Tablice rejestracyjne zawierają kod literowo-cyfrowy, który umożliwia identyfikację pojazdu. Bez nich nie możesz poruszać się autem.

Każdy pojazd musi mieć komplet tablic rejestracyjnych. Co zrobić, jeśli zostaną skradzione albo gdy je zgubisz? Gdzie się udać oraz jak odzyskać zgubione tablice rejestracyjne?

Spis treści:

Kiedyś kierowca musiał pamiętać o tym, aby w monecie kontroli policji  posiadać przy sobie komplet dokumentów. To się zmieniło. Od 1 października 2021 roku jazda bez dowodu rejestracyjnego w Polsce nie kończy się mandatem. Nie musisz też posiadać przy sobie prawa jazdy ani polisy OC. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, ale funkcjonariusz policji nie potrzebuje żadnych fizycznych dokumentów, by potwierdzić jego ważność. Tylko na podstawie numeru rejestracyjnego może zweryfikować, czy auto posiada aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jednak jest coś, co mieć musisz – to komplet tablic rejestracyjnych. Może się jednak zdarzyć, że je zgubisz. Co wtedy?

Ustal, czy nie doszło do kradzieży. Jeśli wiesz albo chociaż podejrzewasz, że tak, zgłoś sprawę na policję. Jeśli ktoś użyje auta z Twoimi numerami rejestracyjnymi, by popełnić przestępstwo, możesz mieć problemy.

A może tablice zginęły w innych okolicznościach? Wówczas również udaj się do najbliższego komisariatu, aby sprawdzić, czy ktoś nie odnalazł i nie odniósł ich na komendę.

Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź ostatnio przebytą trasę. Zdarza się, że tablice zostają na drodze, poboczu lub chodniku. Jeśli ich nie znajdziesz, możesz spróbować wykorzystać do tego media społecznościowe.  Często zdarza się, że internauci dzielą się informacją o odnalezionych dokumentach lub tablicach rejestracyjnych.

Zgodnie z przepisami auto musi mieć wszystkie wymagane prawem tablice rejestracyjne. Nie możesz poruszać się po drogach publicznych w Polsce samochodem bez tablic. Mandat za taką jazdę wynosi do 1500 zł.

Przytrafiło Ci się zgubienie tablic rejestracyjnych? Sprawdź, co musisz zrobić, żeby dalej korzystać z auta?

Udaj się  do dowolnego wydziału komunikacji i skorzystaj z jednej z dwóch opcji:  możesz wyrobić duplikat rejestracji lub przerejestrować auto.

Jeśli masz jedną z tablic, to wystarczy, że złożysz wniosek o wtórnik. Zanim pójdziesz do wydziału komunikacji, przygotuj dokumenty:

  • polisę OC,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód tożsamości,
  • kartę pojazdu,
  • oświadczenie o zagubieniu tablic.

Zgubiona tablica rejestracyjna to dodatkowe koszty. Opłata za wyrobienie duplikatu wynosi:

  • 43 zł – dla motoroweru,
  • 53 zł – jedna tablica z flagą Unii Europejskiej,
  • 63 zł – jedna tablica zabytkowa (113 zł za dwie),
  • 93 zł – dwie tablice rejestracyjne z polską flagą,
  • 513 zł – indywidualne tablice (1013 zł za dwie).

Wtórnika tablic nie otrzymasz od razu. Najczęściej poczekasz kilka dni. Na stronach urzędów można znaleźć różne informacje. Niektóre wydają go do 3 dni roboczych, inne do 4, a nawet 7. Jeśli zależy Ci na czasie, złóż wniosek o tymczasowe tablice. Są ważne przez 30 dni i kosztują 62 zł. To charakterystyczne czerwone tablice rejestracyjne.

W przypadku kradzieży tablic warto przerejestrować pojazd. Możesz wyrobić wtórnik, ale jeśli złodziej wykorzysta skradzione tablice do przestępstwa, zostanie to powiązane z Tobą. Jeśli przerejestrujesz samochód, unikniesz takich problemów. Nowy numer będzie inny.

Przerejestrowanie jest jednak droższe od wydania wtórnika tablic. Najczęściej opłata wynosi nie więcej niż 161,50 zł.

Co zrobić, jeśli stracisz tablice poza Polską? Gdzie się udać? W sytuacji, gdy zgubisz tablice rejestracyjne za granicą, rozwiązanie jest bardzo podobne – dodatkowy element wiąże się z koniecznością ustanowienia pełnomocnika.

Po pierwsze należy zgłosić sprawę na policję – nawet jeśli to nie była kradzież. Zrób to jak najszybciej. Jeśli jesteś za granicą, sprawę w polskim wydziale komunikacji musi za Ciebie załatwić pełnomocnik. Napisz dla niego upoważnienie, by mógł wystąpić o wtórnik.

Jeśli wniosek o wtórnik złoży osoba z najbliższej rodziny, nie zapłacisz nic za pełnomocnictwo. Ta osoba może również przerejestrować auto. W przypadku, gdy Twoim pełnomocnikiem zostanie osoba, która nie jest członkiem najbliższej rodziny, pojawi się dodatkowy koszt – 17 zł.

Ważne jest to, że autem możesz zacząć jeździć dopiero po tym, jak zamocujesz tablice w odpowiednich miejscach na samochodzie.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.