Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co oznaczają poszczególne ostrzeżenia

Samochód | 5 minut

Kontrolki w samochodzie mają za zadanie informować nas o stanie technicznym elementów auta. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie wiemy, co oznaczają poszczególne kontrolki na desce rozdzielczej. O ile część z nich jest dość łatwa do zinterpretowania, o tyle znaczenie wielu z nich nie jest tak oczywiste. Oto praktyczny przewodnik po najczęściej występujących ikonkach.

Spis treści:

Kontrolki na desce rozdzielczej

Kontrolki w autach znajdziemy na desce rozdzielczej. Zanim przejdziemy do konkretnych ikonek, warto rozpocząć od kolorów. Kontrolki mogą świecić się na trzy sposoby – analogicznie do świateł ruchu drogowego – na zielono, żółto i czerwono.

Zielone kontrolki w aucie pełnią funkcję informacyjną. Jeśli kontrolka świeci się na zielono, oznacza to, że dana funkcja w pojeździe jest aktywna. Przykładem są zielona ikonka świateł mijania czy zielona ikonka kierunkowskazu. Istnieje jednakże kilka wyjątków od tej reguły. Aktywna ikonka długich świateł podświetlona będzie na niebiesko, a nie zielono; na żółto podświetlone będą natomiast ikonki świateł pozycyjnych i tylnych świateł przeciwmgielnych.

Żołte kontrolki w autach pełnią funkcję ostrzegawczą. Informują nas one o tym, że pojawił się jakiś problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Po zapaleniu się żółtej (ostrzegawczej) kontrolki w samochodzie nie musimy co prawda natychmiast się zatrzymywać, ale dalszą jazdę powinniśmy kontynuować z zachowaniem nadzwyczajnej ostrożności. Oczywiście nie wszystkie żółte kontrolki oznaczają konieczność odwiedzenia mechanika – wśród nich jest chociażby kontrolka informująca o kończącym się paliwie czy niskim ciśnieniu powietrza w oponie.

Przechodzimy do kontrolek alarmowych. Zapalenie się czerwonej kontrolki w samochodzie na ogół oznacza konieczność natychmiastowego zatrzymania się i zakaz kontynuowania jazdy przed rozwiązaniem problemu. Na ogół, ale nie zawsze. Czasami wystarczy sprawdzić, czy nie mamy zaciągniętego hamulca ręcznego, czy zamknęliśmy drzwi i klapę bagażnika – wówczas jesteśmy w stanie szybko wyeliminować problem.

Nie ulega jednak wątpliwości, że czerwonych kontrolek nie można bagatelizować, gdyż mogą oznaczać poważną awarię. Na przykład, jeśli na czerwono świeci się ikonka sygnalizująca awarię układu elektroniki czy systemu ABS, należy niezwłocznie udać się do serwisu.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

Przejdźmy do opisu konkretnych kontrolek na desce rozdzielczej.

  1. Kontrolka ABS – jeśli świeci się na czerwono, informuje o awarii systemu ABS.
  2. Kontrolka akumulatora – jeśli zaświeci się na czerwono, oznacza to, że akumulator się nie ładuje (najprawdopodobniej doszło do awarii).
  3. Kontrolka samochodu z kluczem – świecąca się na czerwono, oznacza awarię układu elektroniki.
  4. Kontrolka „wykrzyknik” – świeci się na czerwono i oznacza, że albo mamy zaciągnięty hamulec ręczny, albo że doszło do awarii systemu hamulcowego.
  5. Kontrolka poduszki powietrznej – istnieją dwie ikonki dot. poduszki powietrznej. Jednak może świecić się na zielono (system jest sprawny) lub na czerwono (doszło do awarii systemu). Druga ikonka w samochodzie może zapalić się na żółto – oznacza to, że poduszka po stronie pasażera jest wyłączona.
  6. Kontrolka oleju – świeci się na czerwono i sygnalizuje niski poziom oleju w silniku.
  7. Kontrolka temperatury cieczy chłodzącej – zapali się na czerwono i oznacza, że doszło do przegrzania silnika.
  8. Kontrolka rezerwy paliwa – zapali się na żółto; czas zatankować. Zazwyczaj mamy jeszcze od kilkudziesięciu do nawet 100 km jazdy w zapasie.
  9. Kontrolka niskiego ciśnienia w oponach – zapali się na żółto, konieczne jest uzupełnienie powietrza w oponach.
  10. Kontrolka z żarówką – jeśli zapali się na żółto, doszło do awarii świateł zewnętrznych.
  11. Kontrolka z płatkiem śniegu – ta żółta kontrolka ostrzega nas przed oblodzoną nawierzchnią.
  12. Kontrolka ESP – jeśli pali się na żółto, to doszło do awarii systemu stabilizacji toru jazdy ESP.
  13. Kontrolka świec żarowych silnika – zapali się na żółto i oznacza ich awarię.
  14. Kontrolka uszkodzonej skrzyni biegów – zapali się na żółto i wymaga wizyty w serwisie.
  15. Kontrolki nawiewu – informują odpowiednio o włączonym nawiewie szyby przedniej bądź tylnej.
  16. Kontrolka awarii systemu wspomagania kierownicy – zaświeci się na czerwono; wymagana jest wizyta u mechanika.
  17. Kontrolka awarii czujnika płynu hamulcowego lub jego braku – zaświeci się na czerwono; wymagana jest wizyta u mechanika lub uzupełnienie płynu.
  18. Kontrolka zużycia klocków hamulcowych – zaświeci się na czerwono; wymagana jest wizyta u mechanika.
  19. Kontrolka świateł awaryjnych – zapalona informuje o włączonych światłach awaryjnych, które należy wyłączyć przed dalszą podróżą.

Zapalona kontrolka check engine – co zrobić w tej sytuacji?

Jest jeszcze jedna ważna kontrolka, o której nie wspomnieliśmy – kontrolka check engine. Ta pomarańczowa kontrolka silnika informuje o jego awarii. Po jej zapaleniu się, auto może przejść w tryb awaryjny, co sprowadza się do tego, że samochodów będzie poruszać się o wiele wolniej. Co zrobić, kiedy zapali się kontrolka check engine? Najlepiej jak najszybciej zakończyć jazdę i skonsultować problem z mechanikiem.

Dlaczego czerwone kontrolki w samochodzie to sygnał alarmowy dla kierowcy? 

Przede wszystkim dlatego, że czerwone kontrolki w samochodzie informują o wystąpieniu jakiegoś błędu, najczęściej awarii, a to oznacza, że auto nie jest w pełni sprawne. Kontynuując podróż takim autem narażamy siebie, innych oraz oczywiście sam pojazd. A jak uniknąć czerwonych kontrolek w samochodzie? Cóż, nie ma rozwiązania, które ochroni nas w stu procentach, ale regularny przegląd techniczny z pewnością zapobiegnie wielu niespodziankom na drodze.

Oprócz przeglądu w terminie jest jeszcze jedna kwestia, o której każdy kierowca powinien pamiętać – zakup odpowiedniego dummy ubezpieczenia samochodu. Szkoda, że na desce rozdzielczej nie ma kontrolki, która przypomniałaby o tym obowiązku.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.