Bon turystyczny 500 Plus – komu się należy i jak złożyć wniosek?

Podróż | 5 minut

Bon turystyczny 500 Plus to nowy rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi. Wakacje mamy co prawda już za sobą, ale warto wiedzieć, że bon wcale nie stracił ważności. Przed nami ferie zimowe i z pewnością wiele okazji, by dobrze spożytkować te środki na aktywny wypoczynek w Polsce.

W artykule wyjaśniamy, jak aktywować w ZUS bon turystyczny, komu się należy oraz do kiedy można go wykorzystać.

Spis treści:
 

Założenia samego bonu turystycznego zmieniały się dość dynamicznie i jeszcze przed wejściem ustawy w życie, miał mieć on nieco inną formę. Ostatecznie sama nazwa wskazuje na kwotę dofinansowania – 500 Plus na wakacje.

Dla kogo przeznaczone jest wsparcie?

"Dofinansowanie 500 zł na wakacje otrzymać można na dziecko do 18. roku życia, na które pobierane jest świadczenie 500 Plus lub dodatek wychowawczy."

Pieniądze trafiają oczywiście do opiekuna takiego dziecka – jeśli rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, każde z nich może otrzymać po 250 zł na dziecko. W przypadku dziecka z niepełnosprawnościami przysługuje dodatkowy bon, także w wysokości 500 zł.

500 zł na dziecko na wakacje nie podlega wymianie na inne środki płatnicze.

Wniosek o 500 Plus na wakacje należy złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Profil na PUE założyć można z użyciem Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu przechodzimy do „Ogólne”, gdzie w panelu bocznym znajdziemy zakładkę przeznaczoną dla osób, które mają prawo skorzystać z programu. W tym miejscu wystarczy aktywować bon. Zostanie wygenerowany numer naszego bonu. Chcąc zapłacić w miejscu znajdującym się na liście podmiotów obsługujących go, informujemy o chęci skorzystania z bonu i podajemy jego numer. Na telefon lub maila otrzymamy kod potwierdzający (jak przy korzystaniu z blika).

Bon działa na zasadzie „portmonetki”, możemy korzystać z niego tak długo, aż nie wyczerpiemy środków.

Bon turystyczny może zostać wykorzystany do 30 września 2022 roku. Można go aktywować w każdym momencie, np. na kilka dni przed wyjazdem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że bon działa jedynie na terenie Polski. Nie zapłacimy nim za pobyt w hotelu za granicą. Za pomocą bonu turystycznego możemy zapłacić w Polsce między innymi za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, na obozie harcerskim, turnusie rehabilitacyjnym, obozie sportowym czy rekreacyjnym.

Pełna lista miejsc, w których można zapłacić bonem, dostępna jest na stronie  https://bonturystyczny.polska.travel/   w zakładce „Lista podmiotów”.

Jeżeli udało nam się już aktywować bon i zaczynamy planować urlop w kraju, warto zastanowić się, w co jeszcze warto zaopatrzyć się na wyjazd. Oprócz spakowanych walizek, listy polecanych miejsc czy dobrego humoru, zabrać warto również ubezpieczenie podróżne.

Wydawać by się mogło, że wypoczywając w Polsce, ubezpieczenie turystyczne nie jest nam potrzebne. Wynika to przede wszystkim z przekonania, że ubezpieczenie turystyczne zapewnia głównie pokrycie kosztów leczenia, kiedy dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku na zagranicznym wyjeździe. Będąc na urlopie w Polsce, takie zabezpieczenie nie jest nam potrzebne, bowiem nie musimy płacić za publiczną opiekę medyczną.

Jednakże to tylko jedna z funkcji, które spełnia ubezpieczenie podróżne. Innymi jego elementami są m.in. ubezpieczenie NNW i OC. Ubezpieczenie NNW pozwala uzyskać pieniądze po nieszczęśliwym wypadku, gdy dojdzie do złamania ręki czy skręcenia kostki, a ubezpieczenie OC pokryje koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim przez nas i nasze dzieci.

Nieważne, czy szukamy ubezpieczenia w góry, nad morze czy w inny zakątek Polski – ubezpieczenie podróżne sprawdzi się podczas wyjazdu, także w kraju.
 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gov/polski-bon-turystyczny---dla-dziecka
https://bonturystyczny.polska.travel/
https://bezprawnik.pl/bon-turystyczny-w-wysokosci-500-zl/ (informacja o sytuacji rodziców z opieką naprzemienną)

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.