Co zabrać w góry i jak przygotować się do wyjazdu?

Podróż | 6 minut
Polskie góry cieszą się ogromną popularnością – w 2019 roku tylko na tatrzańskie szlaki wyszło ponad 3 mln osób[1]. Górskie wędrówki to fantastyczny sposób na aktywny wypoczynek dla całej rodziny połączony z podziwianiem uroków natury. Jeśli więc planujesz wyjazd w góry, czy to w Polsce, czy do naszych sąsiadów, zapoznaj się z tym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jak się przygotować oraz co zabrać w góry, aby na miejscu o nic się nie martwić.
Spis treści:
 

O tym, co wziąć na wyjazd w góry, decydują w dużej mierze termin oraz dokładny cel naszej wyprawy – czy zamierzasz ograniczyć się do klasycznych wędrówek po górskich szlakach, czy też planujesz wspinaczkę w wysokich partiach Tatr.

W artykule zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem i wyjaśnimy, jak przygotować się na piesze wycieczki po górskich szlakach.

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, dlatego niezależnie od pory roku warto zabrać cieplejszą odzież. Im wyżej, tym temperatura jest niższa a wiatr silniejszy. Dlatego również latem pamiętaj o spakowaniu odzieży, która ochroni Cię przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Co zabrać na wakacje w góry? Jaka odzież i akcesoria powinny obowiązkowo znaleźć się na liście?

  • Buty do chodzenia po górach – jeśli masz zaopatrzyć się w jeden porządny element na tę wyprawę, niech będą to buty. Jakie powinny być buty w góry? Najlepiej zainwestować w profesjonalne buty górskie, podtrzymujące kostkę, wodoodporne, przepuszczające powietrze i z solidną podeszwą. Tenisówki, klapki i sandały zostaw na spacer po Krupówkach. 
  • Kurtka w góry –  górska wyprawa nie może odbyć się bez kurtki, nawet latem. Wodoodporna i chroniąca przed wiatrem kurtka z oddychającą membraną ocali Cię przed deszczem i zimnem.
  • Plecak – w górach zawsze warto mieć obie ręce wolne, dlatego torbę na ramię zostaw w domu i zaopatrz się w wygodny plecak, który pomieści cały potrzebny ekwipunek w góry. Plecak wyposażony w pas biodrowy odciąży ramiona, a wodoodporny pokrowiec uratuje rzeczy przed zamoknięciem.
  • Inne ubrania – jeśli wychodzisz w długich spodniach, spakuj do plecaka krótkie i na odwrót. Jeansy nie będą najlepszym wyborem, ponieważ są sztywne i ograniczają ruch. Jeśli nie chcesz kupować specjalistycznej odzieży górskiej, poszukaj w domu wygodnych spodni albo legginsów. Co jeszcze warto zabrać na wycieczkę w góry? Oczywiście kilka koszulek z krótkim rękawem – po jednej na każdy dzień, sweter lub bluzę, czapkę z daszkiem, szalik i rękawiczki. Świetną inwestycją są też przeznaczone do górskich wędrówek skarpety, które mogą uchronić stopy przed otarciami oraz bielizna termoaktywna.
  • Krem z filtrem – zwłaszcza w wyższych partiach, gdzie nie ma już drzew, nic nie chroni nas przed słońcem. Krem z wysokim filtrem musi koniecznie znaleźć się w walizce spakowanej na wyjazd w góry.
  • Latarka – wyjście w góry zawsze może się przeciągnąć, więc na wszelki wypadek weź ze sobą latarkę, najlepiej tzw. czołówkę.
  • Kijki (opcjonalnie) – ułatwią wędrówki po górach.

Uwaga – duża butelka wody to spore obciążenie, ale każda osoba powinna mieć przynajmniej 1,5 l wody do wykorzystania w ciągu całego dnia.

Jeśli noce spędzasz w ośrodku z dostępem do kuchni, możesz przygotowywać sobie prowiant w góry na kolejny dzień. Planując całodzienną wędrówkę, weź pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby (jeśli wędrujecie w grupie). Kanapki, batony proteinowe, suszone owoce, orzechy – to wszystko może posłużyć jako pełnowartościowe jedzenie w górach. Oprócz tego nie zapominaj o napojach. Napoje gazowane i słodzone soki zastąp wodą niegazowaną. Możesz dodatkowo spakować termos z kawą lub herbatą.

