątkowo długo – od listopada do maja.

Wypad na narty do naszych południowych sąsiadów wiąże się jeszcze z jedną zaletą, a mianowicie stoki narciarskie na Słowacji znajdują się blisko granicy z Polską. Dotyczy to szczególnie ośrodków zlokalizowanych w Tatrach Niskich i Wysokich.

Dla przykładu Tatrzańska Łomnica oddalona jest zaledwie 30 km od Polski, dzięki czemu sprawdzi się doskonale jako miejsce na jednodniowe wyjazdy na narty. Do innych stoków na Słowacji blisko granicy zaliczają się m.in. Chopok czy Szczyrbskie Jezioro.

Dowiedz się również, co warto zabrać w góry.

Aktywny wypoczynek na górskim stoku może jednak zostać przerwany przez niefortunny wypadek. Warto wobec tego wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia wsparcie finansowe w trakcie pobytu na nartach. Wśród wariantów powinny znajdować się m.in. organizacja i pokrycie kosztów wizyty lekarskiej czy transportu do Polski. 

A zatem: jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry na narty wybrać, aby czuć się bezpieczniej?

Decydując się na zagraniczny wyjazd na narty, warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten upoważnia do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie państw należących do UE oraz EFTA. EKUZ ma jednak pewne ograniczenia – dlatego i tak warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na narty.

Posiadając EKUZ na Słowacji, można m.in. skorzystać z bezpłatnych świadczeń lekarza pierwszego kontaktu i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Warto pamiętać, że EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych czy nierefundowanych usług. Korzystając z punktów publicznych, należy również liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in.:

  • 0,17 € za receptę,
  • 2 € za leczenie stomatologiczne, pacjent może być również obciążony kosztami materiałów wykorzystanych do leczenia,
  • 1,99 € za wizytę na pogotowiu (bezpłatnie, jeśli kończy się hospitalizacją)
  • 0,10 €/km za transport medyczny, przy czym warto zwrócić uwagę, że transport medyczny do Polski jest w całości opłacany przez pacjenta[1]
Mimo że EKUZ zapewnia podstawową opiekę zdrowotną za granicą, to w trakcie wypadu na narty na Słowacji może okazać się ona niewystarczająca. Warto dodać, że w licznych kurortach lekarze przyjmują wyłącznie prywatnie, górskie pogotowie nie jest refundowane z budżetu państwa, a wspomniana karta nie pokrywa m.in. kosztu transportu do Polski czy OC. Warto zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd, co zresztą rekomendowane jest na także na stronie NFZ.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru najlepszej opcji? Ubezpieczenie na narty powinno obejmować organizację i pokrycie kosztów nie tylko wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu czy transportu do Polski, ale także akcji ratunkowej i poszukiwawczej, które mogą okazać się niezbędne w razie wypadku w górach. Warto też zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, która powinna być dostosowana do kraju, do którego wyjeżdżamy. 

Dodatkowo powinniśmy móc z niego skorzystać nie tylko w sytuacji, gdy sami doznamy szkody, ale również, gdy wyrządzimy ją osobom trzecim, np. uszkodzimy na stoku czyjś sprzęt. W takim przypadku przyda się nam OC, które może być elementem polisy turystycznej. 

Wyjeżdżając na narty, warto ubezpieczyć również swój sprzęt sportowy na wypadek kradzieży lub zniszczenia.

Pamiętajmy, że planując jazdę na nartach lub snowboardzie, musimy zaznaczyć to podczas zakupu ubezpieczenia. „Zwykła” polisa turystyczna nie obejmuje zdarzeń, które powstały wskutek uprawiania narciarstwa, a z rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej o uprawianie sportów zimowych, mamy pewność, że ubezpieczyciel pomoże nam w razie wypadku na stoku.

[1] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.