Pierwsza podróż samolotem

Jak się do niej przygotować?

 

Podróż | 5 minut

Pierwsza podróż samolotem dla wielu osób jest dużym stresem. Jak to będzie? Jak wytrzymać te długie godziny siedzenia w samolotowym fotelu? Czy podczas startu i lądowania bolą uszy? Strach ma wielkie oczy, a w rzeczywistości podróż samolotem wcale nie musi być stresująca. Jak się do niej przygotować, by polubić latanie samolotem? Oto nasze rady.
Spis treści:
 

Zanim zapoznasz się ze szczegółowymi zasadami pakowania bagażu i odprawy na lotnisku, spójrz na ogólne rady, które pomogą Ci się przygotować do przelotu samolotem.

  1. Przed wyjściem z domu na lotnisko zjedz normalny posiłek. To ważne, nawet jeśli przez stres nie masz apetytu. Przed lotem będziesz musiał dopełnić kilku formalności i poczekać na samolot, a to trochę potrwa. Gdy w końcu znajdziesz się na pokładzie i nerwy odpuszczą, odezwie się pusty żołądek.
  2. Ubierz się wygodnie. Samolot to nie rewia mody – tu liczy się wygoda. W zależności od tego, dokąd lecisz, lot może potrwać kilka lub nawet kilkanaście godzin. Załóż ubranie z elastycznych, przewiewnych tkanin. Do bagażu podręcznego spakuj bluzę z długim rękawem (ewentualnie lekki kocyk), gdyby na klimatyzowanym pokładzie było Ci za chłodno.
  3. Dłużący się lot najlepiej jest przespać. Drzemkę ułatwi opaska na oczy, stopery do uszu i dmuchany zagłówek. Jeśli spodziewasz się, że nie zaśniesz – weź książkę, gazetę, żebyś miał się czym zająć podczas lotu.
  4. Przelot samolotem niekiedy wiąże się z bólem uszu lub głowy. Wynika to z różnicy ciśnień zwiększającej się wraz ze wznoszeniem się i opadaniem samolotu. Aby tego uniknąć, weź na pokład gumę do żucia. Żucie podczas startu i lądowania samolotu pomaga wyrównać ciśnienie i zapobiega bólowi uszu.

Sporo obaw przed pierwszym lotem wywołuje odprawa. Czym jest i jak przebiega odprawa na lotnisku? Odprawa to proces, w trakcie którego pasażerowie samolotu zgłaszają się w określonym punkcie na lotnisku, aby otrzymać kartę pokładową i nadać bagaż rejestrowany. Odbywa się z dużym wyprzedzeniem, tzn. na około 2 godziny przed wylotem. Dlaczego tak wcześnie? Chodzi o to, by wszyscy pasażerowie zdążyli załatwić swoje formalności, a obsługa lotniska mogła spokojnie spakować bagaże. Dzięki temu samolot może wystartować punktualnie.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Każdy przewoźnik stosuje własne zasady związane z odprawą, dlatego przed lotem warto sprawdzić informacje na jego stronie internetowej. Różnice nie są jednak znaczne – ogólne reguły pozostają takie same.

  • Znajdź punkt odprawy dla swojego lotu. Jak sprawdzić, gdzie jest samolot i miejsce odpraw? Spójrz na tablicę przylotów i odlotów (najczęściej znajduje się w centralnej części hali, w dobrze widocznym miejscu). Znajdziesz na niej następujące informacje:
  • kierunek,
  • numer lotu,
  • godzinę odlotu,
  • status lotu (w tym miejscu znajdują się informacje o locie opóźnionym lub odwołanym),
  • oznaczenie stanowiska, z którego odbywa się odprawa dla danego lotu.
  • Jeśli nie odprawiłeś się online z wyprzedzeniem, udaj się do punktu odpraw (check-in). Przygotuj paszport (w podróżach wewnątrz Unii Europejskiej może to być dowód osobisty). Po zweryfikowaniu tożsamości, jeśli podróżujesz także z bagażem dodatkowym, obsługa odbierze od Ciebie bagaż, zważy go, prześwietli i nada do luku bagażowego. Następnie otrzymasz kartę pokładową.
  • Kolejny krok to kontrola bezpieczeństwa. Na odpowiednim stanowisku prześwietlony zostanie Twój bagaż podręczny oraz Ty sam. Najpierw jednak do specjalnej kuwety musisz włożyć rzeczy, które masz przy sobie: okrycie wierzchnie, telefon komórkowy i inne urządzenia, części garderoby, które zawierają metalowe elementy. Kiedy przejdziesz pomyślnie przez ten etap, trafisz do strefy zastrzeżonej lotniska, gdzie możesz oczekiwać na wejście do samolotu. Godzina, o której następuje wejście na pokład, podana jest na karcie pokładowej.

