Wystrzał opony w samochodzie – sprawdź, jak reagować

Samochód | 4 minuty
Słyszysz głośny huk w czasie jazdy? To może oznaczać wybuch opony. Awaria ogumienia jest groźna, bez względu na to, której dotyczy osi. Dowiedz się, co zrobić, aby opanować samochód. Sprawdź, jak reagować na wybuch opony.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku doszło do 41 wypadków, których bezpośrednią przyczyną była niesprawność techniczna samochodu. 14,2% stwierdzonych usterek dotyczyło ogumienia[1], ale w raporcie nie ma informacji, o jakie wady chodziło.

Wystrzał opony może być wynikiem jednej z kilku poniższych sytuacji:

  • zbyt niski poziom ciśnienia w kołach;
  • przegrzanie opon;
  • wada fabryczna ogumienia;
  • najechanie na twardy lub ostry przedmiot;
  • usterka układu hamulcowego.

 

[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.htm

O tym, jak przebiega wystrzał opony w samochodzie osobowym i innych pojazdach, mówi już sama nazwa. To nagłe i dramatyczne zdarzenie. Możesz wtedy usłyszeć różne dźwięki. Prawdopodobnie będzie to głośny huk, a także odgłos powietrza, które uchodzi z opony i uderzania pękniętego ogumienia o nawierzchnię.

Pojazd zacznie zwalniać. Będzie Cię znosić w kierunku uszkodzonej opony. Możesz czuć się tak, jak podczas jazdy po śliskiej powierzchni. 

Jeśli do tego dojdzie, musisz szybko zareagować. W takim przypadku zastosuj się do tych wskazówek.

  • Nie wpadaj w panikę – zawsze trzymaj kierownicę dwoma rękoma. Ułatwi Ci to szybko zareagować i utrzymać kontrolę nad pojazdem.
  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów, unikaj zmiany pasów, jedź na wprost – dzięki temu auto będzie mogło zachować równowagę.
  • Puszczaj powoli pedał gazu – nie rób tego nagle, gdyż możesz zachwiać pojazdem.
  • Nie hamuj – zapanuj nad tym odruchem, że próbujesz zatrzymać pojazd, kiedy dochodzi do problemów z autem. Nie rób tego – może to zwiększyć siłę ściągającą pojazd w bok. Nie używaj też hamulca ręcznego.
  • Pozostań na napędzie D5, jeśli korzystasz z auta z automatyczną skrzynią biegów.
  • Stopniowo zmieniaj biegi na niższe – w przypadku skrzyni manualnej.
  • Zacznij łagodnie hamować, kiedy prędkość spadnie do 40–50 km/h[1].
  • Jeśli te kroki nie będą przynosić efektów – dodaj gazu. Wtedy powinno być Ci łatwiej zapanować nad kierownicą.
  • Kiedy ustabilizujesz pojazd, powoli spuszczaj nogę z gazu, aż auto się zatrzyma.
  • Jeśli się uda, ustaw auto w bezpiecznym miejscu i oznacz trójkątem ostrzegawczym.

 

[1] https://www.oponeo.pl/artykul/jak-reagowac-przy-wystrzale-opony-podczas-jazdy

Podstawa to wiedzieć, kiedy zmienić opony na zimowe i robić to – podobnie po sezonie zimowym, gdy trzeba wymienić opony na letnie. Regularność wymiany opon i sprawdzanie ich stanu technicznego to podstawa. Dobrze jest też pamiętać o kontroli ciśnienia w ogumieniu i stawiać na wysokiej jakości produkty. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wybuchu opony. Jednak i tak może do tego dojść.

Możesz zapisać się na kurs, dzięki któremu oswoisz się z takim zdarzeniem i będziesz wiedzieć, jak reagować. Jeśli wyćwiczysz techniki bezpiecznej jazdy, poradzisz sobie w trudnej sytuacji. Nauczysz się, jak opanować uciekający tył pojazdu i przód, który poszerza zakręty. 

Wybuchowi opony często możesz zapobiec. Kontroluj ciśnienie w ogumieniu. Jeśli zastanawiasz się, jakie opony wybrać, celuj w produkty znanych marek. Sprawdź, jak wypadają w testach niezależnych instytucji i magazynów motoryzacyjnych. Przeprowadza je m.in. ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), czyli niemiecki automobilklub. 
Jeśli masz u nas ubezpieczenie samochodu, po takim zdarzeniu możesz skorzystać z Assistance. Wezwij pomoc. W wariancie podstawowym dostępne jest holowanie do najbliższego warsztatu naprawczego. W rozszerzonym otrzymasz samochód zastępczy. 
Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.