bon turystyczny 500 plus do kiedy jest ważny

Bon turystyczny 500 Plus – komu się należy i jak złożyć wniosek?

Podróż | 5 minut
Bon turystyczny 500 Plus to rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi, który działa od 1 sierpnia 2020 r. Wsparcie zostało przedłużone do 31 marca 2023. Przed nami ferie zimowe i z pewnością wiele okazji, by dobrze spożytkować te środki na aktywny wypoczynek w Polsce. Wyjaśniamy, jak aktywować w ZUS bon turystyczny, komu się należy oraz do kiedy można go wykorzystać.
Spis treści:
 

Założenia samego bonu turystycznego zmieniały się dość dynamicznie i jeszcze przed wejściem ustawy w życie, miał mieć on nieco inną formę. Ostatecznie sama nazwa wskazuje na kwotę dofinansowania – 500 Plus na wakacje.

Komu przysługuje bon turystyczny?

"Dofinansowanie 500 zł na wakacje otrzymać można na dziecko do 18. roku życia, na które pobierane jest świadczenie 500 Plus lub dodatek wychowawczy."

Pieniądze trafiają oczywiście do opiekuna – jeśli rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, każde z nich może otrzymać po 250 zł . W przypadku dziecka z niepełnosprawnościami przysługuje dodatkowy bon, także w wysokości 500 zł.

500 zł na urlop z dzieckiem nie podlega wymianie na inne środki płatnicze.

Wniosek o 500 Plus złożysz za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli jeszcze nie masz profilu na PUE, możesz go stworzyć z użyciem Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu przejdź do „Ogólne”, gdzie w panelu bocznym znajdziesz zakładkę „Polski Bon Turystyczny”. W tym miejscu przejdź do sekcji „Mój Bon” i aktywuj bon.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny na dziecko z niepełnosprawnością? Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, w PUE ZUS złóż „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

Bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2023 roku. Aktywujesz go w każdym momencie, np. na kilka dni przed wyjazdem.

Do kiedy trzeba skorzystać z pobytu opłaconego przez bon turystyczny? Liczy się termin opłacenia usługi. Sam wyjazd może mieć późniejszy termin.

Oto jak krok po kroku aktywować bon turystyczny w PUE ZUS.

  • Zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS (np. przez profil zaufany).
  • Z zakładki umieszczonej w górnej menu – OGÓLNE – przejdź do POLSKI BON TURYSTYCZNY, a następnie kliknij MÓJ BON.
  • Wybierz opcję: AKTYWUJ BON.
  • Po wpisaniu swojego numeru telefonu i maila, zostaniesz poproszony o akceptację RODO. Następnie kliknij AKTYWUJ BON.
  • Jak pobrać bon turystyczny? Na Twój numer telefonu i mail przyjdzie kod aktywacyjny.

Jak widzisz, aktywacja bonu turystycznego jest niezwykle wygodna i nie zajmuje dużo czasu. Chcąc zapłacić za coś w ramach bonu, po prostu poinformuj o tym sprzedawcę lub recepcjonistę i podaj wygenerowany numer. Bon działa na zasadzie „portmonetki”. Możesz korzystać z niego tak długo, aż nie wyczerpiesz środków.

Przede wszystkim należy pamiętać, że bon działa jedynie na terenie Polski. Nie zapłacimy nim za pobyt w hotelu za granicą. Za pomocą bonu turystycznego możemy zapłacić w Polsce między innymi za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, na obozie harcerskim, turnusie rehabilitacyjnym, obozie sportowym czy rekreacyjnym.

Bon turystyczny – lista placówek

Pełna lista miejsc, w których można zapłacić bonem, dostępna jest na stronie  https://bonturystyczny.polska.travel/   w zakładce „Lista podmiotów”.

Jeżeli udało nam się już aktywować bon i zaczynamy planować urlop w kraju, warto zastanowić się, w co jeszcze warto zaopatrzyć się na wyjazd. Oprócz spakowanych walizek, listy polecanych miejsc czy dobrego humoru, zabrać warto również ubezpieczenie podróżne.

Wydawać by się mogło, że wypoczywając w Polsce, ubezpieczenie nie jest nam potrzebne. Wynika to przede wszystkim z przekonania, że ubezpieczenie turystyczne zapewnia głównie pokrycie kosztów leczenia, kiedy dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku na zagranicznym wyjeździe – a w Polsce nie musimy płacić za publiczną opiekę medyczną.

Jednakże to tylko jedna z funkcji, które spełnia ubezpieczenie podróżne. Innymi jego elementami są m.in. ubezpieczenie NNW i OC. Ubezpieczenie NNW pozwala uzyskać pieniądze po nieszczęśliwym wypadku, w wynku którego dojdzie do złamania ręki czy skręcenia kostki. Ubezpieczenie OC pokryje z kolei koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim przez nas i nasze dzieci.

Nieważne, czy szukamy ubezpieczenia w góry, nad morze czy w inny zakątek Polski – ubezpieczenie podróżne sprawdzi się podczas każdego wyjazdu, także w kraju.
 

Źródła:

https://www.zus.pl/-/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnionej
https://www.zus.pl/-/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnione
https://www.zus.pl/-/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnione
https://www.zus.info.pl/gdzie-mozna-wykorzystac-bon-turystyczny/
https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.