Rejestracja samochodu z zagranicy
W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy większość wymaganych dokumentów jest taka sama, ale istnieje kilka dodatkowych kroków. Jeśli umowa sprzedaży pojazdu została sporządzona w języku innym niż polski, będziesz musiał zlecić jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego – ta sama zasada dotyczy pozostałych dokumentów auta. Nie ma takiego obowiązku w przypadku dowodu rejestracyjnego, który został wydany w państwie UE w zakresie zawierającym kody ujednolicone na poziomie Unii Europejskiej.
Zanim zarejestrujesz pojazd z zagranicy, musisz również zapłacić podatek akcyzowy i złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych. Sprowadzone auto powinno mieć również ważne badanie techniczne – możliwe, że będziesz musiał się na nie udać nawet wówczas, gdy pojazd ma ważny przegląd wykonany w zagranicznej stacji kontroli pojazdów. Dopytaj o tę kwestię w wydziale komunikacji.
Rejestracja samochodu z zagranicy jest możliwa, jeśli skompletujesz wszystkie dokumenty i dokonałeś wymaganych opłat. Poza wypełnionym wnioskiem musisz mieć:
- dowód opłacenia akcyzy;
- przetłumaczone dokumenty;
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był zarejestrowany;
- aktualne badanie techniczne;
- ewentualnie – zagraniczne tablice rejestracyjne.
Obecnie rejestracja sprowadzonego samochodu kosztuje 256 zł. Po złożeniu dokumentów auto zostanie tymczasowo zarejestrowane na 30 dni – otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną i czasowe pozwolenie. Rejestracja auta z zagranicy po tym kroku jest już zakończona – musisz teraz oczekiwać na możliwość odebrania docelowego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Status realizacji możesz sprawdzić na stronie dummy pwpw.pl/Strefa_wiedzy/Sprawdz_status_wykonania_.html.