Jeśli martwisz się o przygotowywanie jedzenia na wycieczki w góry, nie zapominaj o schroniskach, które serwują ciepłe posiłki, herbatę, kawę, kanapki i słodycze. Ciepłe, sycące jedzenie da Ci siłę na dalszą wędrówkę. W schroniskach może nie być możliwości płacenia kartą, więc nie zapomnij o przygotowaniu gotówki.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z oferty schronisk, czy jesz przygotowane wcześniej kanapki – pamiętaj o trosce o środowisko i odpowiednim zachowaniu na szlaku. Wszystkie śmieci – opakowania, butelki, papierki – należy spakować do plecaka i wyrzucić w przeznaczonym do tego miejscu.

Wędrówki górskimi szlakami są piękną przygodą. Warto zadbać, aby były również bezpieczne, a każde wyjście w góry kończyło się szczęśliwym powrotem. Co dodatkowo zabrać w góry? Oto lista rzeczy, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort.

  • Apteczka turystyczna – trudno spakować całą apteczkę, ale bandaże, plastry na otarcia i drobne skaleczenia, tabletki przeciwbólowe, środek do dezynfekcji oraz folia NRC (koc ratunkowy) nie zajmują wiele miejsca, a mogą okazać się nieocenioną pomocą.
  • Mapa – papierowa, nawet jeśli masz aplikację w smartfonie. Papierowa mapa nie zawiesi się, nie straci zasięgu i nie wyczerpie jej się bateria.
  • Telefon – w pełni naładowany, z aplikacją pogodową i mapami. Warto przed wyruszeniem w polskie góry ściągnąć aplikację Ratunek, która w razie wypadku wyśle do służb ratunkowych Twoją lokalizację i ułatwi wezwanie pomocy. Pamiętaj również, aby mieć w telefonie wpisane numery alarmowe do GORP, a będąc w polskich Tatrach – do TOPR. Jeśli planujesz wędrówki zagraniczne, zadbaj o sprawdzenie numerów alarmowych do odpowiednich służb na miejscu.
  • Dokumenty – nie zostawiaj dowodu osobistego czy paszportu w miejscu noclegowym. Miej przy sobie także numer ICE, czyli numer do bliskiej osoby, do której zostanie wykonany telefon, jeśli coś się stanie.
  • Ubezpieczenie turystyczne – zadbaj o nie jeszcze przed wyjazdem. Ubezpieczenie w góry to nie tylko odszkodowanie w przypadku uszkodzenia bagażu wskutek zdarzeń losowych czy pieniądze na leczenie i rehabilitację po wypadku podczas wyjazdu. To także zabezpieczenie w sytuacji, gdy poza granicami Polski musimy wezwać służby ratunkowe. Polisa ochroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami, które mogą być bardzo wysokie.

Przed wyjściem ze schroniska czy pensjonatu warto zgłosić gospodarzowi lub recepcjoniście, na jaki szlak się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. Jeśli coś Ci się stanie w trakcie wędrówki, takie informacje mogą ułatwić ratownikom ustalenie lokalizacji i umożliwić przeprowadzenie akcji poszukiwawczej.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, weź pod uwagę, w jaki sposób planujesz spędzić wakacyjny czas oraz jakie ryzykowne sytuacje mogą Cię spotkać. Koniecznie sprawdź też zakres terytorialny polisy – czy działa ona w Polsce czy za granicą.

W przypadku wędrówek po górskich szlakach możliwe są wypadki w miejscach trudno dostępnych, gdzie akcja ratownicza będzie wymagała użycia helikoptera. Szczególnie za granicą koszt takiej akcji może być bardzo wysoki, więc warto wybrać wyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.  Kolejną pozycją, którą warto wybrać, jest NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – dzięki niej możesz otrzymać od ubezpieczyciela pieniądze, np. jeśli podczas wędrówki złamiesz lub zwichniesz nogę.

Wyjazd w góry to świetny pomysł na spędzenie urlopu, pamiętaj jednak, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo.
 

[1] https://podroze.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/608491,tatry-popularnosc-gory-wakacje-rekord-statystyki.html

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.