Odpraw się online. Oprawa online nie jest wcale taka trudna, jak wielu osobom się wydaje. Można wykonać ją na 1-2 dni przed wylotem, zaoszczędzić czas, a czasem także i pieniądze – niektóre tanie linie lotnicze wymagają dodatkowej opłaty w sytuacji, gdy wybierzesz standardową odprawę na lotnisku. Po odprawie online otrzymasz na swojego maila kartę pokładową, którą należy wydrukować i mieć ze sobą przez cały lot. Coraz popularniejszą opcją jest także posiadanie karty pokładowej w swoim smartfonie – sprawdź czy Twoja linia lotnicza dopuszcza taką możliwość. Lecąc z biurem podróży pamiętaj, że odprawa może się różnić w zależności od biura – kiedy w przypadku niektórych biur możesz udać się od razu do punktu odpraw, check-in, u innych musisz najpierw udać się do punktu biura i odebrać kartę pokładową.

Co jeszcze warto wiedzieć o zachowaniu na lotnisku?

  • Jeśli wylatujesz z zagranicznego lotniska, z jego obsługą musisz komunikować się w obcym języku. Na większości lotnisk bez problemu dogadasz się po angielsku. Przed wylotem przypomnij sobie najważniejsze słowa i sformułowania związane z lotem i lotniskiem. Martwisz się o swoje umiejętności? Spokojnie, nie musisz znać języka biegle. Pracownicy lotniska na co dzień spotykają się z podróżnymi o różnych umiejętnościach językowych, nikt nie będzie Cię tu oceniał.
  • Gdy po zakończonej kontroli bezpieczeństwa będziesz oczekiwać na lot w strefie bezcłowej, zaopatrz się w jedzenie i picie na czas lotu. Jedzenie i napoje dostępne są także na pokładzie. Czasem są one dodatkowo płatne (jak w przypadku tak zwanych tanich linii lotniczych), czasem natomiast są w cenie biletu.
  • Po wejściu na pokład samolotu stosuj się do zasad przewoźnika. Wykonuj polecenia obsługi.

Bagaż podręczny to rzeczy, które zabierzesz ze sobą na pokład samolotu. Oto zasady, których musisz przestrzegać, pakując bagaż do samolotu:

  • wymiary bagażu podręcznego powinny być nie większe niż 50x40x20 cm (wliczając uchwyty i kółka), ale te wartości różnią się dla konkretnych linii lotniczych. Zawsze warto sprawdzić wymiary na stronie internetowej przewoźnika. Maksymalna waga bagażu podręcznego to 8-10 kg (tutaj także należy sprawdzić limity linii lotniczych, z którymi podróżujesz).
  • Jaka walizka do samolotu będzie najlepsza? Wybierz taki bagaż, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Może to być plecak, ale równie dobrze kuferek z rączkami albo walizeczka na kółkach.

Czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego?

  • Limity dotyczą przede wszystkim płynów. Wszelkie kosmetyki w płynie należy spakować do opakowań o maksymalnej pojemności 100 ml. Łącznie w bagażu podręcznym może znaleźć się 1 litr zapakowanych w ten sposób płynów. Wszystkie buteleczki należy włożyć do przezroczystego, strunowo zapinanego woreczka.
  • Na pokład samolotu nie wolno też wnosić broni, ostrych narzędzi takich jak nożyczki, noże, scyzoryki, korkociągi, żyletki.
  • Zabronione są wszelkie materiały łatwopalne i wybuchowe: farby w sprayu, fajerwerki.
  • W bagażu podręcznym nie można mieć substancji toksycznych, np. kwasów.
     
Co można zabrac do samolotu?
 
  • Wszelkie leki, które musisz przyjmować podczas lotu.
  • Żywność dla niemowląt – tu limit bagażu podręcznego nie obowiązuje, bez względu na konsystencję pokarmów.
  • Proste urządzenia elektryczne, np. szczoteczkę, depilator, golarkę, telefon. Kamera i laptop też są dozwolone, jednak podczas kontroli bezpieczeństwa będziesz musiał wyjąć ten sprzęt ze swojego bagażu. Po przejściu przez kontrolę, możesz z powrotem je spakować.
  • Poza tym – wszystko, co jest Ci niezbędne podczas lotu: koc, książka, odtwarzacz muzyki.

Wiele osób przed podróżą samolotem martwi się np. o to, że ich bagaż zaginie. Rozważ zatem zakup ubezpieczenia turystycznego, które pomoże Ci w przypadku zniszczenia, kradzieży i opóźnienia dostarczenia bagażu.  Ubezpieczenie przyda Ci się też w wielu innych sytuacjach związanych z Twoim wyjazdem. Przed wylotem sprawdź 10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie w podróży i zadbaj o swój komfort nie tylko w samolocie, ale też przez cały pobyt za granicą.

Podczas przygotowań do pierwszego lotu możesz czuć się nieco zagubiony, ale to tylko przejściowe. Pamiętaj o naszych wskazówkach i nie daj się stresowi. Jesteśmy przekonani, że z każdym lotem będziesz czuć się coraz pewniej, w końcu ćwiczenie czyni mistrza!

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.