Dziura w drodze – odszkodowanie
Podstawową zasadą otrzymania odszkodowania od zarządcy drogi, jest udowodnienie jego winy, a dokładniej, za art. 415 kodeksu cywilnego, jego zaniechania. Co zrobić, jeśli uszkodzenia pojazdu są efektem wjechania w dziurę w drodze?
- Wezwij na miejsce policję bądź straż miejską. Ich notatka z miejsca zdarzenia będzie kluczowa w dalszym postępowaniu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wykonaj taki protokół samodzielnie. Uwzględnij w nim czas i miejsce zdarzenia, opisz dokładnie uszkodzenie samochodu oraz wygląd uszkodzenia nawierzchni, który doprowadził do zdarzenia.
- Ustal, kto jest zarządcą drogi. Wyjaśniliśmy już, jak to zrobić.
- Zrób zdjęcia uszkodzeń samochodu i miejsce zdarzenia.
- Jeśli są świadkowie zdarzenia, postaraj się o ich pisemne zeznania.
- Uzyskaj kosztorys naprawy z warsztatu i zadbaj o wycenę rzeczoznawcy.
- Zachowaj uszkodzoną wymienioną część do wglądu jako dowód w sprawie.
Odpowiedzialność zarządcy drogi za szkodę trwa 3 lata – tyle czasu masz na zgłoszenie wniosku. Ubezpieczyciel urzędu, do którego składamy pismo, ma 30 dni na odpowiedź na nie. Może uznać Twoje żądania lub nie. W przypadku ich uznania, sprawa jest zakończona, a Ty otrzymujesz odszkodowanie. Ale co w sytuacji, gdy żądanie zostanie odrzucone? Wtedy możesz odwołać się od tej decyzji albo wystąpić z powództwem cywilnym do sądu (tę drugą opcję najlepiej zostawić na sam koniec). Odwołując się od odrzucenia wniosku o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu w związku ze złym stanem ulicy, staraj się dostarczyć dodatkowych dowodów w obszarach, które zostały zanegowane przez ubezpieczyciela – np. jeśli wycena uszkodzenia według ubezpieczyciela jest nieadekwatna, zapłać za ponowne jej wykonanie innemu, niezależnemu rzeczoznawcy (koszt takiej wyceny również powinien zostać uwzględniony we wniosku o odszkodowanie i ostatecznie powinien pokryć go zarządca drogi). Jeśli mimo to ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania, możesz wystąpić do sądu. Pamiętaj jednak, że zarządca może się bronić, na przykład poprzez wskazanie, że dane miejsce było oznaczone odpowiednim znakiem ostrzegawczym albo, że to Ty nie zachowałeś należytej ostrożności, chociażby poprzez zbyt szybką jazdę.
Uszkodzenia spowodowane wjechaniem w dziury w drodze potrafią być kosztowne, tak, jak proces sądowy. Dlatego w Allianz wspieramy kierowców w ich walce o należne im odszkodowania. W ramach ubezpieczenia OC/AC oferujemy dodatkową usługę, jaką jest ubezpieczenie ochrony prawnej. Każdy nasz klient, który posiada ubezpieczenie samochodu z tą opcją dodatkową, otrzyma od nas zwrot kosztów procesowych (do 15 000 zł) lub możliwość skorzystania z zastępstwa procesowego, jeśli tylko będzie dochodzić roszczeń lub odszkodowań, także w związku z wjechaniem w dziurę w jezdni.