Wybór pierwszego samochodu dla młodego kierowcy – na co zwracać uwagę?

Samochód | 4 minuty

Po stresującym egzaminie na prawo jazdy przychodzi długo wyczekiwany moment wyboru pierwszego samochodu. Czasem doskonale wiemy, jaki samochód chcemy, ale nie zawsze będzie on najtrafniejszym wyborem.

Dla przykładu tanie sportowe auto to marzenie wielu początkujących kierowców. Niestety zakup takiego samochodu może nie być najlepszą decyzją. Dlaczego? Już wyjaśniamy. A dodatkowo postaramy się podpowiedzieć, jakie auto kupić, aby wyjść na tym jak najlepiej.

Spis treści:

Zakup pierwszego samochodu – o czym należy pamiętać?

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji na zakup samochodu dla młodego kierowcy, odpowiedzmy sobie na pytanie – na co, tak ogólnie, należy zwracać uwagę. Odpowiedź podzielimy na dwie części – powiemy o tym, o czym zawsze trzeba pamiętać przy zakupie samochodu i o tym, co jest ważne w przypadku pierwszego auta.

Kupując nowe auto z salonu, nie musisz raczej martwić się o jego stan techniczny. Ale młody kierowca szuka często przede wszystkim taniego samochodu, więc musi zwrócić się w stronę rynku wtórnego. Jeśli jesteś młodym kierowcą, który chce kupić używane auto, ale nie czujesz się ekspertem w temacie, koniecznie zabierz ze sobą na oglądanie kogoś z wiedzą i doświadczeniem. Taka osoba podczas wyboru pierwszego samochodu doradzi, na co warto zwrócić uwagę i o co zapytać sprzedawcę.

Pamiętaj, że kupując również samochód używany, masz prawo poprosić o jazdę próbną oraz o wizytę (na własny koszt) w stacji diagnostycznej pojazdu. Odmowa sprzedawcy powinna wzbudzić Twoją wątpliwość. Dokładnie obejrzyj auto – sprawdź (Ty lub osoba, która lepiej zna się na rzeczy) lakier i nadwozie, stan podwozia i elementów pod maską, stan elementów wewnątrz auta (kierownicy, fotela, gałki zmiany biegów). Dokładniej zbadaj, czy nie ma widocznej rdzy (pamiętaj, że pomysłowi sprzedawcy szlifują i zamalowują rdzę, ale ta pojawia się na powrót już po 2-3 tygodniach).

Ważny jest też przebieg – sprawdź historię pojazdu na  rządowej stronie, ponieważ mimo tego, że przekręcanie liczników jest w Polsce surowo karane, sprzedawcy nadal dopuszczają się tego procederu. Na koniec prześledź, czy auto na pewno jest bezwypadkowe (chyba że sprzedawca od razu informuje, że jest inaczej).

Jednak jaki samochód kupić, gdy jest się młodym kierowcą? Czy ogólne rady dot. zakupu samochodu wystarczą? Nie, na to, jakie auto kupić w młodym wieku, wpływ powinny mieć także inne czynniki związane z ceną OC. Dlaczego? Ponieważ młody kierowca bez zniżek zapłaci dość wysokie OC. Będzie ono tym wyższe, im „gorsze” auto wybierze.

  • Pojemność i moc silnika – wyższe wartości sygnalizują możliwość rozwijania większych prędkości.
  • Wiek i przebieg auta – starsze auto to nie problem i nie powinno podwyższyć ceny ubezpieczenia OC, ale wysoki przebieg już tak.
  • Rodzaj paliwa – nieco niższe ubezpieczenie samochodu mogą zapłacić właściciele „benzyniaków”, choć oczywiście należy pamiętać, że cena OC jest uzależniona także od wielu innych czynników.  

Przede wszystkim ustal budżet

Odpowiedz od razu na pytanie, jaki masz budżet i czy interesuje Cię samochód do 10 tys., auto do 15 tys., czy może szukasz czegoś wśród samochodów do 20 tys. W każdej z tych grup znajdziesz coś godnego uwagi.

Pamiętaj jednak, że koszt pojazdu, to nie tylko cena, którą zapłacisz sprzedawcy. Jeśli interesuje Cię samochód do 5 tys. i kupisz auto w górnej granicy tej kwoty, to po odliczeniu wszystkich dodatkowych wydatków, znacznie przekroczysz swój budżet. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

  • Koszt rejestracji pojazdu – jeśli auto było wcześniej zarejestrowane w Polsce, zapłacisz maksymalnie 256 zł (nowy dowód, tablice, karta pojazdu). Jeśli kupujesz auto z zagranicy, musisz uwzględnić koszty tłumaczenia dokumentów (kilkaset złotych), podatek akcyzowy (3,1 proc. lub 18,6 proc) i koszt badań technicznych, jeśli auto nie ma ważnego przeglądu przeprowadzonego na terenie Unii Europejskiej (100 zł).
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych – wynosi 2 proc. od wartości samochodu na podstawie wyceny auta sporządzonej przez urząd skarbowy.
  • Ubezpieczenie OC – młody kierowca nie miał okazji wypracować sobie historii jazdy bezszkodowej, dlatego nie otrzyma na start takich zniżek, jak osoba z wieloletnią historią bezszkodowej jazdy. Niektórzy młodzi kierowcy z tego powodu zostają dopisani do ubezpieczenia OC swoich rodziców, którzy takie zniżki zazwyczaj już posiadają. Jednakże nie każdy doświadczony kierowca będzie chciał się zgodzić na takie rozwiązanie. W sytuacji, gdy młody kierowca spowoduje szkodę, oboje stracą możliwość korzystania ze zniżek.
  • Wizyta u mechanika – niektórzy nie lubią zaglądać do mechanika, bo takie wizyty kojarzą przede wszystkim z wydatkiem. Jednak regularne sprawdzanie stanu pojazdu to gwarancja bezpiecznej jazdy i możliwość zapobiegania poważnym uszkodzeniom. W przypadku pierwszej wizyty u mechanika z nowym autem warto wykonać od razu przegląd i czyszczenie klimatyzacji (jeśli auto ją posiada). Taki komplet usług wyniesie ok. 1500 zł.

Pierwsze auto – jaką markę samochodu wybrać?

Trudno jednoznacznie określić, jaka jest najlepsza marka samochodu dla początkującego kierowcy. Ubezpieczyciel, wyliczając składkę OC, bierze pod uwagę wiele różnych czynników, a konkretne modele samochodów to tylko jeden z nich. Aby sprawdzić, jak wybór konkretnej marki może wpłynąć na wyliczenie, najlepiej skorzystać z kalkulatora OC udostępnionego przez ubezpieczyciela. Taki kalkulator dostępny jest również na stronie Allianz. Wystarczy uzupełnić dane pojazdu, w tym model i markę i sprawdzić wysokość składki.

A jaką markę samochodu wybrać, aby nie tylko liczyć na niższe OC, ale także być zadowolonym z auta? Trudno wskazać jedną prawidłową odpowiedź, tym bardziej że jest to kwestia dość indywidualna. Szukajmy wśród marek, które znane są z bezawaryjności i tanich części zamiennych. Patrzmy również na gabaryty auta – mniejszy pojazd łatwiej zaparkować. W ramach inspiracji warto też zapoznać się z raportami najczęściej rejestrowanych aut przez klientów indywidualnych w ostatnich latach.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.