Zakup pierwszego samochodu – o czym należy pamiętać?
Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji na zakup samochodu dla młodego kierowcy, odpowiedzmy sobie na pytanie – na co, tak ogólnie, należy zwracać uwagę. Odpowiedź podzielimy na dwie części – powiemy o tym, o czym zawsze trzeba pamiętać przy zakupie samochodu i o tym, co jest ważne w przypadku pierwszego auta.
Kupując nowe auto z salonu, nie musisz raczej martwić się o jego stan techniczny. Ale młody kierowca szuka często przede wszystkim taniego samochodu, więc musi zwrócić się w stronę rynku wtórnego. Jeśli jesteś młodym kierowcą, który chce kupić używane auto, ale nie czujesz się ekspertem w temacie, koniecznie zabierz ze sobą na oglądanie kogoś z wiedzą i doświadczeniem. Taka osoba podczas wyboru pierwszego samochodu doradzi, na co warto zwrócić uwagę i o co zapytać sprzedawcę.
Pamiętaj, że kupując również samochód używany, masz prawo poprosić o jazdę próbną oraz o wizytę (na własny koszt) w stacji diagnostycznej pojazdu. Odmowa sprzedawcy powinna wzbudzić Twoją wątpliwość. Dokładnie obejrzyj auto – sprawdź (Ty lub osoba, która lepiej zna się na rzeczy) lakier i nadwozie, stan podwozia i elementów pod maską, stan elementów wewnątrz auta (kierownicy, fotela, gałki zmiany biegów). Dokładniej zbadaj, czy nie ma widocznej rdzy (pamiętaj, że pomysłowi sprzedawcy szlifują i zamalowują rdzę, ale ta pojawia się na powrót już po 2-3 tygodniach).
Ważny jest też przebieg – sprawdź historię pojazdu na rządowej stronie, ponieważ mimo tego, że przekręcanie liczników jest w Polsce surowo karane, sprzedawcy nadal dopuszczają się tego procederu. Na koniec prześledź, czy auto na pewno jest bezwypadkowe (chyba że sprzedawca od razu informuje, że jest inaczej).
Jednak jaki samochód kupić, gdy jest się młodym kierowcą? Czy ogólne rady dot. zakupu samochodu wystarczą? Nie, na to, jakie auto kupić w młodym wieku, wpływ powinny mieć także inne czynniki związane z ceną OC. Dlaczego? Ponieważ młody kierowca bez zniżek zapłaci dość wysokie OC. Będzie ono tym wyższe, im „gorsze” auto wybierze.
- Pojemność i moc silnika – wyższe wartości sygnalizują możliwość rozwijania większych prędkości.
- Wiek i przebieg auta – starsze auto to nie problem i nie powinno podwyższyć ceny ubezpieczenia OC, ale wysoki przebieg już tak.
- Rodzaj paliwa – nieco niższe ubezpieczenie samochodu mogą zapłacić właściciele „benzyniaków”, choć oczywiście należy pamiętać, że cena OC jest uzależniona także od wielu innych czynników.